Girişimcilerin Yaptığı, Önlenebilir, 6 Hata

Girişimci olmak, haliyle oldukça yorucu ve stresli bir iştir.

Girişimciler sadece kendi işleriyle ilgilenmekle kalmayıp, işlerinin bulunduğu pazarı, fırsat aradıkları diğer pazarları, gelişen teknolojileri, gündemi, siyaseti, kısacası neredeyse gelişen tüm olayları takip etmelidirler. Bunun yanında işlerinin düzenli ve başarılı bir şekilde çalışması için de büyük çaba sarfetmelidirler.

Şimdi size tecrübeyle edinilmiş bilgiler sunacağım. Girişimciler genelde yaptığı 6 basit, önlenebilir hata.

1. Büyüme yerine küçük problemlerle boğuşmak: İyi girişimciler bile çoğu zaman krizlere yoğunlaşmaktadırlar. Bunlar, ürün sorunu, tüketici sorunu ya da yatırımcı sorunu olabilir, hatta para kaybediyor olmak bile olabilir. Ancak her zaman büyük resmi görmeye çalışmak gereklidir. Çoğu başarılı bir girişimin yeni olanakları sürekli gözden geçirmesi gerektiğini unutuyorlar.

Ne Yapmalı?: Haftada en az iki saat mutlaka yeni insanlarla görüşmeli, mülakatlar yapmalısınız. Hatta yeni çalışan aramıyorsanız bile bunu yapmalısınız. Potansiyel çalışanları belirlemeli gerektiğinde onlara ulaşabilmeli ve neler yapabileceğini anlamış olmalısınız.

2. Yönetmek yerine çalışmak: Yeni başlanılmış bir işteki her çalışanın her 12 ayda, çalışma kapasitelerini, yeteneklerini, verimliliklerini bir üst kademeye çıkarması gerekir. Bu ancak, patronlarının onlara yol gösterebilmesi, gelişmeleri ya da işlerinde başarılı olabilmeleri için nelere ihtiyaç duyduklarını iyice anlatmasıyla gerçekleşebilir.

Ne Yapmalı?: Bir işi kendiniz yapmak yerine, birisine o işi yapmayı öğretmek gerekir. Tabiki birisine bir şeyi öğretmek, o işi kendiniz yapmanızdan daha fazla zaman alır. Ancak o işi başkası yapmaya başladığında, sizin sorumluluğunuzdan çıkacak ve size zaman kazandıracaktır.

3. Yedek Plan Sorunu: Muhteşem bir şekilde işleyen şirketlerin bile problemi zamanları olur. Eğer problemlere hazırlıklı değilseniz, küçük bir problem yüzünden bile başarısızlığa uğrayabilirsiniz.

Ne Yapmalı?: Yatırımcılarınız ve danışmanlarınızla beraber çalışın, yazılı bir plan yaparak, ürün gecikmelerinde, beklenenden düşük satışlarda, şirketin önemli bir çalışanının kaybında ve bunun gibi önemli konularda neler yapılabileceğini belirleyin.

4. Problem Çıkabileceğine Odaklanmak: Bu da madalyonun diğer yüzü, eğer çıkabilecek sorunlara çok fazla odaklanırsanız, kendi moralinizi ve çalışanlarınızın morallerini alt üst edebilirsiniz.

Ne Yapmalı?: Planlarınızı bölmelere ayırarak hevesinizin kırılmasını engelleyebilirsiniz. Planlarınız yazdıktan sonra, onu bir dosyaya koyun ve unutun. Zor durum planlarınız olması, sizi endişelerden ve sıkıntılardan özgür kılmalıdır.

5. Yetersiz ilişkiler: Girişimciler sürekli kendilerini krizler içinde bulur, bu da kişisel sorunlara odaklanmak için çok az zaman bırakır. Firma içindeki ilişkiler her ne kadar krizler önemli olsa da, uzun vaddede daha önemlidirler.

Ne Yapmalı?: Planlı bir şekilde yatırımcılarınızla, yöneticilerinizle ve çalışanlarınızla, eğlenceli toplantılar düzenleyin. Bu toplantılar iş ile alakalı olmamalı ve yeri geldiğinde oldukça basit bile olabilmelidir. Bir restoran da topluca yemek yemek gibi.

6. Şirket Kültürüne Yüz Çevirmek: İyive konforlu dizayn edilmiş ofisler her zaman, çalışılmak istenilen yerlerdir. CEO’ların ya da kurucuların elinde olan çalışma ortamı, çalışanlarınızın ne kadar mutlu olacağını ve ne kadar insanın ve ne kalitede insanların sizinle çalışmak isteyeceğini belirler.

Ne Yapmalı?: Basitçe, pazarlamacılarınıza en iyi araçları, mühendislerinize en iyi problemleri, satış elemanlarınıza da bol bol övgüyü vermelisiniz. İnsanların başarılı olmak için neye ihtiyaç duyduklarını iyi analiz etmelisiniz.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here