İyi Bir Patronun Asla Yapmaması Gereken 4 Şey

İyi Bir Patron Olmak İstiyorsanız Bunları Sakın Yapmayın.

Patronsunuz, kendi işinizin başındasınız ve istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz değil mi ? Teknik olarak, herhangi bir kanunu ihlal etmediği sürece doğru. Ancak sırf birşeyleri yapabiliyor olmanız, yapmanız gerektiği anlamına gelmez. İşte size asla yapmamanız, yapıyorsanız da kesinlik yapmayı bırakmanız gereken şeyler.

1. İşe aldığınız bir çalışanı, kötü bir referansı olduğu için işten çıkarmak

Şu sıralar oldukça popüler olan bir durumdur. Yeni işe başlamış birisi için, bir kağıt parçasında yazan şeyler için kararlar vermeyin. Sonuçta zaman paradır. Para vermek zorunda olduğunuz bu insanlara zaman da ayırmış durumdasınız zaten. İki yönden de size zarar vermiş bir durum oluşturacaktır. İnsanları kendiniz tanıyın.

2. İnsanları İstifaya Zorlamayın:

Bir çalışanı işte tutmaya çalışmak, onu istifaya zorlamaktan ve bu arada sizin için çalışıyor olmasından çok daha kolaydır. Eğer bir insanı kovmak istiyorsanız, kovun ancak potansiyel işsiz bir insanla boş yere zamanınızı harcamamalısınız ve boş yere kavga etmek, hatta kavga nedenleri bulmaya çalışmamalısınız. Yapacak işleriniz var ve vakit nakittir.

3. Yeni işe alınmış bir insana, elinizdeki çalışanlardan çok daha fazla paralar vermeyin:

Bir insana işini bıraktırıp kendi kadronuza katmak her zaman daha pahalıdır. Firmanızda zaten çalışmakta olan insanlarda size gayet iyi para kazandırabilirler. Taktir edersiniz ki pazar çok değişkendir ve herkesin yetenekleri de farklıdır. Belirli bir vadede başarılı olmuş çalışan her zaman aynı başarıda kalacağı garanti değildir, aynı şekilde başarısız olmuş birisi de daha sonra çok başarılı olabilir. Eğer gerçekten böyle bir çalışanı alma ihtiyacınız varsa, elinizdeki çalışanlarda aynı ölçülerde zam bekleyeceklerdir.

4. Yanlış performans değerlendirmeleri yapmayın:

Başlıkta söylemek istediğim, insanların performanslarını yanlış değerlendirmeyin değildir, yani çok başarılı olmuş birine idare eder gibi şeyler söylemeyin değil. Söylemek istediğim; eğer birinin performansı iyiyse ve bunu dile getirmiş iseniz, örneğin 3 ay sonra sırf yeni aldığınız yönetici onu beğenmedi diye bu çalışanınızı kovmayın. Eğer gerçekten geçen üç ayda başarısız olmuşsa, daha önce kendisini kanıtlamış bu çalışanın yardıma ihtiyacı var demektir. Başarısız olmasındaki sebepleri araştırın hatta çalışanınızla konuşun. Kovmak hem kararlarınızı sorgulatacaktır hem de başarılı bir çalışanı kaybetmenize neden olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here