Müşterileriniz İnternetin Neresinde ?

Web siteniz hayalet kasabaya mı dönüştü ? Peki potansiyel müşterileri sitenize nasıl çekeceksiniz ?

woman-on-tablet-1940x900_15361

Sosyal medya ile markanızı tanıtırken ilk yapmanız gereken niş hedef müşterilerinizi bilmektir. Ancak bunun yanında müşterilerinizin nerede, hangi sitelerde, hangi internet ortamlarında yazılar yazdıklarını, konuşmalara katıldıklarını, yorumlar yaptıklarını bulunduğunu da bilmelisiniz. Böylece hedef kitlenizin bulunduğunu bildiğiniz hedef reklam siteleri portföy’ü oluşturabilirsiniz.

Bu yazımda size hedef müşterilerinizi bulmak için kullanabileceğiniz 5 strateji sunacağım.

1. Twitter’ı kullanın: Twitter’da arama yaparak, pazaranıza ait anahtar kelimeleri bulabilir, bu kelimelerle yazılmış yazıları, kullanıcıları, bu kullanıcıların genel ilgi alanlarını, paylaşımlarını görebilirsiniz. Ayrıca konuşulmakta olan konular hakkında neler söylendiğini, müşterilerin fikirlerini ve hatta rakip firmaların düşüncelerini ve yazdıklarını bile görebilirsiniz.

2. Googllayın: Bu öneriye karşılık “e heralde” diyebilirsiniz ancak Google kusursuz bir arama asistanıdır. Şimdi ne arayacağım Google’da da diyebilirsiniz. Aramanız gereken şey, üretim yaptığınız ya da hizmet verdiğiniz alanda anahtar kelimelerdir. Bu aralamalar ile ideal müşterilerinize erişimi olan 50 lider kişiyi bulup onlarla iletişime geçebilir, reklam kampanyalarınızda kullanabilir, sahip olduğu çevreye ve lider kişilere özel fiyatlar verebilir ya da kampanyalı ürünleri tanıtarak hem satışınızı hem de firmanızın tanıtımını yapmış olursunuz.

Örneğin; Gitar teli üreten bir firmanız var ise, Google üzerinden “ücretsiz gitar dersi” kelimesini aratabilirsiniz. Aramayı yaptığımda “http://www.gitardersivideo.net/selim” adlı linke ulaşıyorum ve buradan, arama hedefim olan müzisyen ve eğitmen Selim Işık’a ulaşabiliyorum. İnternet ortamında yapacağınız küçük araştırmalar sonunda Selim Işık’ın internet ortamında ücretsiz gitar dersleri veren, müzisyen olmak isteyen insanlara destek olan, müzik konusunda bireysel ve kurumsal bir çok irtibata sahip ve hatta müzisyen olmuş insanlarla da iletişimi olan bir profili olduğunu görebilirsiniz. Bundan sonrası sizin pazarlama ve büyüme stratejilerinize kalmış bir durum tabiki. Lider bir insanı bulduktan sonra yapabilecekleriniz, yapmak isteyecekleriniz oranında olacaktır. Verdiğimiz örnek doğrultusunda, müzikle ilgili bir kesimi sitenize yönlendirme imkanı sağlayabilir, bir müzik grubunu maddi olarak destekleyerek sponsor olabilir, ya da gelecek planlarınıza uyuyorsa, markanıza düzenlenmiş konserler ya da gençlik festivalleri bile ihtimal dahilinde. Tabiki bu kadar büyük projeleri hayata geçirmek için verdiğimiz örnekte olduğu gibi birçok lider insana ulaşmanız gerekecektir.

3. Blog Oluşturun: Pazarınızla ilgili belirli bir kesime ulaştıktan ve web sitenize çektikten sonra, yeniliklerinizin tanıtımını yapabileceğiniz ve kullanıcıların yorumlar yapabileceği bir blog oluşturun. Bir çok sitenin “Bize Yazın” adında, kullanıcıların, isteklerini ve önerilerini dinleyebildikleri bir bölüm bulunur. Ayrıca bu blogtaki paylaşımlarınız kullanıcılara gerçekten değer verdiğinizi gösteren, gerçekten ilgilerini çekecek şeyler olmasına özen gösterin.  Eğer bir çok yoruma ve paylaşıma ulaşabiliyorsanız, doğru yoldasınız demektir. Bu yorumlara arada cevaplarda vermeyi unutmayın, ateşi canlı tutmak gerekir.

4. Forumları Bulun: Forumlar, kullanıcıların bir araya gelip çeşitli konuları tartıştıkları, fikirlerini anlattıkları, sorunlarından bahsettikleri ve hatta pazardaki yenilikleri görebileceğiniz çok önemli kaynaklardır. Örneğim yemek işindeyseniz google arama motorundan ” yemek forumu ” anahtar kelimesini arattığınızda bir çok foruma ulaşabilecekiniz. Bu forumlarda yemek tutkunu, tarifler paylaşan en ucuz ürünleri söyleyen ve yemek hakkında aklınıza gelebilecek herşeyi tartışan kullanıcılarla dolu forumlar bulabilirsiniz.

5. Gruplara Katılın: Facebook ve Linkedin siteleri üzerinden pazarınızla ilgili gruplara katılın. Bu gruplar zaten hedef müşterilerinizle dolu yerlerdir. Bu gruplarda aktif olarak yorumlar ve paylaşımlarda bulunmanız bile size bir çok kullanıcı kazandıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here