yetenek donerbayi
technolog parakazanma
haci netkar
para rulomat
Morfikirler

Turist Şehirleri İçin Karlı İş Fikirleri

Eğer bir turist şehrinde yaşıyorsanız elinizde karlı işler kurabileceğiniz büyük bir potansiyel var demektir. Peki bir turist şehrinde ne tip işler yapılarak başarılı olunabilir?

turist-sehri-is

Turist şehirlerinin ekonomik açıdan en büyük özelliği büyük bir döviz akışı sağlıyor olmalarıdır. Eğer bu tarz bir şehirde bulunuyorsanız ya da yerleşmeyi düşünüyorsanız, oldukça karlı bir kaç iş fikrini de aklınızın bir köşesine yazsanız iyi olur. İşte farklı iş fikirleri

1. Turist Rehberliği

Bu işi yapabilmek için ekonomik sermayeden çok bilgi sermayesine ihtiyacınız vardır. Bir turist rehberi olabilmek için öncelikle iyi derecede dil bilmeniz gerekmektedir. Bunun yanında turistleri gezdireceğiniz yerlerin tarihi, gelişimi ve hikayeleri hakkında bilgili olmalısınız. Bunun yanında bir turist rehberi, genelde anlaşmalı olduğu firmalara turist göndererek rehberlik ücreti haricinde ekstra primler de elde edebilir. Bu sayede kendinize bir yer edinmiş bile olursunuz.

2. Restoran – Bar

Turistler genelde yeni gördükleri bir kültüre ait yemekleri ve farklı tatları denemek ister. Bu nedenle bölge kültürüne ait tatları barındıran bir menüye sahip olan restoran açabilir ya da turistlerin kendi memleketlerinde hissedebilecekleri bir bar konseptini hayata geçirebilirsiniz.

3. Otel

Aslında pek açıklamaya gerek olmayan bir iş alanıdır. Turistler tabii ki gezmeye geldikleri yerlerde konaklayacak otellere  ihtiyaç duyarlar. Bu hizmeti sunanlardan biri de siz olabilirsiniz. Turistlerini evlerinde hissettirecek ufak çaplı bir otele ya da yeterli yatırım kaynağınız var sa hayallerini süsleyen tatili yaptırmaya hevesli dev bir otel sahibi olabilirsiniz.

4. Ulaşım 

Turist kentlerinin bir diğer fantastik iş alanıdır. Sadece turistlere yönelik ulaşım hizmetleri vererek hem turistlerin ulaşım konusunda endişelenmelerini engelleyebilir hem de oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

5. Kiralama İşi

Bir diğer turist kenti işidir. Turistler, bulundukları bölgede bir çok aracı kiralayabilirler. Bu bir araba olabilir, motorsiklet olabilir, bir scooter, hız botu, kano ve hatta at, deve, eşek gibi hayvanlar bile olabilir. Bu konudaki seçimleri, işinizi yapmayı düşündüğünüz kente gelen turistlerin genel isteklerine göre yönlendirebilmeniz mümkün.

6. Fotoğrafçılık

Çoğu turist tabiki yanlarında kamera ve fotoğraf makineleri ile gezerler. Ancak hiç bir turist profesyonel bir fotoğrafçının ortaya çıkaracaklarını görmekten kaçınmaz. Eğer fotoğrafçılık konusunda kendinizi yeterli hissediyorsanız, bir turist şehrine yerleşip kendi küçük işletmenizi kurmaktan çekinmeyin.

7. Hediyelik Eşya

Turistler gittikleri yerlerden ufak hediyelik eşyaları satın alıp memleketlerine götürmeye, eşine dostuna hediye etmeye bayılırlar. Turistler genelde, yerel motiflere sahip ürünleri, el sanatlarını ve el yapımı ürnleri satın almayı tercih ederler. Bu tarz sanatsal faaliyetleri yapamıyor olsanız bile yapabilen insanlara ulaşmanız mümkündür. Özellikle ülkemizde bir çok el yapımı ürün yapabilen işsiz insan bulunmaktadır.

8. Gece Kulübü

Güneş batıp hava karardığında turistlerin yapacak pek fazla şeyi kalmaz. Genel olarak cafe, barlarda zaman geçirirler. Daha genç olanların ise uğrak yerleri gece kulüpleridir. Ancak bu iş alanı özellikle sessiz ve huzurlu turistik kentlere pek uymazlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ