Uygulama Bilgilendirmeleri ile iş verimini artırın

Tüketiciler Uygulama Bilgilendirmelerini (Push Notification) oldukça değerli buluyorlar, bunun kanıtı da Responsys’nin yaptığı anketlere göre 18-34 yaş tüketicilerin %74’ünün bu bilgilendirmeleri kullanması.

Uygulama bilgilendirmeleri kısaca akıllı telefonunuzda, siz uygulamayı açmamış olsanızda karşınıza çıkan bilgilendirmelerdir. En basitinden Facebook üyeliğinizden gelen bir mesaj uygulama kapalı bile olsa telefonunuzun bilgilendirme ekranında gözükür.

push

Apple’ın da iOS 8 ile bilgilendirmeleri yeniden düzenlemeye aldığı ve bu bilgilendirmelerin öneminin farkında olduğun düşünülmektedir. Firmanıza ait akıllı telefon uygulamanızın, uygulama bilgilendirmelerinde ne denli aktif olduğu çok kritik bir konudur.

Apple bu bilgilendirmeleri çok daha güçlü ve uygulama geliştiricilerine dost bir işletim sistemi yapmak istiyor. Amaçları da kullanıcı/tüketicilerin bu bilgileri, o anda yapmakta oldukları işleri bırakmalarına neden olmadan almalarını sağlamak.

Uygulama bilgilendirmeleri uzun süredir hayatımızda ancak  henüz önemi tam olarak kavranamamış durumda. Bu nedenle bu konu hakkında bir kaç tüyo verme gereği hissettik. Etkili ve ucuz bir reklam şekli olan uygulama bilgilendirmelerine gerek önemi verirseniz, oluşturacağınız etkiye verilecek tepki de oldukça verimli olacaktır.

  1. İlgili bilgilendirme sistemi oluşturun. Yapılacak bilgilendirmeler mutlaka, bilgilendirmeyi görecek kişiyle alakalı olmalı. Bayram mesajı yollar gibi genel gönderilen bilgilendirmeler her zaman daha az ilgi çekmiştir. Unutmayın herkes kendini özel hissetmek ister.

  2. Bilgilendirmeleriniz analizlerle entegre olmalıdır. Müşterilerinizi ve ya uygulama kullanıcılarınızı tanımalı, ilgi alanlarından haberdar olmalı ve yollanak bilgilendirmelerin sistemi buna göre kurulmalıdır. Örneğin uygulamanız bir e-ticaret uygulaması ise, hangi kullanıcının hangi kategorilerde alışveriş yaptığı ya da fiyat araştırması yaptığını takip edebilmelisiniz. Bu analizleri takip etmenin size sağlayacağı fayda karşısında oldukça şaşıracaksınız.

  3. İnsanları boğmayınız. Belirli bir şeye hayran olan insan bile çok fazla bilgilendirme/mesaj karşısında sıkılacaktır. Gerçekten iyi bir nedeniniz yoksa kesinlikle gereksiz yere bilgilendirme yollamayınız. Bilgilendirme enflasyonu karşısında, insanlar hem uygulamanızdan hem de markanızdan sıkılacaktır.

  4. Farklı düşünün. Her yolladığınız mesaj bir indirim ya da kampanya bilgilendirmesi olmamalı, Twitter ve facebook’un insanlarla olan iletişimini inceleyebilirsiniz bu konuda. Bazıları tabiki reklam içerikli olacaktır ama, nadir olduğu için yeterli geri dönüşü de almakta sıkıntı çekmiyorlar.

  5. Kullanıcılara kontrol hakkı verin. Bu başlarda biraz riskli olabilir ancak zamanla optimum ayarları kendinizin belirleyebileceğinizi düşünüyorum. Mutlaka kullanıcılarınıza hangi konularda ya da hangi kategorilerde bilgilendirmeleri alacakları hangi bilgilendirmeleri almayacaklarını seçme hakkı verin. Bu durumda bilgilendirmeleriniz kategorilere ayrılmış olacaktır ve boş kullanıcılardan çok etkili ve verimli kullanıcılara ulaşabilmiş olacaksınız.

Bilgilendirme mesajlarınızı zekice yazın ve genele hitap eden otomatik hazırlanmış mesajlardan olabildiğince uzak durun. Bu gerçekten hiç bir işe yaramaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here