10 Hipnotik Satış Tekniği

10 Hipnotik Satış Tekniği
Hipnoz

10 Hipnotik Satış Teknikleri

Konuşma yoluyla karşınızdakini hipnoz etme, satışta yıllardır kullanılan bir ikna yöntemi. Bu yöntem, karşınızdaki kişiyi uyutarak onu kandırmanız anlamına gelmiyor. Konuşarak hipnoz, bir çeşit manyetik konuşma yolu olarak ifade edilebilir. Bu yöntem karakteristik olarak üç temel üzerine oturur: Dinleyicinin ilgisini doğrudan üzerine çeker, dinleyiciye odaklanır ve başarıyı olağanüstü biçimde artırır.

Profesyonel satış temsilcilerinin kesinlikle geliştirmesi gereken üç temel yetenek vardır. NLP bazı hipnoz tekniklerini kullanmasına rağmen, halen keşfedilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Eğer keşfedilmemiş tekniklerden birkaçını siz bularak kullanmaya başlarsanız, yoğun rekabet ortamında rakiplerinizden ayrılarak öne geçme şansını elde edebilirsiniz.

Konuşma yoluyla yapılan hipnozlar tamamen etiktir. Bu zaten satış profesyonellerinin yıllardır kullandıkları bir yöntem. Ancak kimse bunu nasıl kullandığını ve başkalarına nasıl öğreteceğini bilmiyor. İşte size başkalarına da aktarabileceğiniz 10 adet hipnotik satış tekniği. En kısa zamanda bunları satış süreçlerinize ekleyerek başarıya daha kolay ulaşabilirsiniz.

1-KENDİ KENDİNİZİ HİPNOTİZE EDİN

Satış, dünyanın en stresli işidir ve bütün satış profesyonelleri, kariyerleri boyunca defalarca hayır cevabı alırlar. Zaman daraldığında ve satış giderek azaldığında negatif düşünceler ve kötümserlik ön plana çıkar. Olumsuz düşünceler (Bizim fiyatlarımız çok yüksek vb) defalarca ve defalarca tekrar edildiğinde hipnotik bir güce dönüşür ve bütün enerjinizi emer. Bu noktada iyi bir haber verelim: Eğer düşünceleriniz kontrol etmeyi öğrenirseniz ve kendi kendinizi hipnotize edebilirseniz, negatif fikirlerin yerini pozitiflerle değiştirebilirsiniz.

2-ONLARA RÜYALARINI SATIN

Ne satıyorsanız satın, rüyaların ve tutkuların kalbindeki özelliği bulmanız gerekiyor. Bütün satış sürecini bu tutku üzerine kurmanız lazım, insanlar kendi tutkuları hakkında konuşmaya başladıklarında, gelecekteki bir hayal dünyasına girerler. Dünyevi bütün meseleleri arkalarında bırakıp, hipnotik bir alan içine doğru yol alırlar. Tüketiciler böyle bir durumdayken fazladan bir çaba göstermenize gerek yok. Sadece bu hipnotik durumu kullanmanız yeterlidir.

3-HAYALLERİ HAKKINDA KONUŞTURUN

Tüketicilerinizi, hayalleri hakkında konuşmaları için cesaretlendirin. Eğer onları, sizin ürününüz ya da hizmetinizi aldıklarında hayallerinin gerçekleşeceğine ederseniz, satın alma süreci çok kolaylaşacaktır.

4-HİKAYELERİ DİNLEYİN

Eğer bir araba satıyorsanız, müşterinizin daha önce nasıl ve neden araba aldığını öğrenmeniz gerekir. Eğer ev satıyorsanız, müşterinizin son evini nasıl aldığını bulmanız gerekir. Bunun için öncelikle sorular sormanız ve bu soruların cevaplarını dikkatli biçimde dinlemeniz gerekmektedir. Tüketicilerin karar verme süreçlerini çok iyi biçimde anlamanız gerekiyor. İnsanlar geçmişte nasıl hareket ettiklerini anlatmaya başladıklarında, aslında kendi hikayelerinden bahsetmeye başlarlar. Bu aslında bir ipucudur. Çünkü insanlar davranışlarını pek değiştirmezler. Daha önce nasıl satın aldılarsa, şimdi de öyle satın alırlar.

5-POZİTİF ALGIYI GÜÇLENDİRİN

Herkes kendi kendisiyle konuşur. Bilimsel araştırmalar, insanların her dakika kendi kendisine 500 kelime söylediğini gösteriyor. Eğer kendi kendinize konuşuyorsak, neden devamlı pozitif şeyler söylemeyelim? Aslında bütün eski moda pozitif düşünme teknikleri, kendi kendini onaylamayı ihmal eder.

Satışa karşı olan davranışlarınız nedir? Bilinçli ya da değil, her gün kendinize, satışın ne olduğunu anlatırsınız. Satışta bu çok işe yarar. Kendi kendinize haftalar boyunca bazı şeyleri tekrarlarsanız, başarı oranınız giderek artacaktır. Örneğin, “Satışı seviyorum.”, “Satış yapmak benim için çok kolay.”, “Yeni insanlarla tanışmayı seviyorum.”, “Büyük bir şirkette çalışıyorum ve çok iyi ürünler satıyorum.” gibi. Tüm bunlar zihninizde pozitif bir etki bırakarak, rekabette öne geçmenizi sağlayacaktır.

6- YİNELEMENİN GÜCÜNÜ KULLANIN

Bütün hipnotik algıların temelinde tekrarlamalar yatar. Çok başarılı satış temsilcileri, kendilerini tekrar etmekten korkmazlar. Bunu en çok da yeni bir nokta üzerinde çalışırlarken yaparlar. Bu noktada yapılması gereken, şimdi söylediğinizle, bir adım önce söylediğiniz arasında çok küçük bir farkın olması gerektiğidir.

Şu örnekte olduğu gibi: “Bu ürünü seveceksiniz.”, “Bu ürünü kesin¬likle çok seveceksiniz.”, “Bu ürüne aşık olacaksınız.”, “Bu ürünü hiçbir zaman unutmayacaksınız.”

Reklâmcılıkta, tekrarlayarak satmanın en iyi yöntem olduğunu söylerler. Radyo spotları satarken asla 1-2 tane satamazsınız. Hiç kimse bir defa radyo spotu dinleyerek, o ürünü satın almaz. En az 50-75 defa bir spotu radyoya girmelisiniz. Neden bir şeyleri tekrar etmek bu kadar önemlidir? Birçok insan çok kötü birer dinleyicidir. Duyduklarının birçoğunu kaçırırlar ve ancak yüzde 20’lik bir kısmını sonradan hatırlarlar. Eğer siz mesajlarınızı tekrar etmezseniz, müşterinizin onu unutması gibi bir riskle karşı karşıya kalabilirisiniz. Bir şeyi yinelemek, karşınızdaki kişilerde duygusal bir bağ kurmanızı sağlar.

7-HİPNOTİK HİKAYELER ANLATIN

En güçlü ve etkili hipnotik satış tekniği hikâyeler anlatmaktır. Çünkü insanlar hikaye dinlemeye başladıklarında, savunma kalkanlarını kaldırırlar. Zihinlerinde bir film izliyormuş gibi olurlar. Siz bir hikâye anlatırken, karşımzdakiler sizin bir şey satmadığınızı düşünürler. Bu taktik, bir satış görüşmesine başlamak için de kullanılabilir. Yapılan araştırmalar, hikaye anlatılan görüşmelerde satışların yüzde 20 arttığını gösteriyor.

8-BÜYÜLÜ METİNLER KULLANIN

Hipnotik metinler, genellikle akılda kalacak ve unutulmayacak kelimelerden seçilirler. Örneğin “Olmak ya da olmamak…” gibi. Yaşanan en önemli sorunlardan biri satışçılarm konuşmalarının ve ellerindeki metinlerin çok sıkıcı ve sıradan olmasıdır.

Böyle bir durumda müşterilerinizin sizden uzaklaşmaları çok muhtemeldir. Bazı satış temsilcilerinin konuşma tarzları ve konuştukları şeyler son derece heyecan uyandırıcıdır. İlginç ve heyecan uyandırıcı kelimeler kullanan satış temsilcilerinin reddedilmeleri gibi bir ihtimal son derece düşüktür.

9-GÜVEN BAĞI KURUN

Güven kurma ve insan ilişkileri üzerine gerçekleştirilen birçok araştırma, bizim kendimize benzeyen insanlara karşı daha rahat güven duyduğumuzu gösteriyor. Karşınızdaki ile en hızlı biçimde güven kurmanın yöntemi, kendinizi onun yerine koymak ya da aynalama taktiğini kullanmaktır. Böylelikle aradaki farkları daha iyi görebilir ve hataları en aza indirebilirsiniz. Eğer müşteriniz ile kendinizi aynı frekansta görürseniz, müşterinizin sizi sevmemesinin tek yolu, kendisi olmaktan vazgeçmesidir. Bu imkansızdır. Güven kurmak için karşınızdaki kişiye “Ben aynı senin gibiyim.” mesajını gönderin. Beden dilinizi kullanarak, duygularınız ve fikirlerinizle onunla aynı frekansa geçmeye çalışın. Bunu başarabilirseniz, müşterilerinizin bir sonraki adımda nasıl davranacaklarını ya da ne söyleyeceklerini önceden kestirme şansınız artacaktır.

10-SES TONUNUZU KULLANARAK ÖNERİLERDE BULUNUN

Bütün satış görüşmelerinde sesinizin tonuna ve kelime vurgularınıza dikkaedin. Örneğin bir psikolog, hastasına “Uyu” dediğinde, sesini mutlaka derinden gelen ve yumuşak bir vurgulama ile kullanır. Ses tonunuz ve vurgularınız, size fazladan bir güç sağlayacaktır. Başarıyı yakalamış satış profesyonellerinin hepsi, ses tonlarına büyük önem verirler. Satış yaparken farklı, ikna sürecinde farklı, bir şey isterken farklı tonlama kullanırlar: “Siz pahalı olduğunu düşündüğünüz bu spor arabayı satın aldığınızda, eşinizin ne kadar mutluuuuuuuuu olacağım bir düşünün.”

Bu örnekte, “mutlu” kelimesine vurgu yapan satışçı, karşısındaki kişide mutlaka pozitif bir etki bırakacaktır. Eğer satışçımız, kelimeyi çok hızlı söyleseydi, aynı etkiyi bırakması mümkün olmayacaktı. Sesinizin tonu. dinleyicideki ilgiyi tetikler ve önerilerinizi daha dikkatli dinlemelerini sağlar.

Bu satış taktikleri, dünya üzerinde ürün ya da hizmetini satmak isteyen bir çok firmaya ve bireye yardımcı olmuş tekniklerdir. Eğer bu taktikleri her gür kullanırsanız, bir süre sonra size hizmel etmeye başlayacaklardır. Satış bilimi, bi ze bu tekniklerin NLP adı altında özet leştirilmiş hallerini veriyor. Eğer bu tek nikleri kullanan ve ustalaşan ilk kişiler den biri siz olursanız, rekabette bir adın öne geçmemeniz için herhangi bir neder kalmayacaktır.

Kaynak: Selling Power, “Hypnotic Selling Techniques”, Dr. Donald J. Moine

10 YORUMLAR

 1. Eşinizin, kızınızın veya kendinizin artık ağrısız stressiz bir siklus dönemi geçirmesini istiyorsanız mutlaka ürünümüzle tanışın. hem kendinizin hem yakın çevrenizin acı çekmesine bir son verin. mantar tahribat kaşıntı ve düzensizliğe bir son verin. Bunu yaparken de net marketing sistemiyle yaptığınız satıştan sponsorluğunuzdan ve kurduğunuz organizasyonunuzdan para kazanın. Üstelik büyük sermaye gerektirmeyen sürekli büyüyen bir işiniz olsun. İlginizi çekiyorsa [email protected] ya da 0505 311 74 12 no u telefondan bize ulaşın.

 2. sirius ailesinde olmak büyük bir ayrıcalıktır.çünkü çalışanını ortağı olarak gören tek şirket SİRİUS… detalı bilgi için tel. 0530 973 72 44 web.siriuslarinyildizi.com

 3. sitenizi çooook beğeniyorum sürekli takip ediyorum parayla satın alınamayacak bilgiler bunlar çok teşekkürler.

 4. Tartışmasız çok güzel, Sonuna kadar katılıyorum,anlattıklarınıza . Ama maalesef ülkemizde bu güzel düşünceleri ve idealleri bizler kime anlatacağız.Ben de bu işin hem alaylısı hemde akademistyeniyim.Tahsilim ,iletişim(halkla ilişkiler)Marmara üniversitesi iletişim fakültesi mezunuyum .Çok gerilerde kaldı üniversite yıllarımız.Çok çileli ve çok zor geçti o günlerimiz.Ben bu konuda gerçek bir duayen olan Sevgili öğretmenim Aleattin Asna beyin talebesiyim.Gençlere tavsiyem şudur iyi öğretmenlerde okuyun bu şansı kendiniz yaratın.Onların talebesi olmasanızda onların bırakmış olduğu çok değerli eserler var onları okuyun.Okuduğunuz zaman belki pişmanlık duyacaksınız ,daha önce neden okumadım diye, Kaybedilmiş bir şey yok yeterki siz eleştirilere ve size bilmedilklerinizi öğretmeye çalışan öğretmenlerinizin sesine kulak verin. Özetle ,ben hala bu yaşımda sizin değerli zamanlarınızı harcayarak ortaya koyduğunuz ,çok önemli çalışmalarınızı hala talebelik yıllarımdaki gibi bir şey bilmeden ve öğrenmek için çaba sarf ediyorsam ???? Gençlere tavsiyem öncelikle çok şey bilmek değildir aslolan önce haddini bilmek önemlidir bence. Bu durumda Canım kadar çok sevdiğim sevgili dedem Behçet Evliyaoğlunun bana hayat dersi veren bir sözünü hatırlatmak istiyorum. Oğlum Bengi !! Yola giderken etrafındaki ekin tarlalarına dikkat et.Göreceğin tablo şudur.Bazı başakların başının eğik olduğunu göreceksin.Bazılarıda başı hep dik durur.Unutmaki başı öne eğik olan başaklar dolu dik duran başaklar boştur.Çünkü onlar tohumları olmayan boş başaklardır. Sanırım anlatabildim düşüncelerimi ve ideolojimi. Sizlere çok çpk teşekkür ederim bu imkanları yarattığınız için ama ANLAYABİLENE!!!! Sevgilerimle Mr.Bengi Başara

 5. Sirius network marketing sistemi ile ocak 2010 tarihi itibariyle faaliyetlerine başlayacaktır. Sirius ilk olarak temizlik ürünleri ve bebek bakım ürünleri ile ticari hayatına başlayacak takibinde ara vermeden cilt bakım ürünleri,kozmetik çeşitlerini bünyesinde barındırarak bir çok ürün yelpazesi ile bizlere hizmet vermeye başlayacaktır.
  Firmanın bütün ürünleri yerli sermayedir.Bütün ürünlerini kendi imal edecektir.Ayrıca bütün ürünlerinde sağlık bakanlığı ve tarım bakanlığı onayı olacaktır.Ürünlerin tamamında Türk Malı ibaresi bulunacaktır.
  Profosyenel bir çalışmanın neticesinde ticari hayatına başlayacak olan sirius eşitlik ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmak ve kaliteye önem vermek öncelikli hedefleri arasında olacaktır.Bu yeni oluşumda parlayan yıldızımız olmanız için sizin üyeliğinize talibiz.Bizimle çalışmanızdan onur duyarız.Kısaca size ön bilgi olması maksadıyla sirius un sistemi hakkında bilgi verelim.
  Türkiyeye bir yıldız doğuyor network sistemleri içerisinde 1 numara olacak bir oluşum geliyor.Bizler bu oluşumun içine konuşulanları seminerleri dinledikten sonra tereddütsüz bütün ekip arkadaşlarımızla katılmaya karar verdik.Bu noktadan sonra sizleride ekibimizde görebilmek sizlerinde kazanmasını sağlamak ve profosyenel bir firmanın çatışı altında buluşmak için sizleride ekibimize davet etmek istedik.

  Firmamızın adı sirius diğer bir adı km pazarlama siriusun türkçe anlamı:parlayan yıldız buda bize bir hedef belirliyor.Birlikle el ele beraberce bu yolda yürüyerek parlayan yıldızımız olmanız için ekibimize katılmanız için sizin ortaklığınıza talibiz.Şuan üye kayıtlarımız bizlerin size göndereceği üyelik formları ile başlayacak
  2010 ocak ayı itibariyle firmamız web sitesi ve ürünleri ile resmen faaliyetine başlayacaktır.
  Sirius hedefleri çok büyük ve sizlerlede büyümeye gelişmeye devam edecek temizlik ve bebek bakım ürünleri ile başlayarak cilt bakımı ve kozmetik ürünleri aralıksız ard arda çıkartmaya devam edecek. Biz sizinle çalışmak için sizin üyeliğinize talibiz.sizde bizimle çalışmak isterseniz bundan onur duyarız.

  Lütfen bilmek istedikleriniz ve katılımlarınız için bize yazın.
  [email protected]
  05452298485

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here