10 Kere Eğilip Kalkana Metro Ücretsiz

Meksikada hayata geçirilen obeziteye mücadele etme yöntemi ücretsiz metro ulaşımı sağlıyor.

mexicosquats-760x416

Meksika, dünyanın en fazla obeziteyle karşılaşılan ülkelerinden biri. Nüfusunun tam %33’ü obezite tehlikesi altında bulunan Meksika, insanları bilinçlendirmek ve daha sağlıklı bir toplum için çeşitli sağlık kampanyaları ve projeleri geliştirmekte. Yakın bir tarihte hayata geçirilen proje ise dünya genelinde büyük ilgi görürken Meksikalılar tarafından da memnuniyetle karşılandı. Metro duraklarına yerleştirilen hareket sensörü ile 10 kere eğilip kalkma hareketini yapan insanlara ücretsiz metro kullanma şansı tanıyan proje, bir çok insanı spor yapmaya teşvik ediyor. İnsanlar böylece spor yapmaya daha hevesli bir hale gelirken ücretsiz bir şekilde metroyu kullanmanın da keyfini yaşıyor.

Buna benzer bir uygulama da daha önce Moskova’da 2014 Kış Olimpiyatlarında gerçekleştirildi. 30 defa eğilip kalkan insanlara ücretsiz tren bileti sağlayan uygulama hem büyük bir ilgi görmüş hem de takdirle karşılanmıştı.

Dünyanın bir çok yerinde devletler insanlarını spor yapmaya ve daha sağlıklı bir yaşama teşvik etmeye çalışıyor. Spor yapan insanların hayatları hem daha verimli ve aktif geçiyor hem de sağlık harcamalarından tasarruf sağlayarak daha kaliteli bir hayat yaşama imkanı sunuyor.

Sağlıklı yaşama sahip insanlar sağlık harcamalarından yaptıkları tasarruflar ile, spor harcamaları ve hayatlarını daha kaliteli kılacak ürünlere yönelik harcamalar yaparak sağlıklı yaşamlarına devam etmelerini sağlayacak bir konuma geliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here