10 yıl içinde iş dünyasında neler değişecek

Tüm Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan 15 Nisan’da EDUPLUS tarafından gerçekleştirilecek olan 7. Liderlik Zirvesi’nde konuşacak. M-GEN Gelecek Planlama Merkezi’nin kurucusu da olan Tarhan iş dünyasında liderlik ve gelecek 10 yılla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zirvede, “Gelecek 10 yılda Yönetim ve İnnovasyon – İş Dünyası ve Yöneticileri Neler Bekliyor” konulu özel oturumda konuşacak olan Ufuk Tarhan; ‘”Liderler, geleceğe hazırlanmak değil, geleceği tasarlamak bakış açısını ve buna göre vizyon geliştirmeyi odağa koymalı, yaratıcılığı ve buluşçuluğu kışkırtacak yapılar kurmalılar. Kısacası fütürist bakış açısı ile uzgörerek buluşçu, sürdürülebilir stratejik plan yapma ve uygulama becerilerini geliştirmeliler. Vizyon yoksa plan olmaz, plan yoksa vizyon işe yaramaz” dedi.

Ufuk Tarhan’ın iş dünyasında liderlik ve gelecek 10 yılla ilgili açıklamalarından öne çıkan bölümler.

10 yılda iş dünyasını bekleyen gelişmeler

”¢ Bundan sonraki 10 yıl bireysel, kurumsal ve toplumsal olarak türbülanslarla yepyeni sistemler, iş yaşam formları yaratmaya çalışacağımız bir süreç olacak. O yüzden herkesin kazanması gereken en temel beceri, geliştirmesi gereken tutum, esnek ve rasyonel’ olmak.

”¢ Çünkü fiyatlar, kar marjları ve ücretler hızla düşecek. Ucuz satabilen, bedava ve işe yarar ekstralar sunabilen, kiraya verebilen tercih edilecek.

”¢ İnsanların yerini hızla yüksek teknoloji, dış-yapay zeka, robotik sistemler alacak.

”¢ İnternet girişimciliği altın çağ yaşayacak, mobil uygulamalar, ürünler bulan, satan, pazarlayanlar yükselen yıldız olacak.

”¢ Birleşme ve satın almalarla büyükler daha büyüyecek, büyüyemeyenler parçalanıp, küçülecek ya da göz açıp kapayıncaya kadar silinip gidecek.

İstihdam modeli değişecek

”¢ Derin uzmanlık sahibi kobi ve bireysel girişimci sayısı artacak.

”¢ Ücretli, tek yerden maaş alan klasik istihdam modeli; esnek, dönemsel, proje bazlı, kontrata bağlı taşeronluk sistemine dönüşecek. Bu yüzden işsizlik artacak, ancak iş çeşitliliği de artacak. İş bulmak değil iş kurmak trend olacak. Her iş kolu nano ve genetiğin tetiklediği değişimler yüzünden, baştan aşağı, tüm süreç ve ürünlerinde dönüşüm geçirecek.

Yöneticiler kendilerini ve çalışanlarını geleceğe hazırlayacak

”¢ Yöneticiler her şeyden önce ‘geleceğe hazırlanmak’ değil, ‘geleceği hazırlamak, tasarlamak’ bakış açısını ve buna göre vizyon geliştirmeyi odağa koymalı, yaratıcılığı ve buluşçuluğu kışkırtacak yapılar kurmalılar. Kısacası fütürist bakış açısı ile uzgörerek, buluşçu, sürdürülebilir stratejik plan yapma ve uygulama becerilerini geliştirmeliler.

”¢ Uzmanlık, deneyim ve bilgisini, yüksek teknoloji ile yeniden anlamlandıramayan, sıkı bir sosyal medya, dijital dünya üyesi olmayan kişi ve kurumların iç ve dış iletişim kurması, başarması zorlaşacak.

”¢ İngilizceyi, iş görecek, interneti takip edecek seviyede bilmek şart olacak.

”¢ Yeni dünyada, Sibernasyon Çağı’nda artık; yönetici-lider ayırımı kalmayacak! ‘Yönderlik’ esas olacak, tıpkı üretici ve tüketicinin de birleşip, ‘türetici’, internet ve ticaretin birleşip; ‘ticanet’, global ve local’in birleşip; ‘glocal’ olacağı gibi”¦ Yeni kavram, yaklaşım ve sistemlere hazırlıklı, senaryo tasarımcısı, planlamacı olmalılar.

Yönetim ve inovasyon şekil değiştirecek

”¢ İş dünyasının Muhtar Kent’in 6P’sini odağa almaları şart (People-çalışanlar, Portfolio-ürünler, Partners-paydaşlar, Profit-karlılık, Planet-gezegenimiz, Productivity-verimlilik).

”¢ Her şeyden önce yönetim ve liderliği birleştirerek ‘yönderlik’ kavramını geliştirip, tüm gerçekleştirmelerinde bunun tariflendiği yapıyı oluşturmalılar.

”¢ Yeni çağın çalışanları taktisyen, stratejiysen gibi düşünebilmeli, açık fikirli olmalı, her türlü kültürle rahat ilişki kurabilmeli, zorlanmayı kabul etmeli, konfor alanlarının dışında gelişip esneyebilmeli.

”¢ Çoklu neslin (BB, X, Y) birbirine yönderlik edebilmesi, rekabet değil, paylaşım esasına göre oyun kurması gerekiyor.

Sosyal kurum olmayı kotarmak gerekiyor

”¢ Yeni nesil çalışanlar, gençler, esnek ve çabuk gelişebilen fırsat olanakları arıyor, kademeli gelişim paketleri (maddi, manevi) istiyor, iş-sosyal yaşam dengesine çok önem veriyor, kendi değerleriyle örtüşen değerlere sahip kurumlarda çalışmayı, o değerlerle örtüşenden mal-hizmet almayı tercih ediyor. Bu yüzden her şirket ‘sosyal kurum’ olmayı kotarmalı.

”¢ İş ve özel dünyada en önemli ekonomik belirleyici, kıtlığı çekilecek kritik kaynak yani ‘yaratıcı-buluşçu insan’ olacak.

”¢ Şirket değerlemeleri sayısal unsurlar kadar sahip olunan yaratıcı beyinlerle, yaratıcılık, buluşçuluk potansiyeli ile oluşacak. Gelecek on yılda ‘invention (buluş)’, innovation’dan (yenilik) daha önemli ve popüler olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here