10.000 kadın girişimciye destek

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs’ın 2008 yılında başlattığı ”10.000 Kadın” Girişimci projesi, Özyeğin Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’de hayata geçiriliyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre gelişmekte olan ülkelerde kadınların girişimcilik ve yöneticilik yönlerini güçlendirmeyi, kadın – erkek eşitsizliğini azaltarak paylaşımcı, sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi desteklemeyi hedefleyen proje, 2008 yılından bu yana 8 Afrika, 5 Orta ve Uzakdoğu, 3 Amerika ülkesi olmak üzere toplam 16 ülkede uygulanıyor. Projenin gelecek beş yıl içinde 100 milyon dolarlık bütçesiyle dünyanın dört bir yanındaki 10 bin kadına ulaşması amaçlanıyor.

Uzun soluklu bir eğitim projesi

Goldman Sachs Başkan Yardımcısı Michael Sherwood, Özyeğin Üniversitesi ile yapılan anlaşma sonrasında yaptığı açıklamada, proje kapsamında üniversite ve araştırma kurumları ile işbirliği içinde, kadınlara iş hayatı ve yöneticilik konularında eğitim vererek iş dünyasında yükselmelerine destek olmayı hedeflediklerini belirtti.

”10.000 Kadın” girişimci projesinin uzun soluklu bir eğitim projesi olduğuna dikkati çeken Sherwood, uluslararası akademik bir yapıya, global, etkin bir iletişim ağına sahip Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ile Türk kadınına yeni ufuklar açacaklarına inandıklarını belirtti. Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin de proje kapsamında Türk kadın girişimcilerinin nitelik kazanmalarına ve iş dünyasında yükselmelerine destek olmaya çalışacaklarını dile getirdi.

Kadın girişimcilere eğitim sertifikası

Kadın girişimcilere eğitim verecek olan Özyeğin Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut ise açıklamasında, projenin Girişimcilik Merkezi’nin sürdürülebilir, uzun vadeli ve ekonomiye katkı sağlayacak çalışmalara imza atma misyonunu yerine getirmede önemli bir adım olduğunu belirtti.
Üç yıllık bir süreyi kapsayan projenin ilk yılında 100 kadına 6 haftalık toplam 150 saat eğitim verilmesi amaçlanıyor. Projenin ikinci ve üçüncü yıllarında gerçekleştirilecek eğitimlerle toplam 340 kadın girişimciye ulaşılması hedefleniyor.

Programa katılacak kadın girişimciler, bu program için geliştirilen uluslararası kriterlere göre seçilecek ve programdan bedelsiz olarak yararlanacaklar. Pazarlama, pazar araştırması, iş stratejisi oluşturma, iş planı hazırlama, finans kaynaklarına ulaşma ve e-ticaret konularını içeren ders programı, her katılımcıya program süresince sağlanacak özel bir bilgisayar desteğinde ve Türkçe olacak gerçekleştirilecek.

Sertifika alan her bir kadın girişimci, mezun olduğu günden itibaren en az bir yıl süre ile izlenecek ve kendisine gerekli olacak mentorluk ve koçluk hizmetleri de verilecek.

Özyeğin’e ”onur belgesi”

Goldman Sachs-Özyeğin Üniversitesi işbirliği anlaşmasının ardından düzenlenen bir törenle Danimarka Kalkınma İşbirliği Bakanı Ulla Tornaes, tarafından kadınların güçlenmesi konusunda Türkiye’de yürüttüğü çalışmalardan dolayı Hüsnü Özyeğin’e ”Onur Belgesi” (Torch Campaign) verildi.(Kaynak: İşteinsan)

10 YORUMLAR

  1. böyle bir projenin hayata geçirilmesi çok güzel bir şey nereden başvuru yapılacak yada başvuru koşulları nelerdir bilgi almak ve katılmak isterim

  2. Avrupa birliğinin desteklemiş olduğu ve Konya ilinin ortaklaşa hazırladıkları kadın

    girişimcilik eğitimlerine bir yıl devam ettim.İŞ Planım birinci gelmesiyle sertifika ile ödüllendirildim.Bize dedikjleri bu işplanını bankalara götürdüğünde işin için kredi alabileceksin hiç öyle olmadı bankalar planımın yüzüne bile bakmadılar, Mdem ben başarılıydım birinci seçildim beni niye ortada bıraktılar.az da olsa işletmem için yardım etmeliydiler veya kredi alımında kolaylık sağlanmalıydı.Kadın girişimci tutturmuşlar biz fakir kadınlar sadece kullanıldık buna inanıyorum.Bizim sırtımızdan akıl satarak para kazandılar.üç projem var bunları kime suna bilirim bilmiyorum.

  3. tetaylı bilgi nerden alabiliriz lutfen yetkili arkadaşlar yardımcı olsunlar selamlar

  4. Nereye ve nasıl başvurulması gerektiğiyle de ilgili bir açıklama yapılsaydı,çok güzel olabilirdi.Sadece eğitimden bahsedilmiş.İyi de bu eğitimi kimler,nasıl alacak?Zahmet olmazsa bunu da yazsalardı fena olmazdı yani?

  5. bende bu konuda açıkça bir bilgi bulamadım. Banada açıklayıcı bilgi sunar mısınız?

  6. katılımcı olmak isteyen ancak çalışan kadınlar için açık kapı ne olabilir? çalışıyorum emekli olacağım ama yöneticiliği öğrenmek istesem de bu programa katılamam çok yoğunum.

  7. katılımın gerçekleşmesi için aranan özellikler ve nereye başvuru yapılıcağına ilişkin bilgi yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here