1.500 lira maaşla çalışacak çoban bulamıyor

Son aylarda et fiyatlarında yaşanan artış besiciliğe ilgiyi artırdı. Önceki yıllarda süt ve et fiyatlarının düşüklüğü yüzünden besiciliği bırakan çok sayıda işletmeci, fiyatlardaki artışla birlikte mesleklerine geri döndü.


Hatta birçok büyük sanayici bu alanlara yatırım yapmaya başladı. Bu durum çoban ihtiyacının artmasını beraberinde getirdi. İşletmeciler, dolgun maaşla hayvanlara bakacak çoban bulmakta zorlanıyor. Konya’nın Karapınar ilçesinde ikamet eden besici Yusuf Cantürk iki çoban çalıştırdığını, bir çobana daha ihtiyacı olduğunu belirtiyor. 85 büyükbaş hayvanı olduğunu söyleyen Cantürk, “Aylık 1.500 liraya çalıştıracak çoban bulamıyorum. Çobanlık, hakir bir meslek olarak görülüyor. Hiç kimse çobanlık yapmak istemiyor.” diyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Kasaplar Federasyonu yetkilileri de çoban arayışında olan çok sayıda üyelerinin olduğunu söyledi.


2005 yılı verilerine göre Türkiye’de toplam çoban sayısı 150 bin iken rakam bu yıl itibarıyla yüzde 50 azaldı. Son aylarda et fiyatlarının 35 liraya çıkması ve sütün litresinin 2 lirayı geçmesi ile işletmeciler, yetiştirdikleri hayvan sayısını artırdı. Sığır, koyun ve keçi yetiştiricileri, yeme içme tüm masraflar dışında aylık 1000 ile 1.500 liraya çalışacak çoban arıyor. TZOB yetkilileri, özellikle küçükbaş hayvanda çoban sıkıntısı çektiklerini söylüyor. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Yetiştiriciler, hayvan sayısında artışa gitti. Bu durum da çoban ihtiyacını doğurdu.” dedi. Sürüyü genişleten 20 yıllık yetiştirici Ali Şeker, daha önceleri maliyetler yüzünden çoban çalıştırmadıklarını, hayvan bakımını ailece yapmaya çalıştıklarını söylüyor. Bunun zor olduğunu belirten Şeker, sattıkları ürünler para edince çoban tutmaya karar verdiklerini anlattı.


ÜNİVERSİTEDE ÇOBANLIK BÖLÜMÜ AÇILMALI


Türkiye’de çobanlar, hayvanları gezdiren, başlarında duran kişiler olarak algılanırken, maaşları 1.500 lira dahi olsa mesleği yapmak isteyen çok az. Tarım il müdürlükleri ve ilgili dernekler, çobanlığı teşvik etmek amacıyla projeler hazırlıyor. Konya Tarım İl Müdürlüğü, Konya Ovaları Projeleri (KOP) kapsamında hazırlanan ‘Çoban eğitim projesi’ ile eğitimli çobanlar yetiştirecek. Konya Tarım İl Müdürlüğü Çiftçi Eğitim Yayım Şube Müdürü Sadık Oturanç, verecekleri eğitimlerle çobanlığa bir statü kazandıracaklarını ve böylece çoban sıkıntısını da aşacaklarını söyledi. Konya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Settah Öztürk de, çobanlara ‘sürü yöneticisi’ denilmesi için başvurularda bulunduklarını ifade etti.


Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serap Göncü Karakök ise üniversitelerde çoban yetiştiren bölümlerin açılması gerektiğini vurguladı. Çobanlığın önemine değinen Karakök, “Çoban deyip geçmemek lazım. İyi bir çoban, hayvan hastalıkları, onların gebelikleri, beslendikleri gıdanın özelliklerinin ne olması gerektiği konusunda da bilgi sahibidir. Yani çoban sadece hayvanları gezdiren kişi olarak algılanmamalı. Bu ülkenin, mühendis ve mimarın yanı sıra eğitimli çobanlara da ihtiyacı var.” diye konuştu.
Kaynak: Zaman

5 YORUMLAR

  1. selam ben azerbaycanliyim kendim karabagliyim bence qaliba anlasa biliriz bu konuda sartlar hakkinda konusa bilirz qaliba

  2. bende yapabılırım yer onemlı degıl yeterkı karsılıklı saygı olsun guven olsun gerısı zaten kendılıgınden gelır

  3. evet olabilir bu iyi bi fikir aslında günümüzde çiftçilerinde nesli tükenmekte yani doğru dürüst çifçilik bile kalmadı bu dalda da olabilr ama bu çobanlık değilde başka bir isimle değerlendirilse daha iyi olur .neticede üniversiteden bahsedilior malum arkadaşlar arasında çoban die lakab takılmasın derim:)

  4. gaziantepde oturmaktayım eğer bu bölgede çoban ihtiyacı varsa kısa bir eğitimle yapmak istiyorum ilgililerin dikkatine.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here