17 Ünlüden Kariyer Dersleri

15

Ünlülerin hayatlarını takip etmeyi hepimiz çok severiz. Ayrıca onların her hareketlerini izlemeye, hatalarına gülmeye ve kararlarını irdelemeye de bayılırız. Birazdan okuyacağınız liste hepimiz için çok değerli kariyer dersleri içeriyor. Monster, Madonna, Britney Spears, Kate Moss,George Lucas, Barack Obama ve Oprah Winfrey gibi ünlü ve başarılı isimlerden kariyerleriyle ilgili öğrendikleri farklı dersleri paylaşıyor:

1-MADONNA

DERS: Kendinizi sık sık yenileyin, daima yeni kalın.
Madonna asla eskimedi ve 80lerin ortasında ilk kez spot ışıklarının altına çıktığından beri kendini daima ve daima yeniledi.

Bir dönemin bakire Evita’sı, 2005’te disko ışıkları altında ne kadar büyüleyici olduğunu bir kere daha kanıtladı. Albümlerini hep yeni bir tarzda yarattı ve hep modern olmaya çalıştı. Yeniden doğmak, kendini yenilemek onun
kariyerinin odak noktası oldu. Ve sahneye ilk çıkışından bu yana 30 yıl geçmesine rağmen halen müzik endüstrisinin en ön sıralarındaki yerini koruyor.

Kişisel değişimler ölümlüler için yararsız veya gerçek dışı olabilir. Ama bundan çıkarılması gereken çok önemli bir ders vardır. Ekonomik açıdan iyi bir konuma hızlıca gelebilmek için daima yeni kalmak, yeteneklerinizi günün ötesine taşımak ve kariyerinizdeki yeni yollara uyum sağlayabilmek çok önemlidir.

2-CHRISTIAN BALE

DERS: Kendinize hakim olun.
Ünlü aksiyon film yıldızı, Terminatör filminin devamının çekildiği sette sinirlerine hakim olamadı ve filmin yönetmeni Shane Hurlbut’ a bağırıp çağırdı.

Bu hırçın hareketleri kayda alındı ve Youtube da milyonlarca kere tıklandı. Bu olaydan sonra adı güzel oyuncu olarak değil de, bu yanlış hareketleriyle anılmaya başladı. Çalışırken öfkelenmek bu kadar alışmadık ve beklenmedik bir olay değildir. Ama sinirlenip vücudunuzdaki kan basıncının dengesini bozmak yalnızca ününüz için değil, sağlığınız ve mutluluğunuz açısından da zararlıdır. Ayrıca Christian Bale gibi öfkeyle hareket etmeniz kolay kolay unutulmaz.

3-BRITNEY SPEARS

DERS: Tekrar geri dönebilirsiniz ancak uzun ve bazen de çirkin olabilecek bir yenilenme sürecine hazırlık olun.

Geçen beş yıl bu genç pop yıldızı için çok zorlu idi. Eski eşi ve annelik yetilerine sahip olmayan annesi yüzünden çok zor dönemler yaşadı, uyuşturucu bağımlılığını yenmek için uğraştı ve bir zamanlar sahip olduğu şöhreti kaybetmeye başladı.

Paparazziler yüzünden gözlerimizin önünde dibe vurmuştu. 2007 MTV video müzik ödüllerinde ilgisiz ve garip tavırlarla, uyuşturucu etkisi altında sahneye çıkması eleştirmenler ve sevenleri tarafından çok eleştirildi. Kısaca sadece şarkı söylemek onun için yeterli olmadı. Ama iki yıl sonra sahnelere geri dönmeyi başardı. Belki bir mega star değil, eski saygınlığını da kazanamadı ama en azından artık medyanın kendiyle dalga geçmesine izin vermiyor. Son albümü gayet başarılı oldu, vücudu eski güzelliğine tekrar kavuştu ve yeniden sağlıklı ve mutlu gözüküyor. Küçük bir sıkı çalışmayla kariyerindeki eski konuma geri döndü, en azından bu süreci başlattı.

4-SIMON COWELL

DERS: Sevilmeyen kişi olmak bazen işinize yarar
Kötü şöhretiyle anılan American Idol adlı yarışmanın jürilerinden biri olan Cowell yılda 34 milyon dolar kazanıyor.(bu rakamın önümüzdeki sene 144 milyon olabileceği söyleniyor)

Yarışmanın diğer jürilerinden Paula Abdul uzun uzadıya yarışmacıları överken, Randy Jackson her şeyin en iyisini ararken, Kara Dioguardi ‘’Bikini Girl’’ ü yenmek için soyunurken, Cowell her şeyi olduğu gibi anlattı. İzleyiciler ondan hiç hoşlanmamasına rağmen diğer üçünden çok onun fikirlerine saygı duydular. Cowell’ın yorumları direk olarak yarışmacıların oylarına yansıdı ve kazanıp kazanmamalarında büyük rol oynadı. Simon bizlere dürüst ve dobra olmanın ne kadar önemli , düşüncelerini söylerken insanları kırmamak adına, onları bambaşka kalıplara sokmanın ise ne kadar yanlış olduğunu öğretti.

5- ACUN ILICALI

En sevdiğim kelime: Aşk. En nefret ettiğim kelime: Kibir. Evde 10 tane televizyon var. Dünya televizyonlarının da neler yaptığını takip ediyorum. Fazla iddiacıyım, bu da insanı yıpratıyor.
Evde 10 televizyon var. Dünya televizyonlarının da neler yaptığını her gün takip ediyorum. Bir insanın gerçek niyetini, beyninden geçen cümleleri iki dakikada anlayabiliyorum. Hayatımda hiç kazık yemedim.
Hülya Avşar’dan 10 yıl önce bir isteğim olmuştu, doktor olan ağabeyim için. Sorsan hatırlamaz. ‘Ne kadar ücret düşünüyorsunuz?’ dedim. Bana döndü ve ‘Senden hiçbir zaman ücret almam. Sen arkadaşımsın ve ben senin iyi
yerlere gelmeni istiyorum,’ dedi. İnternetteki sözlüklerde, hepsini kastederek konuşmuyorum, asosyal haris tiplerin, hakkımdaki yorumları beni eğlendiriyor. Kaderin beni götürdüğü yere doğru gittim. Allah bir taraftan
alıyor bir taraftan veriyor gibi bir durum var. Herhalde beni öyle imtihan ediyor…

6-KATE MOSS

DERS: Sosyal hayatınız konusunda tedbirli olun ve legal sınırlar içinde yaşayın.

İngiliz süper model ilk defa 90ların başında sahneye çıktı ve o zamandan beri birçok güzellik ürünün yüzü oldu, kendi giyim tarzını yarattı. Ama profilindeki bütün başarılarına rağmen neredeyse İngiltere’deki tüm pejmürde adamlarla, ayrıca çapkın ve uyuşturucu müptelası olarak tanınan Pete Doherty ile tartışmalı bir ilişki yaşadı. 2005 de kokain kullanırken çekilen fotoğrafları İngiliz Daily Mirror gazetesine yansıdı. İddialara göre Doherty’nin arkadaşlarından biri cep telefonuyla resmi çekmiş ve gazeteye göndermişti.

Manken dünyasında uyuşturucu kullanmak tamamen yeni bir şey değil. Ancak özellikle bütün hayatı boyunca uyuşturucu kullanmadığını iddia etmesine rağmen kokain kullanırken çekilen fotoğrafları kariyerine büyük zararlar verdi. Milyon dolarlık bir çok anlaşmayı kaçırdı ve kısa bir süre rehabilitasyon merkezine gitmesi gerekti. Şu an işine geri döndü ama her zaman kokain kullanan Kate olarak anılacak.

7-GEORGE LUCAS

DERS: Risk almaktan korkmayın

Star Wars ve Indiana Jones filmlerinin arkasındaki yaratıcı zeka Lucas eğer var olan yolları izleseydi şu an olduğu konuma asla ulaşamazdı. Birçok film yapımcısının da hayal ettiği gibi bir film okuluna gitti, Warner Brothers
firmasında staj yaptı. Lucas risk almaktan hiç ama hiç korkmuyordu ve bu cesaretini yaratıcı fikirleriyle birleştirip bilyon dolarları aşan bir servet elde etti.

Kariyerinin başlarında yönetmeniyle Star Wars’un devam filmlerinin hakları ve filmin alım satımının kendine verilmesi karşılığında 500 bin dolarlık bir maaş kesintisini kabul edeceğine dair anlaşma yaptı. Filmin finansal işlerinin çok büyük bir kısmını ve devam filmlerinin masraflarını kendi karşıladı. Parasal getirisinin ne kadar büyük olacağı belli bir yatırım değil mi?

Ayrıca diğer projelerine odaklanabilmek için film yapımcılığına kısa bir süre verdi. Digital efektler ve yeni donanımlarla oluşturulmuş stüdyo sayesinde beraber çalıştığı diğer yapımcılarla birlikte 25 milyon dolar kazandı ve
ardından Star Wars’un devam filmlerinin çekimine başladı. Görüldüğü gibi daha kariyerinin başlangıcında aldığı riskler ona başarıyı getirdi.

8-SUSAN BOYLE

DERS: Rüyalarınızı gerçekleştirmek için asla geç değildir.

Susan Boyle hayata büyük bir zorlukla başladı. Doğduğunda yeteri kadar oksijen alamadığı için öğrenme yetileri gelişmedi ve hep kendisine hep bir çocuk gibi davranıldı. Ailesiyle birlikte Cuncil Estate de yaşadı ve hayatının büyük bir kısmında işsizdi.

Az daha İngiltere’deki yetenek programına çok yaşlı olduğu ve bunun gençler için bir yarışma olduğunu düşündüğü için katılmayacaktı. Ama katılmış olması onun için çok önemli bir adımdı çünkü güzel şarkı söyleme yeteneği seyirciler ve jüri tarafından çok beğenildi. Yarışmayı kazanamayıp ikinci olmasına rağmen, çok büyük bir şöhrete kavuştu ve şu anda kendi albümünü hazırlıyor.

Bazen şansı kaçırdığınızı düşündüğünüzde unutmayın ki hayatta daima kariyeriniz ve işiniz için ikinci bir şans vardır. Yaşınızın ve geçmişiniz çabalarınızı engellemesine izin vermeyin.

9-JOE BIDEN

DERS: Konuşmadan önce düşünün.
Umursamaz başkan yardımcısı Joe Biden konuşmaları sırasında yaptığı gaflar yüzünden kötü bir üne sahiptir. Birçok kez konuşmalarında politikacılarla ilgili hoş olmayan sözler sarf etmiştir. Ancak bu konuda Barack Obama rahatsızlığını açıkça belirttiğinden beri konuşurken daha dikkatli davranmaktadır. Bizden artık biraz daha sevimli olsa da hala pot kırmaya eğilimli.

Herkes hata yapar ancak yaptığınız hatalarla ilgili umursamaz olmamalı ve uygunsuz zamanlarda özellikle de komik olmayan şakalar yapmamalısınız. Konuşmadan önce düşünmeye özen gösterin ki rahatsız edici bir biçimde iş
yeriniz tarafından Joe Biden olarak anılmayın.

10-ORPAH WİNFREY

DERS: Güçlü bir marka yaratın

Talk şovlar onun güçlü ve modern markası sayesinde bilyon dolarları aşan bir imparatorluk kurdu. Ödül kazanmasının yanı sıra şöhreti ve kaliteli magazinciliği sayesinde büyük bir servet elde etti ve en zengin 400 Amerikalı
arasında 165. sırada yer almayı başardı.

Orpah talk şov formatını daha bireysel bir yapıya ulaştırdı. Çok ünlü kişilerle, işlerindeki uzmanlarla ve sıradan Amerikalılarla yaptığı röportajları sırasında olaylara tarafsızca değil, kendine göre yaklaşıyor. Kişisel problemlerini, mücadelelerini ve maceralarını seyircileriyle paylaşıyor. Amerikalı kadınlar ister mutfak işleriyle ilgili olsun ister dinsel bir konu olsun onun tüm görüşlerine güveniyor.

İddialara göre 9 yaşında tecavüze uğramış ve 14 yaşında hamile kalmış(düşük yapmış) biri için elde ettiği şeyler olağanüstü düzeyde. Güçlü bir marka inşa etmek sizi yarışmanın galibi yapar ve internet sayesinde artık markanızın tanıtımını yapmak çok daha kolay.

11-BARACK OBAMA
DERS: Deneyimsiz olmanız başaralı olamayacağınız anlamına gelmez

Görüşleriniz nasıl olursa olsun Obama’nın diğer iki rakibi Hillary Clinton ve McCain’den daha az tecrübeli olduğu su götürmez bir gerçektir. Aslında Obama’nın başkan olabilmek yolunda yaptıklarını her meslekten işi aklında tutmalıdır. Eğer tepeye ulaşmak istiyorsanız klasik yolu takip edin ve deneyim kazanarak tepeye giden yolda adım adım ilerleyin.

Bazı insanlar en tepeye daha kısa zamanda ulaşmak için gerekli yeteneklere sahiptirler ancak başarıya kısa zamanda ulaşmanın üç anahtarı vardır. İlk olarak aldığınız maaş üstünde düşünün; sizin pozisyonunuzda çalışanlardan daha iyi olduğunuzu düşünüyorsanız başka bir yerde iş arayabilirsiniz. Daha büyük firmaları ve bunları nasıl daha ileriye götürebileceğinizi düşünün. Büyük düşünmek oyunun kurallarını değiştirebilir. İçinde bulunduğunuz anı yaşayın; eğer maaşınızda artış talep etmeyi planlıyorsanız fırsatın geleceği anı bekleyin. Ve son olarak da kendinize güvenin ve kendinizi küçümsemeyin.

12-ANGELINA JOLIE

DERS: Fedakarlık başarmaktan daha önemli olabilir.

Angelina Jolie şu anda tartışmasız bir biçimde dünyadaki en ünlü kadın oyuncu. Peki neden? Son on yılda Sky Captain, World of Tomorrow ve Alexander gibi birçok başarılı filmde oynadı. Tam bir kişisel Angelina filminin
Angelina’nın damgasını taşıdığı her açıdan anlaşılabilir. Normal biri filmlerde oynayıp öylesine bir star olurken Angelina nasıl bir mega star oldu?

O evrensel bir star olmasına rağmen, sadece kendini değil, diğer insanları da umursadı ve yardıma muhtaç birçok çocuğu evlat edindi ki işte bu sayede ününe ün kattı. Eğer markanızı böyle değerli bir hale getirebilirseniz kusurlarınız göz ardı edilebilir.

13-SARAH PALIN

DERS: Görevini yerine getir

Cumhuriyetçi? Demokrat? Bağımsız? Hangisi olursanız olun, Sarah Palin’in Amerika politikasında yaptığı şeyi örnek almayın. John McCain’in partisinden aday olduğunu açıkladığında, kendisi ve kampanyası Demokratik Ulusal Kongre haftasında kaybettikleri ivmeyi geri kazanmak için çalışmalarını hızlandırdılar.

Ancak daha sonra Palin önemli haber kanallarında yapılan röportajlarda kendisine yöneltilen soruların kurbanı oldu. Charles Gibson kendisine Bush Doktrini ile ilgili ne düşündüğünü sorduğunda, kendisinin bu konuda bir bilgisi
olmadığı ortaya çıktı. Ayrıca Katie Couric kendisine McCain’in 26 yıllık senato hayatı boyunca Fannie Mae and Freddie Mac firmaları hakkındaki düzenlemeler için nasıl baskı yaptığını sorduğunda, Palin, gidip bu konular hakkındaki belgelere bakması gerektiğini sonra gelip açıklama yapabileceğini belirtti. Partisi seçimi kaybettikten sonra basın toplantısı düzenleyerek Palin’in görevlerini yerine getirmediğini belirterek suçu onun üzerine yüklediler.

14-MAUREEN DOWD

DERS: Kendi hünerinizi keşfedin ve ona odaklanın

New York Times’ın başarılı köşe yazarı Dowd 1999 da Pulitzer(köşe yazarları için verilen bir ödül) ödülünü kazandığında gazeteciliğinin zirvesine ulaştı. Peki nasıl böyle önüne çıkan her engeli yıkabilen güçlü ve başarılı biri oldu? Washington politikacıları ile ilgili bilgileri alın, ve bunları bazı saçma takma isimlere ekleyin ve çok yerinde şakalarla harmanlayın; işte size Maureen Dowd’un başarı yolu.

Dowd belirli bir sınıfın ruh halini yakalar ve onları kendi görüşlerine bile kahkahalarla güldürür. Bu yönü onu kötü yönde etkilemez hatta Times’ın web sitesinde 15 yıldır en çok okunan, en prestijli köşe onunkidir.

15-MARTHA STEWART

DERS: Suç işlemek kariyerinizin sonu değildir

Martha Stewart Amerika’ da herkes tarafından güzel nedenlerle tanınan bir isimdir. 1960 da Columbia Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra kariyerine başarılı bir borsacı olarak başladı. Sonraları 1976 da yolu Connecticut’a düştüğünde bir yemek firması kurdu, bir çiftlik evini restore etti ve çok kaliteli bir restoran haline getirdi. Sonraki adımı isi kendi iş imparatorluğunu kurmak oldu: Martha Stewart Omnimedia. 2001 den beri Amerika’daki en zengin ve güçlü kadın olarak anılıyor.

Sonra 2004’ de işler biraz bozuldu. Yaptığı şüpheli bir satıştan sonra, müfettişlere yalan söylemekten suçlu bulundu ve beş aylık hapis cezasına mahkum edildi. Bu olay kariyerinin sonu olabilecek olmasına rağmen Stewart yeniden ortaya çıktı ve hızlıca işlerini toparladı. 2006’dan bu yana şirketi tekrar kar yapmaya başladı ve Steawart’ın özel hayatı ile yemeklerine her zaman televizyonda rastlayabilirsiniz.

16-DICK CHENEY

DERS: Popüler olmak zorunda değilsiniz

Dick Cheney başkan yardımcılığından Amerika tarihindeki en düşük oyla ayrıldı. Bush’un başkanlığı boyunca düşük oy sayısını hiçbir zaman umursamadı ve kendi durumuna gülüp geçti. Ayrıca arkadaş edinmek de hiçbir zaman umurunda
olmadı. Cheney Amerikan Hükümeti’nin yönetim yöntemlerini yeniden şekillendirmek istiyordu ve Beyaz Saray’ı daha da fazla güçlendirme konusunda kesinlikle çok başarılı oldu.

Birçok kişi ondan ve onun yöntemlerinden hoşlanmıyordu ancak o sadece hedeflerine odaklanıp bu insanları umursamadı. Bir sonraki dönemde nüfuzunu biraz kaybetmiş olmasına rağmen, yaptığı değişiklikler uygulanmaya devam
edildi.

17-DONALD TRUMP

DERS: Başarısızlığa uğramış olsanız bile tekrar başarmak için halen şansınız var

Donald Trump iş dünyasının en önemli isimlerinden biri olmasına rağmen, imparatorluğu iskambil kağıtlarından inşa edilmişçesine zayıftı. Trump’ın firması özellikle bu şubat ayında bir değil, iki değil tam üç kez iflas etti. Bu başarının arkasında birkaç püf nokta var.

1- Eğer bankadan kredi alacaksanız küçük meblağlarla ilgilenmeyip büyük miktarda borç alın. Trump 1990’ da ilk defa iflas ettiğinde bankaya olan yüksek borcu nedeniyle bankanın, Trump’ın işine devam etmesini ve borcu ödemesini
beklemekten başka şansı yoktu.

2-İsmi başarısızlıkla sonuçlanan girişimleri dolayısıyla lekelense de, aslında bu şirketin belgelerine bu şekilde yansımaz. İflas eden şirkettir, Donald değildir.

3- Forbes’taki(iş ve finans dünyasını anlatan aylık Amerikan dergisi) yerinizi korumak için savaşın, savaşın ve savaşın. Trump ve arkadaşları Forbes’ta çalışan insanların yakasına yapışıp kendilerini aslında olduklarından
daha zengin gösterdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here