197 bin 160 kişiye mesleki eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İşkur) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanacak protokol ile 81 ilde toplam 197 bin kişiye meslekî eğitim verilecek.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) adı verilen projede TOBB, eğitim alan kursiyerlerin istihdamına öncelik tanıyacak. Proje kapsamında teknik ve endüstri meslek liseleri arasından 111 okul, makine araç-gereç ve donanım bakımından desteklenecek. Bu okulların teknolojik donanımları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından iş piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda yenilenecek. Okullarda görev yapan 2 bin 87 atölye-laboratuvar öğretmeni yenilenen teknolojik donanım ve işgücü piyasasına uygun şekilde eğitime alınacak.

UMEM ile bu okullarda bir yılda yaklaşık 9 bin 858 adet meslek kursu açılması ve 197 bin 160 kişiye meslek eğitimi verilmesi planlanıyor. Proje kapsamında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından iş piyasası analizleri yapılarak, illerin mesleklere göre işgücü ihtiyaçları tespit edilecek. Ayrıca TOBB, eğitim alan kursiyerlerin istihdamına öncelik verecek. Toplam 117 milyon 783 bin TL’ye mâl olması beklenen proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilecek.

2 YORUMLAR

  1. ben asciyım 16yıldır bu isi yapıyorum ve belgem yok bu kursa katıla bilirmıyım belge bıise yararmı yeni yasa cunku belge istiyor

  2. İş garantisi verilmezse ve kursa katılanlara para ödenmezse insanlar buldukları günü birlik yevmye aldıkları işleri bırakıp yol parası gibi bir takım masraflar ve zaman harcayıp bu kurslara gitmez ve GERÇEKTEN BU KURSLARA GİTMESİ GEREKEN VATANDAŞLAR GİTMELİ hiç ihtiyacı olmayıpta hobi olsun diye bu gibi kurslara gidenler var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here