2000 mağaza eleman yokluğundan açılamıyor

Piyasada işler bir yılda tersine döndü. Krizde büyük kan kaybeden perakende sektörü çılgın büyüme karşısında eleman krizi yaşıyor. Yaklaşık 2 bin mağaza yatırımı, çalıştırılacak nitelikli eleman bulunamayınca rafa kalktı. Perakendecilerin üst örgütü BMD, eleman bulmak için önümüzdeki günlerde üyeleriyle geniş katılımlı bir reklam kampanyasına başlıyor


Türkiye ekonomisindeki hızlı değişim klişeleşen işsizlik fotoğraflarını yerle bir etti. Kısa sürede en büyük sektörlerden birine dönüşen perakende mağazacılığı, istihdamı adeta vakumladı. 190 milyar dolar ciroya ulaşan sektör, yıl sonuna kadar 100 bin çalışan daha arıyor. Ancak krizden çıkışla birlikte patlama yapan yatırımların önünde adeta ‘Bu da oldu’ dedirten bir istihdam sorunu baş gösterdi. Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, 3 ay içinde açılması planlanan yaklaşık 2 bin mağaza için çalışacak yeterli personel bulunamadı.


KAMPANYA GELİYOR
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) konuyu en öncelikli gündem maddesi ilan etti. Etkin bir kampanya hazırlığına girişen dernek, şimdiden üniversite rektörlerine yazı göndererek eleman istedi. Öte yandan firmalar da yatırım hedefleri için kendi imkanlarını seferber ederek, eleman arıyor. Ancak bu durum firmalar için ek bir maliyet demek. DeFacto, Ziylan, RodiMood, Lc Waikiki ve Koton gibi markalar milyonlarca TL’yepersonel aramaya ve eğitmeye ayırdı.


RODİMOOD DURDURDU
Türkiye’nin köklü markalarından RodiMood, istihdam sorunu nedeniyle bazı yatırımlarını askıya alan firmalardan biri. “Yurtdışı hedeflerimizi dondurduk, yurtiçinde de hızımız kesildi” diyen RodiMood Genel Müdürü Ahmet Can, SABAH’a şu ilginç tabloyu çizdi: “İnanılmaz bir büyüme var ama eleman yok. Geçmişte tek bir insan kaynakları portalı yeterli oluyordu. Şimdi 6 kaynak kullanıyoruz yetmiyor. Hükümetten ve İŞ-KUR’dan yardım bekliyoruz. İşçi bulmak çok maliyetli hale dönüştü. 50 mağaza açacağız. Bu 50 müdür, 100 müdür yardımcısı ve 1000 çalışan demek”


Sınav kalktı maaşlar yükseldi
Ziylan grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan ise yaşanan sorunun hizmet kalitesini de aşağı çekmeye başladığını vurguluyor. Modern mağazacılık döneminin başlaması ile herkesin devasa mağazalar açtığını anlatan Ziylan, kendi mağazalarında yaşanan şu çarpıcı örneği veriyor: “FLO olarak biz davranış biliminde uzman bir ekiple sınav yapıyoruz. Geçmişte bu sınavdan 10 üzerinden 8 alanı beğenmezdik, şimdi ise 5 alanı bile hemen işe alıyoruz. Hem de daha yüksek bir ücretle. Her yerde tam sayfa ilan ile eleman aramaya başladık. Sektörün her kademesinde çok ciddi açık var. Bir yandan işyeri kiraları bir yandan da çalışan maaşları yükseliyor.”


DeFacto 2500 kişi arıyor
Türkiye’nin yeni markaları arasında yer alan De- Facto, 5 yıl önce kurulmasına rağmen 82 mağazaya ve 400’e yakın corner’a ulaştı. Kısa sürede 2 bin 170 kişiye istihdam sağlayan marka, birkaç yıl içinde 2 bin 500 kişi daha istihdam etme niyetinde. DeFacto İnsan Kaynakları Müdürü Oğuz Erdoğan, “Ancak istediğimiz nitelikte kalifiye eleman bulamıyoruz. Üç ay içinde 12 mağaza açma hedefimiz var ve bunun için acil olarak 450 personele ihtiyaç duyuyoruz” diyor. Kaynak:Sabah

7 YORUMLAR

  1. Ya arkadaşlar yok tüm mağazalar işçi arıyormuşta bulamıyorlarmışta hepsi yalan onlar sadece köle arıyorlar..Eşim Balıkesir Rodi'de uzun zaman satış danışmanlığı yaptı çocuk olacakkenayrıldı şimdi işim gereği Diyarbakır'a geldik eşim çalışmak istedi internetten KOTON firmasına başvurdu görüşmeye çağırdılar tamam dediler çalışalım.Neyse cumartesi günü denemek için gitti sabah erken çağırdılar gece eve geldiğinde saat 23:00 dı.12 saat çalışma….Sonra dedim ne veriyormuş maaş olarak asgari ücret artı prim dedi peki prim için ne kadar satış yapman lazım dedim 25000 tl dedi ve bu her ay artıyormuş40-50000 tl kadar oluyormuş peki kota tutmazsa dedim sadece asgari ücretmiş…Yemek dedim 182 tl multinet veriyorlarmış oda günlük 7,5 tl'ye geliyor bugün 1 kap yemek yese tek öğün 10 tlve 12saat butek öğünle duracakmış…Ondan dolayı eşime hiç çalışacağım deme bu şartlarda çalışma dedim yani personel aradıkları yalansadece köle arıyorlar.

  2. Zamanında toplumsal sorumluluk olmadıgı icin herkese yansıyor. Patronlar 10 saatten fazla calıştırıyor yoksa işten cıkarıyor. Ama herkes haftalık standart 45 saat olarak calışmalı. Yazık böyle denetimsiz olan özel sektörde calışana. Bu nasıl birşeydir insan sömürüsü sadece. Sonrada calışacak bulamıyor diye heryerde yazılar asmalar felan. İnsan bir kere dünyaya gelir ve sömürenlere yazıklar olsun

  3. Biraz karlarından vazgeçip ilk önce vardiya sistemini getirsinler ve haftada 2 gün tatil olması lazım. (Ctesi-Pzr olması şart değil) Türkiye'de zaten ücretler düşük, hala haftada 70 saatin üzerinde çalıştırıyorlar! Ayıp! Yabancı ülkelerde kimseyi haftada bu kadar saat çalıştıramazsınız. Oralarda da perakende en önemli istihdam kaynağı, ama insanlara insan gibi davranıyorlar. Para yine kazanılıyor. Hemde çalışanlar uzun dönemli oluyor. Yabancı ülkelerde yaşı ileri diyebileceğiz bir sürü insan hala perakende de çalışyor. Nedeni insanca şartlar. Türkiye'de açın kariyer / i.k. sitelerini, perekendedeki tüm ilanlarda hep genç insan arıyorlar. Nedeni belli. Kullan, at, nasılsa genç çok! Türkiye'de maalesef ücretli çalışana hiç değer verilmiyor.

  4. Açıkçası içimden beter olsunlar diyorum Arkadaşların dediği gibi Firmalar Düşük ücretler ile insanları köle gibi çalıştırdıktan sonra Kimseyi bulamaktan yakınıyorlar birde.Benim gibi satış konusunda Çıraklıktan master yapmış elemanlar bile işsiz kalmış olsak bile Bu tip sektörleri Tercih etmemekteyiz.Cüretimi mazur görün ama sokakta simit satsam onların verdiklerinden daha fazlasını kazanırım açıkçası..
    Saygılarımla…!

  5. Parekende sektörü çalışanlarını günde 12-14 saat çalıştırarak robotlar yaratıyor. Bunun yanında satışlar olurken sorun yokken 2 gün satış yapamayınca elemanlarını kapının önüne koyuyorlar. Sonra da kalifiye eleman bulamıyoruz. İlk başta kendilerini sorgulamaları lazım sen kalifiye, kurumsal bir firma olabilmiş misin ki; elemandan istiyorsun. Elemanına yatırım yapmayan bir firma verimli çalışan edinemez, anca idareten işini yaptırtabilir.

  6. Çalışanlarını asgari ücretle yıllarca çalıştıran,istedikleri zaman işten atıp sonra işe geri çağıran,çalışma saatlerini de 12 saatten fazla tutan iş yerleri sonunda pişmanlıklarıyla yüzleşiyor o kadar.Aynı sorunların otelcilik sektöründe de baş göstermesi temennim.Düşük ücretle 12-16 saate varan çalışma saatleriyle çalışanların kanını emen turizm sektörü aynı sorunları biran önce yaşayarak aynı şekilde eleman arar durumuna gelmeliler.Çalışanlarını niteliksiz hale getirerek kısa süre çalıştırıp işten kovan zihniyet bu ülkenin turizm kalitesini sonunda sıfırladı.Neden ülkemize zengin turist gelmez.Sebebi bu işte.

  7. İşte kalkınmadaki en büyük problemimiz. İnsanlar çalıştığım yerlerde yıllardır eğitimli iş gücü açığımız var diye bas bas bağırıyordu. Siz daha mağazalarda çalıştıracak seviyede tecrübeli değil ama bilgili, konuşmayı bilen, giyinmeyi bilen, saygılı, kültürlü insanları liseden mezun edemezseniz, liseden çıkıp üniversitede okuyan aynı insanları nasıl bilgili, konuşmayı bilen, giyinmeyi bilen, saygılı, kültürlü müdürler, mühendisler, öğretmenler haline getireceksiniz. Ne yazık ki bu eğitim bozukluğu daha doğduğumuz anda hastanelerde başlıyor, evde aile ortamında sürüyor ve bize bitirici darbeyi okul yıllarının hemen başında vuruyor. Ahhh ah o kadar yazı oku yazı yaz sonra tek bir cümle yazsınlar işi bitirsinler. " Eğitim Şart". Not: En azından doğru.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here