2010’da iyi kazanmaya devam edecek 50 meslek

Ekonomik krizde birçok kişi işini kaybederken bu mesleklerde çalışanlar iyi ücret ve olanaklarla çalışmayı sürdürdü. İşte o meslekler.

Etkisi hala hissedilen ekonomik kriz geçtiğimiz yıl iş gücü piyasasını derinden etkiledi. Birçok kişi işsiz kalırken diğerleri maaş indirimleri, aşırı iş baskısı gibi sorunlarla baş etmek zorunda kaldı. Diğer yandan ABD’de U.S. News & World Report’un ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre yaptığı araştırma bazı mesleklerin krizden neredeyse hiç etkilenmediğini gösteriyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof. Dr. Muammer Kaya’nın gündeme getirdiği araştırma 2010’da saltanatını sürdürecek en iyi 50 işi de belirlemiş.

Son iki yıldır dünyada süregelen ekonomik krizde birçok kişi iş kaybederken, maaş düşüşü yaşarken ya da maaş artışı alamazken mezun olacak öğrenciler de iş bulma umutlarını rafa kaldırdı. Ancak U.S. News & World Report araştırmasının belirlediği sektör ve mesleklerde çalışanlar iyi ücret ve olanaklarla krizde de çalışmalarını sürdürdü. ABD’de son ekonomik krizde 15.4 milyon kişi işsiz kalırken bu mesleklerde çalışanlar arasında olumlu hava devam etti. Bu işlerin ekonomik durgunluk ve krizlerde çalışanlara güvenli ve emin liman oluşturduğu belirtilen raporda “İşsiz kalanlar, işsizler veya yeni mezunlar aşağıdaki işler konusunda kendilerini yetiştirirlerse uzun vadede iş bulma şanslarını artırabilirler” deniyor. Ücret ve diğer olanakları da iyi olan bu işler beş sektöre ayrılıyor. İşte o rapora göre 2010’da iş garantisi sağlayacak 50 meslek.

1. Bilim ve Teknoloji

Teknoloji tüketicilerin günlük yaşamlarının her alanında kritik rol oynuyor. Bilgisayar yazılım mühendisleri insanların hayatının kolaylaştırırken sistem analistleri şirketlerin teknoloji verimliliğini artırma yolunda çalışmalar yapıyor. Günümüzde çevre ve tıp bilimleri bilgi teknolojileri ile birçok alanda kesişerek hızla gelişen yeni kariyer alanları oluşturuyor. Mühendislik bilimlerini insan vücudu ve tıbbi bakım problemlerine uygulayan biomedikal mühendisler, dünyadaki su ve havayı çok kompleks teknolojiler kullanarak izleyen meteorolojistler ve hidrojeolojistler gibi”¦ İşte bilim ve teknoloji alanında popüler olacak meslekler:

– Bilgisayar yazılım mühendisliği mesleği,
– Bilgisayar sistem analistliği mesleği,
– Bilgisayar ağ/şebeke mimarlığı mesleği,
– Biyomedikal mühendisliği mesleği,
– Çevre bilim teknisyenliği mesleği,
– Hidrojeolojist mesleği,
– Çevre mühendislik teknisyenliği mesleği,
– İnşaat mühendisliği mesleği,
– Meteorolojistler mesleği

2. Sağlık Hizmetleri

Sağlık hizmetlerindeki büyüme oldukça hızlı. Dünya nüfusunun her yıl milyonlarca artması sağlık hizmetlerine talebi daha da artıracak. Bu yüzden de sağlık hizmetleri sektöründe önemli inovasyonlar yapılacak. Sağlık hizmetlerine erişimin yaygınlaşması ve bu hizmetlerin satın alınabilir konuma gelmesi özellikle daha az/ucuz eğitim gerektiren teknisyenlik tarafında önemli gelişme sağlayacak. Doktor asistanlığı, fizyoterapist asistanlığı, röntgen teknisyenliği gibi”¦ Öne çıkacak meslekler ise şöyle:

– Röntgen teknisyenliği mesleği,
– Veterinerlik mesleği,
– Laboratuar teknisyenliği mesleği,
– Fiziksel terapist/Fizyoterapist mesleği
– İş terapistliği mesleği,
– Hemşirelik mesleği,
– Doktor asistanlığı/Hasta bakıcılığı mesleği,
– Optometrist mesleği,
– Fiziksel terapi asistanlığı mesleği,
– Diş hijyenciliği mesleği,
– Okul psikoloğu mesleği

3. Eğitim ve Sosyal Hizmet Sektörü

Çalışırken okumak isteyenler tıp ve halk sağlığı gibi sosyal hizmetler alanında kariyer yapmayı tercih edebilir. Sekreterlik, toplum hizmetleri, toplumu yönlendirme hizmetlerinde da çalışılabilir. Eğitim sektöründe okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve lise düzeyinde özel eğitim/özürlü eğitimi öğretmelerine duyulan ihtiyaç artarak devam edecek. Bu sektörde ekmek kapısı olmaya devam edecek meslekler ise şöyle:

– İtfaiyecilik mesleği,
– Medyatörlük mesleği,
– Sekreterlik mesleği,
– Şehir Plancısı mesleği,
– Özel eğitim öğretmenliği mesleği,
– Adliye çalışanı mesleği,
– Halk sağlığı çalışanı mesleği,
– Acil yardım uzmanlığı mesleği,
– Evlilik ve aile terapistleri mesleği

4. İş ve Finans

Tüketiciler emeklilikleri için şirketlerse yatırım analizleri için mali tavsiyelere ihtiyaç duyar. Bu anlamda kişisel ve kurumsal finans analistleri için gelecek parlak görünüyor. Krizlere rağmen kredi sağlayan kuruluşlara da çok iş düşecek. İş dünyası iş geliştirme ve girişimcilik eğitimi olan uzmanlara daha çok ihtiyaç duyacak. Şirketler toplum imajını artırmak için daha fazla halkla ilişkiler uzmanı istihdam edecek. Öne çıkan meslekler şunlar olacak:

– Sigorta uzmanı mesleği,
– Eğitim uzmanları mesleği,
– Finansal danışmanlık mesleği,
– Finansal analistler mesleği,
– Pazar araştırma analisti mesleği,
– Muhasebecilik mesleği,
– Borç verme uzmanlığı mesleği,
– Halkla ilişkiler uzmanlığı mesleği,
– Maliyet hesaplayıcılığı mesleği,
– Toplantı planlayıcılığı mesleği,
– Lojistik uzmanlığı mesleği

5. Yaratıcı Sektörler ve Hizmet Sektörü

Masa başı işler herkese uygun olmayabilir. Bazı şanslı kişiler bir ofise tıkılıp tüm günü masa başında geçirmek zorunda kalmıyor. Yaratıcı kişiler için aşağıdaki işlerden ekmek yemek mümkün:

– Ticari pilotluk mesleği,
– Teknik yazarlık mesleği,
– Cenaze direktörlüğü mesleği,
– Güvenlik sistemleri kuruculuğu mesleği,
– Peyzaj mimarlığı mesleği,
– Tesisatçılık mesleği,
– Film ve video editörlüğü mesleği,
– Multimedya uzmanlığı mesleği,
– Oyun yöneticiliği mesleği,
– Kayyumluk mesleği.

3 YORUMLAR

  1. BEN ŞAHSEN EDİTÖR OLMAYI PLANLIYORDUM BU YAZIYI GÖRDÜM DAHA ÇOK EDİTÖR OLASIM GELDİ ÇOOOK MUTLUYUM ŞU AN :)=.:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here