2013 Yeni iş fikirleri – 6 Farklı Fikir

2013 Yeni iş fikirleri - 6 Farklı Fikir 2
2013 iş fikirleri
2013 iş fikirleri
2013 iş fikirleri

2013 Yılında yeni iş fikirleri yayınlamaya devam ediyoruz. Türkiye’de iş fikirlerine artık bir çok destek veriliyor Gerek Kosgeb gerekse melek yatırımcı şirketleri girişimcilere destek vermeye devam ediyorlar. Ayrıca Girişimcilik Dernekleri ve Kurumsal Markalarda iş fikri yarışmaları ve girişimcilik alanında çalışmalarını arttırmış durumda.

Ülkemizde yeni iş fikirlerinin çoğaldığını ve bunların bir kısmının para kazandıran işletmelere dönüştüğünüde belirtmemiz gerekiyor. Aslında Türkiye’de bu alanda bazı sorunlarda çıkmaya başladı. Kısaca bunlardanda bahsetmemiz gerekiyor. Örneğin bir şahıs güzel bir fikir ortaya çıkartıyor, Gerekli destekleri alarak işini büyütüyor ve sonrasında özellikle yurt dışından gelen büyük talepler karşısında ne yapacağını şaşırıyor. Aynı durumda talep noktasında yurt içinden gelen büyük taleplerde girişimcileri zorlamaya başladı.

Bu konuda da marka ismi vermeden bir iş fikrinden bahsetmek mümkün.Ürün kategorisi kahvaltılıklarla ilgili güzel ve inovatif bir fikir geliştiriliyor ve ardından pazara sürülüyor. Üretim kapasitesi belli sayıda olunca tabii ki satışlarda aynı oranda oluyor. İşini büyütmek isteyen girişimci ise daha çok satabilmek için büyük bir market zincirinin kapısını çalıyor. Ardından kocaman bir siparişle karşı karşıya kalıyor ve nasıl bu kadar ürünü üreteceğim ? sorusu ile karşı karşıya kalıyor. Elbetteki bu soruna bir çözüm bulacaktır ama siz siz olun bu tarz sorunlara karşı önceden mutlaka işinizle ilgili detaylı araştırmalar yapmaya devam edin. İş Planı ve Fizibilite çalışmalarınızda bu sorunları önceden görmeniz mümkün. Ama sadece fikir ile işe başlarsınız çok kazanabileceğiniz alanlarda birden çaresizce kalabilirsiniz.

Şimdi gelelim 2013 yılında girişimcilerin hangi alanlarda iş fikirleri düşünebileceğine.

İnternetle ilgili iş fikirleri :
1- Mobil iş fikirleri : Mobil Uygulama yazılımı ve geliştirilmesi alanında bir çok fırsat bulunuyor. Şirketler artık web sitesi yaptırırken mobil uygulamada yapıyormusunuz diye soruyor. Ayrıca Mobil katalog yapımı ve Mobil e ticaret istekleri günden güne artıyor
2- E-ticaret : E-ticaret sitelerinde farklılık yapılabileceği 2 örnekle geçen senelerde kendisini gösterdi. Birinci örnek grup alışveriş siteleri diğeride büyük indirimler sunan fırsat siteleri. Büyük cirolar ve büyük satış yapan bu sitelerin devamında niş alanlara girilmeye başladı ve bu sitelerde başarılı olmaya başladı. Niş e-ticaret siteleride iki örnekle karışım yapılarak yeni e-ticaret modelleri ile birlikte piyasaya çıkabilir. Örneğin bir çok markanın sadece mont modelleri üzerine yoğunlaşmak gibi.

Yemek Sektörü ile ilgili iş fikirleri
1- Gıda sektöründe her yerde tavuk dönerci, lokanta ve börekçi gibi konseptler görmekten sıkılmış olsanızda bu fikirler yıllardır pazarda para kazanmaya devam ediyorlar. Yalnız aklımıza takılan iki koneptin neden bu denli çoğalmadığı bazen bizde merak ediyoruz. Örneğin Hamburger dükkanları ve Soğuk Sandviç Dükkanları bizim ülkemizde çok az ve yeterli ilgiyi görmüyorlar. Bunun nedenlerini düşündümüzde kalitesiz ürün sunma ilk aklımıza gelen fikir. Örneğin üniversitelerde ve yakın çevrelerinde genelde hamburgerci vardır. Yalnız bu hamburgerciler üniversite öğrencisinden para çıkmaz ? düşüncesiyle çakma konseptlerle dükkan açıp hamburger satmaya çalışıyorlar ve sonuç genelde hüsran ya da karsız zor ayakta duran bir dükkan modeli ortaya çıkıyor. Oysaki aynı üniversite öğrencileri Mc Donalds, Burger King ve Subway gibi dükkanların ana müşterini potansiyelini oluşturuyor. Kaliteli ürün ve kaliteli sunum her zaman dikkat çekiyor. Bu yüzden eğer bu alanlarda yatırım yapmak istiyorsanız özellikle işletmenizin konseptine çok çalışmalısınız.
2- Mobil gıda satan işletmeler ülkemizde çok az. Bunun nedeni ise Belediyeler ve Kanunlar arasında bazı boşlukların bulunması. Bu konuda Bazı Belediyeler izin verirken bazıları ise oldukça zorluk çıkartıyor. Bu yüzdende özellikle bu sektörde bayilik vermek isteyenlerin işi zorlaşıyor. Tüm zorluklara rağmen 2013 yazında özellikle dondurma işi bu alanda patlama yapabilir. Soft dondurma makinelerinin ve satan firmaların çoğalması, akine fiyatlarınında düşmesi mobil dondurmacılık sektörünü geliştirebilir. Ayrıca Komagene Mobil konseptinide bir çok firma denemeye çalışacaktır. Mobil Çiğ köfte ve Mobil Pizza işi yapanlarada 2013 yılında rastlayabiliriz.

Teknoloji ile ilgili iş fikirleri
1- Özellikle Laptop Tamiri ve Akıllı Cep telefonu Tamiri üzerine büyük bir boşluk yaşadığımız bilinen bir gerçek. Garanti servisleri teknolojik aletlerimizin sorunlarını çözsede bizim istediğimiz bazı özellikleri yapamıyorlar. Amerika’da sırf bu konuda açılan ve çok hızlı büyüyen bir iş fikri var. Cellphonerepair.net sitesinden inceleyebileceğiniz bu site cep telefonu tamirinde tam 94 şubeye sahip ve hızla yayılmaya devam ediyor.
2- Çocuklar ve yetişkinler için teknoloji eğitimi artık kaçınılmaz. Bu alanda sürekli yeni ürün ve yeni teknolojiler çıkıyor. Bu teknolojileri takip etmek ve performanslı bir şekilde kullanmak için yurt dışında eğitim alan bir çok insan mevcut. Örneğin Computer Explorers adlı şirketin 67 bayisi bulunuyor firmanın ana görevi ise Çocuklar ve yetişkinler için teknoloji eğitimi. Verdiği derslerden bazıları ise dijital fotoğrafçılık, çocuklara programlama ile kendi oyun videosunu ve animasyonunu hazırlama, Basit Robot programlama gibi …

5 YORUMLAR

  1. ankarada kendi grubumla iş yapmak her hangi bir kuruluşun veya şirketin mallarının satışını pazarlamasını isterim ilgilenenlerin beni aramasını rica ederim saygılarımla 05439447485

  2. Bir kadın girişimci olarak standta gözleme işine sıcak bakmaktayım. İşlek bir caddede Gözleme işini denemenizi tavsiye ederim. Bu işin hem kar oranı yüksek hemde sürümü gayet iyi. Ankara’da günde 600 gözleme sattığımızı bilirim. Bazı nedenlerden dolayı dükkana geçmek zorunda kaldık, şimdi 600 adet olmasada günde 300 civarı ürün satabiliyoruz. Ürün çeşitlendirmesi bizim sektörde pek tutmadı ama yanına farklı ürünler koymak mantıklı geliyor.

  3. Güzel bir paylaşım her sektörden iş fikri olmasıda güzel. Kendi düşüncem ise elektrik üretimi sektöründe verilen teşviklerle bu alanda da iyi paralar kazanılabileceğini düşünüyorum . Saygılarımızla yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  4. 2013 için bir iş fikride bizden olsun. Tavuk Tantuni hem yapımı kolay hemde kar marjı yüksek bir gıda işi. ayrıca bir yiyenin bir daha yiyeceği ve lezzeti yüksek olan bir ürün . Kısaca günde 3 Tl’den 400 adet satan bir işletme yaklaşık 1200 Tl sadece tantuniden kazanır. Bu işi yaptığımız için ayrıca 400 adet içecekte satabileceğinizi söylemek mümkün. Bu da ortalama 400 Tl yapar. 1600 Tl’nin yarısı ise net kardır. İşletme için aylık ortalama 1600*30 : 48.000 Tl gibi bir kazanç söz konusudur. Kar 24.000 ise bunun içerisinden kira, eleman gideri 1 adet, tüp, elektrik ve muhasebe giderlerini de düştüğünüzde ortlama 15.000 lira kazanırsınız. Yalnız işletmede yer seçimi çok önemlidir. Kira yüksek olur ve yerde iyi olursa bu rakamlarında üstüne çıkabilirsiniz. Hepinize iyi seneler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here