2014 Yılının En İyi CEO’ları

2014 yılının en başarılı 10 CEO’su

141217144445-best-ceos-tim-cook-620xb

2014 yılı nihayete ererken bir çok ortamda “enler” listesi yapılıyorken biz de sizler için dünyanın en iyi CEO’larının listesini yapmaya karar verdik.

10. Sıra: Victoria’s Secret moda markasının kardeş firması L Brands’in CEO’su Les Wexner. Wexner’in liderliğinde şirket hisseleri %40 gibi muhteşem bir artışla tarihindeki en büyük sıçramayı gerçekleştirdi.

9. Sıra: Kroger süper marketler zinciri CEO’su Rodney McMullen. Ünlü marketler zincirinin CEO’su iş dünyası tarafından tanınan ve popüler bir lider olmasa da hisse sahipleri tarafından oldukça başarılı bulunuyor ve tadirle karşılanıyor. McMullen liderliğinde Kroger harika performans gösteriyor.

8. Sıra: Buffalo Wild Wings Restorant zinciri CEO’su Sally Smith. Başarılı yönetici, restoranta getirdiği yeni fikirler ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı ve listemizde sekizinci sırada yer aldı. Sall Smith, restorantı akıllı bir hale sokarak, her masaya tabletler yerleştirdi ve bu sayede sipariş oranını ve bahşişleri artırmayı başardı.

7. Sıra: Hp CEO’su Meg Whitman. Hewlett-Packard bir silikon vadisi ikon şirketi olarak görülüyor. Yönetici Whitman 2011 yılında başına geçtiği görevini layıkıyla yaptı. Ancak yöneticinin şirkete getirdiği en büyük devrim yazılım ve donanım birimlerini birbirinden ayırarak daha verimli ve kaliteli işlere imza atma olanağı sağlamasıydı.

6. Sıra: T-Mobile iletişim şirketi CEO’su John Legere. Legere, Twitter üzerindeki yaklaşık 1 milyon takipçisiyle sürekli olarak iletişim halinde olan ve sosyal medyayı bolca kullanan bir yönetici. Şirket Legere önderliğinde Verizon, AT&T, Sprint gibi dev iletişim şirketleriyle yarışıyor.

5. Sıra: Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer. Yahoo, Mayer’in önderliğinde müthiş atılımlar ve ilerlemeler kaydederek hisse değerlerini katladı ve çeşitli şirketleri bünyesine kattı. Hem elinde bulundurduğu kaliteyi artırırken yeni atılımlar la da gelecek konusunda hisse sahiplerine umut sağladı.

4. Sıra: Mary Barra GM CEO’su. General Motors yöneticisi bu şirketin tarihinde görülen ilk bayan yönetici ünvanına sahiptir. Görev başına geldiğinde GM, daha önce duyurduğumuz gibi büyük çaplı bir geri çağırma işlemi gerçekleştirmişti. Bu işlem, piyasaya sürülen arabalarda daha sonran keşfedilen üretim hataları ve arızalarından kaynaklanan geri toplama işlemidir. Ancak bu büyük krize rağmen, Mary Barra durumu iyi idare ederek şirketin büyük zararlara uğramasını engellemiştir.

3. Sıra: Microsoft’un yeni CEO’su Satya Nadella. Microsoft hissedarları, Nadella önderliğinde, daha önceden düşüşe geçen hisse değerlerinin %26 gibi harika bir artışla yükselmesini izledi ve büyük bir mutluluk yaşadı. Şirkete tam anlamıyla yeni bir soluk getiren ünlü yönetici listemizde 3. sırayı elde etmeyi başardı.

2. Sıra: BlackBerry CEO’su John Chen. Bu harika yönetici sayesinde BlackBerry eski günlerine duyduğu özlemi bir nebze de olsa gidermiş oldu. BlackBerry’nin ölmediğini ve hala hayatta olduğunu gösteren Chen daha önceden kaybedilen akıllı telefon yarışı üzerinde fazla diretmeyerek büyük kayıplara engel oldu ve yazılım konusunda ağırlık verdi. Bu sayede şirket 2014 yılında %35 givi dev bir artış sağladı.

1. Sıra: Apple CEO’su Tim Cook. Hisse artışları %40 gibi harika bir oranda gerçekleşen Apple, yeni ürünler ve yeni teknolojilerle hayran sayısını artırırken para kazanmayı da katlayarak sürdürdü. Ayrıca bu artış Apple’ın tarihinde gördüğü en büyük artış olarak kayıtlara geçti. Yeni cihazlar ve Apple Pay ödeme sistemleri gibi yeniliklerle adından bolca söz ettirmeyi başaran Apple, CEO’su Tim Cook yılın CEO’su olarak karşınızda.

Sponsor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here