2015 Yılının Alışveriş Tüyoları

Doğru ürün doğru fiyata, nerede, ne zaman ve nasıl bulunur? İşte sizlere 2015 yılı alışveriş tüyoları.

24538-hd-women-shopping

1. Online Hizmetleri kullanmak

Online alışveriş ortamlarını, az çok bilgisayar ve internet ile ilgili olmuş herkes kullanabilir. Ancak her site ne yazık ki güvenilir olamıyor. Bir alışveriş sitesine girdiğinizde mutlaka kullanıcı sözleşmelerini ve bilgilerini okuyun ve eğer bu şartlarda sizi endişelendirecek bir şey varsa alışveriş yapmaktan kaçının. Daha ucuza ürün almak isterken dolandırılıcık gibi can sıkıcı bir olayla karşılaşmayı kimse istemez.

Kredi kartı kullanımından mümkün olduğunca kaçının ya da kendinize aylık ödeyebileceğiniz bir taksit miktarı belirleyerek alışveriş yapın. Bu taksit miktarını belirlerken hali hazırda bulunan taksitlerinizi de hesap etmeyi unutmayın. Eğer imkanınız varsa PayPal gibi siteleri kullanın. Bu siteler sizlere internet üzerinden bir hesap sahibi olmanıza imkan veriyor ve sadece yüklediğiniz miktardaki parayı kullanabiliyorsunuz. Böylece limitlerinizi de belirlemiş olabilirsiniz.

Bunun yanında internet üzerinden yapılan alışverişlerde önemli bir konu da kargo ücretleridir. Kargo ücretlerinden tasarruf yapmak için parti parti ürün alımı yerine tek seferde bir çok parça satın alarak tek kargo ile bir çok ürünü elde edebilirsiniz. Aksi halde her ürün için tekrar tekrar kargo ücreti ödemeniz gerekecektir.

2. Katalog Seçimleri

Bir katalogtan alışveriş yapıyorsanız mutlaka ürünün ölçülerini kontrol edin. Bazı firmalar farklı ölçü değerleri kullanır ve bu nedenle bazen müşteriler tatsız sürprizlerle karşılaşmak durumunda kalabilirler.

Bir ürünün fotoğrafları ve stüdyo çekimleri onu en güzel gösterecek şekilde yapılır. Bu nedenle sadece ürünün görüntüsüne aldanmayın ve üstünüzde nasıl duracağını hayal etmeye çalışın.

Her daim iade seçenekleri hakkında bilgi edinin ve geri ödeme yöntemlerini okuyun.

3. Alışveriş Merkezi Stratejisi

Aslında bir çok insanın bildiği gibi alışveriş merkezlerinde indirim ve kampanya günleri beklenmesi gerekiyor. Ancak çoğu insan bu konuda sabırsız davranıyor. İndirim ve kampanya günlerini mutlaka takip edin ve eğer beğendiğiniz bir ürün varsa fiyatını araştırın. Farklı mağazaları gezerek ve internet ortamından hiç ummadığını seçeneklerle karşılaşabilirsiniz.

Alışveriş merkezlerinin en büyük indirimleri yılbaşından sonra yapılır. Bunun yanında mevsimlik indirimler de oldukça karlıdır. Kışlık ürünleri ilkbahar aylarına girerken, yazlık ürünleri ise son bahar aylarına girerken almak gerekiyor.

Alışveriş merkezlerinin bir özelliği de cezbediciliktir. Bu ortamların dizaynından çalışanlarına, çalan müzikten etraftaki kokuya hepsi insanlara para harcatmak üzere şekillendirilmiştir. İhtiyacınız olmayan ürünleri almaktan dert yanıyorsan bu bilgileri aklınızda tutun. İlginizi çeken ürünleri mutlaka inceleyin ve fiyatlarını öğrenin ancak hemen almaktan kaçının.

Bir çok insan istediği ürünlerin marka model ve fiyat bilgilerini not alarak farklı ortamlarda fiyat karşılaştırması yapıyor. Bu sayede bir kaç üründen yaptığınız tasarruf ile yeni bir ürüne bile para ayırabilirsiniz. Her daim sabırlı olun ve aceleci davranmayın. Ürünün ya da ihtiyacınız olan ölçülerin kalmayacağını düşünerek alışveriş yapmak özellikle de günümüz olanaklarında pek mantıklı değil. Mutlaka internet sitelerini araştırın ve akılcıl bir alışveriş planı uygulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here