2020 Yılı İçin En İyi Küçük İşletme Fikirleri

Düşük sermaye ile iş kurmak isteyenler için 2020 yılında hayata geçirilecek en iyi işletme fikirleri listesini incelemek, fikir edinmek açısından oldukça faydalı olacak.
2020 Yılı İçin En İyi Küçük İşletme Fikirleri
25 dk
Son güncellenme: 01/08/2020
Tüm Başlıklar

Dijital ekonomisin ve bireysel ekonominin yükselişi ile birlikte günümüzde giderek daha fazla insan bir iş kurmak ve kendi işinin patronu olmak istiyor. Yapılan bir araştırmaya göre toplumun %63’ünden fazlası ticarete atılmak ve kendi işini kurmak konusunda büyük bir istek taşıyor. Bu arada şu an bu makaleyi okuyor olmanız, sizin de bu kişilerle aynı safta hatta bu yüzdesel oranın içinden biri olduğunuz gerçeğini de gözler önüne seriyor. Bu noktada ihtiyacınız olan tek şeyin büyütebileceğiniz doğru iş fikrini bulmak olduğunu size hatırlatmak istiyoruz. Belki farkında olmayabilirsiniz ama sahip olduğunuz küçük hobiler bile çevrimiçi pazarlamanın sağladığı avantajlar sayesinde en başarılı küçük işletme fikirlerine dönüşebiliyor. Mesela köpek gezdirmeye başlayın. İlk başta bu size gelir sağlayabilecek meşru bir iş fikri gibi görünmeyebilir. Ama kısa sürede birden fazla köpek gezdirmeye başlayabilir, kendi köpek gezdirme acentenizi kurabilir hatta bir uygulama oluşturarak kendi imparatorluğunuzu kurmaya başlayabilirsiniz. Pekala, o zaman başlayalım mı?

En İyi İş Fikirleri Nelerdir?

2020 yılının sizin yılınız olmasını sağlamak istiyorsanız sizler için bir araya topladığımız iş fikirlerini değerlendirmenizi ve size en uygun olduğunu düşündüğünüz iş fikri ile ilk adımı atmanızı öneriyoruz.

En İyi Çevrimiçi İş Fikri: Kendi Blogunuzu Oluşturun

Kişisel tutkuları ya da uzmanlık alanları hakkında yazılar yazarak oldukça iyi rakamlar kazanan bloggerlar olduğunu biliyor muydunuz? Hazırlayacağınız içeriği kullanarak niş bir kitle ile bağlantı kurmayı deneyin. Doğru içeriği doğru hedef kitle ile buluşturursanız blog kariyerinizin çok para kazanmanızı sağlayabileceğini unutmayın. Yapılan istatistiklere göre yılda 50.000 USD’dan fazla kazanan bloggerların çoğu bloglarında paylaştıkları içerikleri belirli bir grubun ilgi alanlarına ve beğenilerine göre belirlediklerini dile getiriyorlar. 

Kendi blogunuzu oluşturmak için fikirlere mi ihtiyacınız var?
Bir alan adı üreticisi aracılığı ile blogunuz için kullanacak olduğunuz alan adını seçin
Fiyat araştırması yaparak belirlediğiniz bir şirketten düşük maliyetli web hosting hizmeti alınİlgili eklentilerle birlikte basit bir Wordpress teması yükleyin
Sitenize trafik yaratabilmek için SEO alanında bilgi edinin

Sonra bir içerik takvimi hazırlayın. Çeşitli e-posta pazarlama ve pazarlama otomasyon yazılımlarını kullanarak sadık bir kitle oluşturmak için çalışmalara başlayın. Blogunuzun trafiğini ve diğer önemli ölçümleri izleyebilmek için Google Analytics ile de entegre edebilirsiniz. 

Grafik Dizayn

Şirketlerin markalaşma amacı ile her zaman grafik tasarımcı arayışında olduklarını biliyoruz. Afişler, posterler ve logolar da dahil olmak üzere pazarlama materyallerinin tasarımından açılış sayfalarının çarpıcı tasarımlar ile oluşturulmasına kadar geniş çalışma alanları olan grafik dizaynı potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer alıyor. Küçük işletme sahipleri ya da bireylere hizmet vermek, grafik tasarım işine yeni başlayanlar için iyi bir adım olabilir. 

Grafik tasarım alanında hizmet almak isteyen kişilerle iletişime geçmek için freelance iş imkanlarının yer aldığı sitelere üye olabilirsiniz. Bu alanda daha önceden deneyiminiz varsa müşteri edinmeniz daha kolay olacaktır. Grafik tasarıma ilginiz olmasına rağmen yeterli eğitiminiz olmadığını düşünüyorsanız bunun için de endişelenmeyin. Çevrimiçi olarak sunulan pek çok kurs sayesinde grafik tasarımın temellerinin öğrenilmesi artık çok kolay. Grafik tasarımın temelini öğrenmek için Adobe Illustrator’dan da yararlanabilirsiniz. Alternatif olarak grafik tasarım becerilerinizi daha da geliştirebilmek için Visme ve Stencil gibi diğer kullanıcı dostu araçları da kullanabilirsiniz. 

Web Geliştirme

Dünyada 4 milyardan fazla internet kullanıcısı bulunuyor. Bu büyük potansiyele hitap etmek isteyen her 10 küçük işletmeden altısı ise web sitesi kullanıyor. Bu nedenle web sitelerinin hazırlanması ve geliştirilmesi için oluşan talebin karşılanabilmesi bu konuda becerisi olan kişilerin değerlendirebileceği iş fikirleri arasında yer alıyor. 

Becerilerinizi geliştirebilmek için öncelikle aileniz ve arkadaşlarınız için web siteleri hazırlamayı deneyin. Yeni işletmeler web sitelerini yaptırmak için genellikle uygun fiyatlarla hizmet alabileceği kişileri tercih ediyorlar. Kariyerinize hizmetleriniz için rekabetçi fiyatlar sunarak başlamayı tercih edebilir, ardından portföyünüzü güçlendirdikçe daha kazançlı bir iş planı uygulamaya başlayabilirsiniz. Her web geliştiricisinin CSS, HTML, Java Script ve Java gibi bilgisayar dillerinde temel kodlama becerilerine sahip olması gerektiğini unutmayın. Bu alanlarda eksiğiniz varsa çevrimiçi kurslardan destek alabilirsiniz.

Instagram Influencerı Olmak

Instagram gibi sosyal medya kanallarının yükselmesi ile birlikte, tüketiciler artık satın almak istedikleri ürünler ile ilgili tavsiye almak için niş influencerların tavsiyelerinden daha fazla yararlanıyorlar. 

Bir Instagram influencerı olmak istiyorsanız öncelikle nişinizi seçmek zorundasınız. Teknolojiden güzelliğe ya da sağlığa kadar ilgili olduğunuz ve iyi olduğunuz her alanı seçebilirsiniz. Ardından hayatınızla ilgili ilginç postlar ve storyler yayınlayarak ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek konular hakkında paylaşımlarda bulunarak güçlü bir Instagram hesabı oluşturmalısınız. Takipçilerinizle etkili ve sağlıklı bir ilişki kurup doğru kitleye yönelmeyi başarırsanız markalar sizinle iş birliği için otomatik olarak iletişim kurmaya başlayacaktır. Doğru pazarlama becerisine, know-how’a ve yüksek takipçi sayısına ulaşan kişiler yaptıkları iş birlikleri başına onlarca bin lira kazanabilir. Haftada birkaç iş birliği yapmanız durumunda ne kadar aylık gelir elde edebileceğinizi hesaplayabildiniz mi?

Online Koçluk Hizmetleri

İnternetin hayatımızın her alanında yaygınlaşması ile bilginizi be uzmanlığınızı paylaşmak artık çok daha kolay bir hale geldi. Eğer herhangi bir konuda uzmanlığınız ya da özel ilginiz varsa bunu internet aracılığı ile önemli bir gelir kaynağı haline dönüştürebilirsiniz. 

Öğrencilere çevrimiçi koçluk dersleri sunun, çevrimiçi koçluk hizmetlerinizi verirken size yardımcı olacak yöntemler belirleyin. Online koçluk hizmetleri almak isteyen kişilere ulaşabileceğiniz Facebook sayfası ya da podcastler oluşturabilirsiniz. Hızlı bir şekilde başlamak için WizlQ, Udemy ya da Skillshare gibi çevrimiçi platformlara kaydolabilir ve hemen online koçluk hizmetleri vermeye başlayabilirsiniz. 

Dropshipping

Eğer sizden talep edilen ürünleri daha düşük fiyatlar ile satın alma imkanınız bulunuyorsa bu ürünleri e-Bay ya da AliExpress gibi üçüncü taraf olarak adlandırılan siteler üzerinden satarak kazançlı bir dropshipping işi başlatabilirsiniz. 

Dropshipping, satıcıların ürünleri tedarikçiden dökme olarak temin ettiği ve bunları son kullanıcıya daha yüksek fiyatlar ile satması durumu için kullanılan bir kavramdır. Yüksek talep gören ve indirimli fiyatlarla kolayca temin edebileceğiniz kritik ürünleri belirlemek için kapsamlı bir pazar araştırması yapılması başarılı bir dropshipping işinin en önemli halkasıdır. Toplumdaki mevcut eğilimleri görmek için Amazon dahil olmak üzere önde gelen e-ticaret sitelerinde yüksek talep alan ürünleri kontrol edebilirsiniz.

Telefon Kılıfı Satmak

Dünyada 2,5 milyardan fazla akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor ve bu sayı her geçen dakika artmaya devam ediyor. Kullanıcıların akıllı telefonlarının güvenliği konusunda duyduğu endişeler nedeni ile akıllı telefon kılıfları en çok satan telefon aksesuarları arasında ilk sırada geliyor. Hatta telefon aksesuarları satan işletmeler akıllı telefon kılıfı satışlarına ağırlık vererek gelirlerini artırabiliyorlar.

Akıllı telefon kılıfları şahsiyetsiz ve sıkıcı olmak zorunda değildir. Günümüzde insanlar ilginç sanat eserleri, esprili alıntılar ve değişik tasarımlar içeren akıllı telefon kılıflarına büyük ilgi gösteriyorlar. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek bir akıllı telefon kılıfı koleksiyonu oluşturabilmek için yaratıcı ve yenilikçi olmanız gerekir. Buradaki en önemli nokta nişinizi bulmaktır. Yeni ürünlerinizden oluşan koleksiyonlarınızı kolaylıkla e-Bay ve Amazon gibi ticaret devlerinin sitelerinde listeleyebilirsiniz. Biraz para kazanmaya başladığınızda komisyonları azaltabilmek için Shopify gibi platformlarda kendi butik web sitenizi oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

Satış Ortaklığı ve Pazarlama

Affiliate marketing bugünlerde pazarlama alanında en sık kullanılan terimlerin başında yer alır. Çevrimiçi ve pasif para kazanma yöntemleri sorulduğunda çoğu kişinin aklına ilk olarak affiliate marketing gelir. Affiliate Marketing en basit şekilde, bloggerların ve influencerların beğendikleri ya da yararlı buldukları hizmetleri ya da ürünleri önerdikleri, takip eden her satış için yüzdesel olarak kazanç elde ettikleri iş modelidir. Yani firmalar hizmetlerini ya da ürünlerini internet ortamında pazarlayan kişilere, gerçekleşen satış başına önceden kararlaştırıldığı oranda komisyon öderler. Başlamak için web sitelerinde yayınlanan içerik türünden para kazanmanızı sağlayacak ShareASale, Rakuten, Clickbank, Skimlinks gibi ağlara kaydolabilirsiniz. Web sitenizin büyümesi ile birlikte buradan elde ettiğiniz gelirin arttığını da görebilirsiniz. 

Sanal Asistanlık

Günümüzde sanal asistanlar; şirketler, serbest çalışanlar ve yoğun çalışan kişiler tarafından büyük talep görüyor. Siz de ekstra bir gelir elde etmek için sahip olduğunuz mükemmel organizasyon becerilerinizden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, geniş bir profesyonel ağ oluşturmak için farklı çalışma alanlarından başarılı ve etkili insanları tanıma şansını da elde edebilirsiniz. Profesyonel becerilerinizi geliştirirken aynı zamanda dünyanın her yerinden çalışabilme imkanına da kavuşmuş olursunuz. Flexjobs gibi siteler sanal asistan arayan kişi ve kurumlar ile irtibat kurabileceğiniz platformlar arasında yer alır.

Sosyal Medya Yönetimi

İş dünyası ve milyarlarca insan, sosyal medya platformları üzerinden hedef kitlelerine ulaşabilmek için milyonlar harcıyorlar. Eğer dikkatinizi sosyal medya platformları üzerine yoğunlaştırırsanız bu eko sistemlerin nasıl çalıştığını kolaylıkla anlayabilir, bu alandaki bilginizi iyi kullanarak kendi sosyal medya işinizi kurabilirsiniz. Küçük işletmeler, start-up’lar ve kitlesel sosyal medya varlığına sahip Influencerlar; sosyal medyadaki varlıklarını büyütebilmek için her zaman yetenekli ve alanında uzman sosyal medya yöneticileri ararlar. Siz de bu alanda hizmet vermek istiyorsanız sosyal medya hesap yönetimi için adım atabilir, işletmelerin Facebook, Twitter ve diğer kanallarda ücretli reklam kampanyaları yayınlamalarına yardımcı olabilirsiniz. 

Seyahat Danışmanlığı

Seyahat etmek sizin için bir tutkuysa, en iyi uçak bileti seçenekleri ve otel fırsatları gibi konular hakkındaki en güncel bilgilere her zaman ulaşabiliyorsanız bunu bir gelir kapısı haline getirebilirsiniz. En iyi seyahat fırsatlarını sağlamak konusunda ailenize ve arkadaşlarınıza yardım ederek başlayabilirsiniz. Ağızdan ağıza reklam sayesinde ücretsiz tanıtım yapabilir ve serbest seyahat danışmanlığı işinizi tahminlerinizden de hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz.

İşletmenizi tanıtmak ve bu alanda saplayabileceğiniz harika fırsatlardan yararlanmak isteyen insanlarla bağlantı kurabilmek için Instagram, Facebook, LinkedIn gibi platformlarda etkili sayfalar oluşturmayı deneyin. Sağlam bir müşteri tabanı elde ettiğinizde müşterileriniz için özel anlaşmalar yapmak için seyahat acenteleri ile görüşebilir ve farklı iş birlikleri geliştirebilirsiniz.

İç Tasarımcılık

İnsanlar artık evlerinin nasıl göründüğü ve nasıl görünmesini istedikleri konusunda daha bilinçli ve daha zevkliler. Ancak yine de duvarlarına hangi rengin daha uygun olduğunu ya da koltuklarını koyacakları en doğru yerin neresi olduğunu söyleyecek uzmanlara ihtiyaçları var. Siz de pek çok farklı fikrin bulunduğu Pinterest gibi platformlardan ilham alabilirsiniz. Hatta bu alanda resmen faaliyet göstermeye başlamadan önce kendinize güveninizi kazanmak için tanıdıklarınız ile çalışıp uzmanlıklarınızı geliştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Düğün Fotoğrafçılığı

Düğün fotoğrafçılığı sektörü de bu işten kazanılan paralar da giderek büyüyor. Bu işi yapmak istediğinizde öncelikle uygun ekipmanlarınızın olduğundan emin olun. Başlangıç aşamasında müşterilerinizi online olarak bulmak için sosyal medya hesaplarınızı kullanabilir, bu konuda hizmet almak isteyen kişilere ulaşmanızı sağlayacak platformlara kayıt olabilirsiniz. Becerilerinizi geliştirmek için düğün fotoğrafçılığı derslerini çevrimiçi olarak alabilir ya da bu iş ile ilgili kaynaklardan edindiğiniz bilgileri pratiğe dökmeyi deneyebilirsiniz. 

WordPress Web Sitesi Danışmanlığı

Wordpress, küçük işletmelere ya da yolun başındaki bloggerların kendilerine web sitesi kurmalarını sağlayan bir platformdur. Eğer Wordpress bloglarını hazırlama konusunda uzmansanız bu beceriniz için size iyi paralar ödemeye hazır kişiler olduğundan emin olabilirsiniz. 

Müşterilerinize WordPres danışmanlığının yanı sıra gelir akışını çeşitlendirecek çeşitli dijital pazarlama hizmetleri de sunabilirsiniz. Bu çalışmalar müşterilerinizin web sitelerinin trafiklerini artırmalarına yardımcı olabilir. WordPress web sitesi danışmanı olarak başarılı bir işletme kurarsanız, işinizi tam teşekküllü bir dijital pazarlama ajansına dönüştürme şansını elde edebilirsiniz.

Uygulama Geliştirmek

Günümüzde neredeyse her şey için uygulamalar var ve bu uygulamalar sahiplerine oldukça iyi para kazandırabiliyorlar. Muhtemelen uygulama geliştirilmemiş bir niş bulamayacaksınız. Ama her zaman için mevcut olanların daha iyisini yapma şansınız olduğunu unutmayın.

Uygulama geliştirmenin en iyi yanı, yeterli kodlama becerisine sahip olup olmadığınız konusunda endişelenmeniz gerekmemesidir. Kodlama becerisi çok az olan ya da hiç olmayan kişiler nasıl uygulama geliştirebileceklerine dair çevrimiçi kurslara katılıp bu konudaki eksikliklerini giderebilirler. Ancak uygulamadan önce rekabet, gelir modeli ve uygulamanın uygulanabilirliği hakkında bazı pazar araştırmalarını yapmayı ihmal etmeyin.

Domain Adı Alıp Satmak

Domain adı ticareti ekstra para kazanmak için kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Eğer doğru tercihler yaparsanız ve tabii biraz da şanslıysanız bu işten çok büyük paralar kazanabilirsiniz. Burada başarının anahtarı, daha sonra satılma potansiyeli bulunan ilginç alan adlarının belirlenmesidir. Bunları ucuz hosting planları ile satın aldıktan sonra bir alıcı sizinle iletişim kurana kadar bekleyin. İstenilen portföyü oluşturmanız yıllar sürebilir. O nedenle araştırmaya devam edin ve sabırlı olun. Bununla birlikte bu işin çok uzun vadeli uygulanabilirliği ve aylık düzenli gelir sağlama potansiyeli tartışmalıdır. Bu nedenle bunu ana faaliyet alanı olarak belirlemektense ek gelir kaynağı olarak görmek daha gerçekçi olabilir.

Freelance İçerik Yazarlığı

Özellikle dijital pazarlama faaliyetleri kapsamında içerik yazarlarının büyük ölçüde rağbet görmeye başladığını siz de fark etmişsinizdir. İlgi çekici içerikler ve makaleler yazma yeteceğiniz varsa bu becerilerinizi kazançlı bir freelance yazarlık işine dönüştürebilirsiniz. Web sitesi içeriklerinden blog gönderilerine ya da e-posta bültenlerine kadar çok çeşitli içerikler yazabilirsiniz. Müşterilerinize hatasız içerikler oluşturmak için düzenli okuyarak kendinizi ifade şeklinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca freelance içerik yazarı olarak çalışmak, size internetinizin ve bilgisayarınızın olduğu her yerden çalışma imkanı verir.

Öncelikle bu hizmeti almak isteyen kişilerle iletişim kurabileceğiniz bionluk.com gibi sitelere üye olun. Müşterilerinize düzenli hizmet verir hale gelip portföyünüzü oluşturduktan sonra potansiyel müşterilerinizi ile doğrudan iletişim kurabileceğiniz kendi web sitenizi hazırlayabilirsiniz. Bunun dışında LinkedIn gibi sosyal medya platformları aracılığı ile potansiyel müşterilerinizle de iletişim kurabilirsiniz.

Veri Analizi

İşletmelerin her alanda daha bilinçli kararlar alabilmek için veri odaklı hale geldiği açıkça görülebilir. Bu nedenle veri yığınlarını anlamlı hale getiren ve ortaya eyleme geçirilebilir fikirler çıkmasını sağlayan yetenekli veri analistleri oldukça popülerdir. Sizin de rakamlarla aranız iyiyse ve teknik bilgi açısından yeterliyseniz belki de uygulamanız gereken iş fikrini şu anda buldunuz! 

Ayrıca veri analisti olarak tam zamanlı işlerden iyi gelir elde edebilirsiniz. Çevrimiçi kurslara katılarak veri analizi hakkında teknik donanımınızı geliştirebilir, bu konuda yeterli seviyeye geldiğinizi düşünüyorsanız iş bulmak için adımlarınızı atabilirsiniz.

AIRBNB

Evlerini ya da odalarını AIRBNB ile kiralamak ek gelir elde etmek isteyen milyonlarca kişi için kazançlı işler arasındadır. Sizin de bu şekilde kiralayabileceğiniz kullanılmayan bir alanınız varsa Airbnb'ye kayıt olup gelir sağlayabilirsiniz. AIRBNB size odanızı veya evinizi kiralayıp gelir sağlamanın yanı sıra yeni insanlarla tanışma imkanı da sunar. Ancak bu konuda biraz yabancı dil bilgisine ihtiyacınız olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Yemek, şehir turu gibi kişiselleştirilmiş hizmetler ve ücretli ulaşım imkanları sağlayıp bu işi bir tık ileriye de taşıyabilirsiniz.

Kişisel Eğitmen

Kişisel spor eğitmenliği son dönemde oldukça yoğun talep görüyor. Eğer spor, egzersiz ve diyet ile ilgili teknik bilgiye de sahipseniz insanların formda kalmasına yardımcı olarak ekstra para kazanabilirsiniz. Bu işteki başarınız ve profesyonelliğinizle adınızı duyurup doğru müşterileri bulduğunuzda bu işin fiziksel faydasının yanı sıra maddi faydalarını da hissetmeye başlayabilirsiniz. Hizmetinize değer katmak için fitness diyetleri hakkında çevrimiçi bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca fitness ile ilgili ipuçlarınızı daha geniş kitleler ile paylaşmak ve işinizde uzman bir profesyonel olarak konumlandırılmak için kendi fitness blogunuzla da insanlara ulaşmayı deneyebilirsiniz. 

Youtube Kanalı

Hepimiz biliyoruz ki bazı Youtuberlar; hobileri, yetenekleri, seyahatleri ya da stand - up komedi videolarını bu platformda başkaları ile paylaşarak ayda binlerce hatta yüzbinlerce lira kazanıyorlar. Gerçekten ilginizin olduğu konularda benzersiz ve ilgi çekici videolar oluşturmak için yeterli bilginiz yoksa öncelikle bu alandaki eksikliklerinizi tamamlayın. Ne kadar eğlenceli içerikler yayınlarsanız o kadar fazla görüntülenme alır ve o kadar fazla abone kazanırsınız. Ortalama bir Youtuber 1000 görüntüleme başına 3 - 5 USD arası kazanabilir. YouTube kanalınızı faaliyete geçirmeden önce Youtube yönergelerini ve araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin. Ayrıca daha fazla kazanç potansiyeli bulunan kaliteli videolar üretebilmek için iyi bir kameraya ve mikrofona yatırım kapmaktan da kaçınmayın.

Çevirmen

Bir yabancı dil konusunda uzmanlık seviyesinde bilgiye sahip olmanız iyi bir gelir elde etmenizi sağlayabilir. Çevirmenlik her zaman yoğun ilgi gören bir meslek olsa da işini hakkı ile yapabilen iyi çevirmenler bulmak çok da kolay değildir. Dilbilgisi kurallarına hakimseniz ve kelimeleri doğru heceleyebilmek, farklı anlamları kullanabilmek gibi becerileriniz varsa freelance olarak çevirmen arayan kişilerle ya da kurumlarla iletişim kurabileceğiniz online platformlar aracılığı ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Hatta ilerleyen dönemlerde kendi çeviri büronuzu bile açabilirsiniz, neden olmasın?

Tur Rehberliği

Eğer turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yerleşim yerinde ya da yakınlarında yaşıyorsanız ve yeni insanlarla iletişim kurmak konusunda iyiyseniz kolaylıkla bir tur rehberi olabilirsiniz. Tabii ki bu işi layıkıyla yerine getirebilmek için çevrenizin tarihi ve kültürel özellikleri ile ilgili geniş bir bilgi birikimine sahip olmanız önemlidir. Turistlerin seyahatleri sırasında en iyi seyahat deneyimini yaşamalarını sağlayabilmek adına kendi tur rehberliği şirketinizi kurabilirsiniz. Bunun yanı sıra gezginlerin diğer seyahat acentelerindense sizi tercih etmelerini sağlayacak şekilde nostaljik araçlar kullanabilir ya da yerel yemekler sunabilirsiniz. Böylece yarattığınız farklılıklarla ve ekstra hizmetlerle kısa sürede geniş bir kitleye hizmet verir hale gelebilirsiniz. Ayrıca tur rehberleri müşterilerinin kendilerinden memnun kalmaları durumunda tatmin edici bahşişler alabildiklerini de hatırlatmak istiyoruz.

Stok Fotoğrafçılığı

Artık web sitelerinden bannerlara, sosyal medyaya ve pazarlama kanallarına kadar her yerde stok fotoğraflar kullanılıyor. DSLR ve photoshop becerileriniz iyiyse çektiğiniz fotoğrafları Pexels, Unsplash, Shutterstock ve benzeri sitelere yükleyip kolaylıkla satabilirsiniz. Bir müşterinin fotoğraflarınızı kullandığı her sefer karşılığında bir ödeme alırsınız. İlerleyen dönemlerde daha kurumsal projelere imza atabilmek için kendi web sitesini de oluşturabilirsiniz. Bu işi meslek olarak edinmeye karar vermeden önce kullanmanız gereken ekipmanları türü ve bunlara yapmanız gereken yatırım miktarı hakkında bilgi edinin. 

Hayalet Yazarlık 

Hayalet yazarlar yazdıklarından dolayı büyük bir ün elde edemese de oldukça iyi paralar kazanabilir. Jeff Hadden yalnızca başarılı ve ünlü insanlar için yazarak milyonlarca dolarlık bir servet edindi. Ek gelir elde etmek için yapmaya başladığı bu işten sağlam bir kariyer ve büyük bir servet inşa etmeyi başardı. 

Çeşitli nedenlerden dolayı yazması gereken şeyleri yazamayan kişilere yönelik olarak verilen bir yaza desteği olan hayalet yazarlık, kurgusunu ve projesini bu kişilerin hazırladığı eserlerin uygulanması sürecini yerine getirir. Hazırladığı eseri sahibine teslim ettikten sonra da imzalanmış olan gizlilik sözleşmesi uyarınca kimse tarafından tanınmaz, bilinmez ve eserle arasında ilişki kurulamaz. Bu işe ilk başladığınızda daha düşük ücretlerle çalışmanız gerekse de deneyim kazanıp kendinize bir portföy oluşturduktan sonra ücretlendirmenizi artırabilirsiniz.

DJ’lik Yapmak

Mixing yapmayı biliyor ve müzik ile ilgili bir tarza, birikime sahip olduğunuzu düşünüyorsanız DJ’lik yapmak da uygulayabileceğiniz iş fikirleri arasındadır. Çok yüksek aylık gelirlere ulaşan ünlü DJ’ler olsa da bu noktaya gelmenin kolay olduğunu düşünmeyin. Profesyonel sahnelerde yer almadan önce mixing, tasarım ve müzik yapımının temel noktalarına hakim olmanız gerekir. DJ’lik kariyerinize başlamadan önce müzik sanatının nüanslarını öğrenebilmek için çevrimiçi DJ kurslarından birine katılmanızı öneririz. 

Tasarımcılık

Stil ve moda her zaman için kişiden kişiye değişen ve tartışılan bir konudur. Doğal olarak iyi bir tasarımcı olacak yeteceği sahip olmak harika bir iş fırsatının anahtarı ve büyük bir avantajdır. Sıra dışı kıyafetleri kısıtlı bir bütçe ile tasarlama ve üretme konusundaki uzmanlığınız sayesinde çok sayıda müşteriye ulaşabilirsiniz. Moda her zaman yeni fikirlere ve yaratıcı insanlara ihtiyaç duyduğundan tasarımcılık en çok kazandıran mesleklerdendir. Bu konuda eğitim almak için pek çok farklı seçenekten birini değerlendirebilir ve var olan yeteneğinizi kazanca dönüştürebilirsiniz.

Aşçılık

Bir şeyler pişirip satmak kesinlikle size çok para kazandırabilir. Ancak enfes lezzetler yaratabilmek için kendinize özgü bazı püf noktaları uygulamalı ve bu işi yapan diğer insanlardan farklılaşmalısınız. Böylece hazırladığınız özel ürünleri özel fiyatlarla satabilirsiniz. Bu alanda çalışmaya karar verirken insanların el yapımı ve fırınlanmış gurme ürünlere daha büyük talep gösterdiğini göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. İşe başlamadan önce bazı temel mutfak ekipmanlarını temin etmeniz gerektiğini unutmayın. Elinizin alışması ve biraz da deneyim kazanmak için başlangıçta basit şeyler pişirmekten çekinmeyin. Daha sonra kendi özel ürünlerinizde ve tariflerinizde ustalaşıp özel bir müşteri kitlesi edinebilirsiniz. 

Freelance İçerik Pazarlama

İş hayatına yeni atılanlar, küçük işletmeler ve influencerlar her zaman için yüksek kaliteli ve ilgi çekici içerikler paylaşmayı ve online platformlardaki varlıkları kalıcı hale getirmeyi hedefler. Etkili pazarlama stratejilerini belirleme ve uygulama konusundaki uzmanlığınız, üst segmente dahil müşteriler edinmenizi sağlayabilir. Böylece kendinize ait kalıcı müşteriler edinmeye başladığınızda proje başına binlerce lira kazanabilirsiniz. İçerik pazarlama konusunda uzman kişileri arayan şirketler, markalarını oluşturmak için de hizmetlerinizden yararlanabilirler. İçerik pazarlaması dinamik bir iştir. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe sizin de güncelliğiniz korumanız gereklidir. 

Freelance E-Kitap Yazmak

Günümüzden daha ucuza ve hatta ücretsiz olarak kendi kendine yayınlama araçlarına erişimin kolaylaşması sonucunda kitap yazmak ve yayınlamak çok daha kolay hale geldi. Bu nedenle son dönemde e-kitap yazıp bunları yayınlayanların sayısında da bir artış fark edilebilir. Eğer iyi bir iş çıkartırsanız tek bir e-kitaptan bile bir servet elde edebilirsiniz. Bunun için yazdığınız e-kitabı sağlam ve güvenilir bir platformda pazarlama konusunda özenli olun. Kitabınızı yazarken aynı zamanda nasıl pazarlayacağınıza dair planlamalarınızı da yapın. Hatta mümkünse kendinize bu işleri organize edecek bir temsilci edinin. 

E-kitap yazmaya başlamadan önce en önemli nokta, konunun ve içeriğin planlanmasıdır. Kitabın akıcılığının sağlanması ve okuyucu üzerinde istenilen etkiyi yaratması için başlangıç gelişme ve sonuç planlamalarının doğru şekilde yapılması çok önemlidir. E-kitabınız için seçtiğiniz konu hakkında yeterince bilgili olduğunuzdan ve kitabınızın okuyucuyu tatmin edecek uzunlukta olduğundan emin olmanız da e-kitabınızın başarısını belirleyen etkenlerdendir.

Yatırım Yapmak

Eğer bir miktar birikiminiz varsa ve o birikim banka hesabınız aracılığı ile size yalnızca asgari oranda kazanç sağlıyorsa, yatırımınızı daha kazançlı planlara yönlendirmeyi tercih edebilirsiniz. Warren Buffet, yaptığı doğru yatırımlarla bir servet kazanması nedeni ile akıllı bir yatırımcı olarak gösterilebilecek en iyi örneklerden biridir. Borsaya yatırım yapacaksanız bu işin inceliklerine tam olarak hakim olana kadar kısa vadeli ve küçük miktarlı işlemlerde başlayabilirsiniz. Varlığınızı istikrarlı bir şekilde büyütmek için ise yatırım araçlarınızı piyasanın dalgalanmalarına göre doğru şekilde belirleyin. Daha doğru yatırım kararları verebilmek, ekonomik piyasaları okuma becerilerinizi geliştirmek, kripto para birimleri ve blockchain gibi kavramlara hakim olabilmek için online yatırım ve borsa kurslarından da yararlanabilirsiniz. 

Niş Bir Websitesi Kurmak

Tutku ile bağlı olduğunuz bir konu hakkında yazdıklarınızı okumaya istekli okuyucuları her zaman bulabilirsiniz. Örneğin bir seyahat tutkunuysanız ve yalnızca seyahat hakkında içeriklerin yer alacağı niş bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız bu konu ile ilgilenen okuyucularınıza yarar sağlayacak değerli bilgiler de paylaşabilirsiniz. Hedef kitlenize değer katacak bilgiler sunmak için paylaşımlarınızın ilgi çekici ve bilgilendirici olmasına özen gösterin.

Bununla birlikte sitenizin trafiğini ve okuyucu sayınızı artırmak için mümkün olduğunca fazla zaman ayırın. Ayrıca web sitenizin hazırlıklarına başlamadan önce nişinizin, uzun vadede para kazanmanızı sağlayacak bir fikir olarak uygulanabilirliğini tespit etmek için bir pazar araştırması yapabilirsiniz. Karlı bir niş sitesi fikirleri bulmak için internetteki çeşitli kaynaklardan ve trendlerden de yararlanabilirsiniz.

Araba Yıkama Hizmetleri

Araç sahiplerinin çoğunun arabalarını yıkamak ve temiz bir halde tutmak için yeterli zaman bulamadığını dışarı her çıktığımızda net bir şekilde görebiliyoruz. Araç sahiplerinin sayısının büyük bir hızla arttığı günümüzde araç yıkama hizmeti vermek boş zamanlarınızda ek gelir elde etmenizi sağlayacak gerçekten iyi bir fikirdir. Bunun için ihtiyacınız olan sadece sünger, hortum, araba şampuanı ve tabii müşteri bulmanızı sağlayacak ağı oluşturma becerilerinizdir. Bireysel olarak başladığınız bu işi ilerde büyütmek isterseniz kendi işletmenizi açabilir ya da bu konuda hizmet veren markalardan bayilik almayı da tercih edebilirsiniz. 

Halı Yıkama İşi

Her evde en az bir halı vardır ve ne yazık ki bunlar kirlenmeye mecburdur. Bunun yanı sıra insanlar her zaman için tozlardan, böceklerden, lekelerden ve alerjilerini tetikleyebilecek faktörlerden korunmak için güvenilir halı yıkama hizmetleri arıyorlar. Bu işe başlamak için iyi bir elektrikli süpürge, temizlik maddeleri ve halı fırçalarına sahip olmalısınız. Müşterilerinize hizmetleriniz karşılığı en avantajlı fiyatları sunabilmek için mutlaka fiyat araştırması yapın. İlk müşterilerinizi edinmek için çevrenizde yer alan kişilere bu tür bir temizlik hizmetine gereksinimleri olup olmadığını sorabilirsiniz. Bu işten para kazanmaya kararlıysanız işinizi en iyi şekilde yapabilmek ve insanların sizi tercih etmesini sağlamak için halı temizlemede kullanılan yeni teknikler hakkında bilgilerinizi güncel tutun. Eğer belirli bir müşteri kitlesi edinir ve işinizde iyi olduğunuzu kanıtlayabilirseniz, kendi halı temizleme şirketinizi kurabilir ve kendinize bağlı elemanlar çalıştırarak işinizi büyütebilirsiniz.

Çocuk Bakıcılığı

Ebeveynler hafta içi günlerde ya da hafta sonlarında çocuklarına bakacak kişilerden destek alma ihtiyacı duyuyorlar. Bu nedenle şefkati, dikkatli, sabırlı ve çocuklarla iyi iletişim kurabilecek çocuk bakım profesyonellerine her zaman için talep vardır. Eğer bu özelliklerinize sahip olduğunuza inanıyorsanız ve çocuklarla aranız iyiyse çocuk bakıcılığı sizin için de kazançlı bir kariyer seçeneği olabilir. Bu işi yapma kararı alırken hangi yaş grubu çocuklara bakıcılık yapabileceğinizden emin olun. Deneyim kazandıktan sonra, çocuklara bakma hizmeti verebileceğiniz kendi günlük bakım merkezinizi de açabilirsiniz. Bu alanda başarılı olma şansınızı artırmak için çocuk bakımındaki uzmanlığınızı belgeleyecek resmi sertifika programlarınıza katılmanız etkili olacaktır.

Bilgisayar Onarımı

Şu an dünya genelinde kullanımda olan bir milyardan fazla bilgisayar olduğunu biliyor muydunuz? Bu rakamın büyüklüğü bilgisayar tamir servisleri pazarının ne kadar büyük olduğunu hayal edebilmeniz için yeterli olacağına inanıyoruz. Yapılan istatistiklere göre 2018 yılında bilgisayar tamir endüstrisinin elde ettiği toplam gelir 19 milyar dolardı!

Yetkili servislerdeki yüksek onarım maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, uygun onarım maliyetleri sunarak para kazanmak için harika bir fırsat elde edebilirsiniz. Bu alanda yetkinliğiniz varsa komşularınızdan, yakın çevrenizden ve civardaki küçük işletmelerden aldığınız tamir işleri ile faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. Yavaş yavaş orta ve daha büyük ölçekli işletmelerden tamir işleri alabilir ve istediğiniz potansiyele ulaştığınızda iş hacminizi artırmak için ekibinizi genişletebilirsiniz.

Modellik

Pazarlamacılar ve moda tasarımcıları ürünlerini piyasaya sürme aşamasında her zaman için yeni modeller ararlar. Eğer sizin de bu iş için uygun bir duruşunuz ve fiziğiniz varsa herhangi bir yatırım yapmaya gerek kalmadan bu i fikrini hayata geçirebilirsiniz. Bunun için ajansa kaydolabilirsiniz. Ancak seçtiğiniz ajansın ciddiyeti konusunda gerekli araştırmaları yaptığınızdan emin olun. Sektörde yer alan insanlarla konuşun. Kariyerinizi inşa etmeye çalıştığınız erken dönemde doğru adımları atmanıza yardımcı olacak bir danışman bulun ve doğru bir iletişim şekli benimseyin. Bu iş son derece çekici ve kolay görünebilir ama zirveye ulaşmak için çok ciddi bir çalışma gerektirdiğini göz ardı etmeyin.

Köpek Gezdirmek

Evlerinde köpek besleyen insanların sayısı giderek artsa da bazı köpek sahipleri, köpeklerini yürüyüşe zaman çıkarmak için yeterli zamanı ne yazık ki bulamayabiliyorlar. Eğer bir hayvansever iseniz ve köpeklerle aranız iyiyse köpek sahiplerine yardımcı olurken diğer yandan da para kazanabilirsiniz. Köpek sahipleri ile iletişim kurmak için sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz. banabirak.com gibi siteler aracılığı ile bu alanda hizmet almak isteyen kişilerle de iletişim kurabilirsiniz. Bu işin nasıl işlediğine tamamen hakim olduktan ve işinizde başarınızı kanıtladıktan sonra kendi acentenizi açabilirsiniz. Hatta köpeklere yönelik yemek, banyo ve benzeri hizmetleri de ekleyerek hizmet yelpazenizi genişletebilirsiniz.

Emlak Komisyonculuğu

Dünyada ve Türkiye’de sürekli büyümeyi sürdüren sektörlerin başında gayrimenkul sektörü gelir. Her gün birçok insan gayrimenkul alım - satım işleri yapıyor. Ve bu işlemleri yaparken zorunlu olan evrak işlerini ve yasal işlemleri kendileri takip etmek istemiyorlar. Bu ihtiyacı gidermek için siz de alıcıların ve satıcıların işlemleri sorumsuz yürütmelerine yardımcı olmak için gereken süreçleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ticari ve bireysel gayrimenkullerin alınıp satılmalarına yardımcı olabilmek için bir müşteri havuzu oluşturun. Ayrıca müşterilerinize daha etkin bir hizmet verebilmek için küçük bir satış ekibi de oluşturabilirsiniz. Emlak komisyoncusu olmak için önce detaylı bir araştırma yapın, emlak kariyerinizi hızlı bir şekilde ilerletebilmek için gerekli kurslara katılmaktan çekinmeyin.

Kişiye Özel Mobilya Tasarımı

Ismarlama mobilyaların giderek daha büyük rağbet gördüğünü ve muadillerinden daha yüksek rakamlarla satıldığını biliyoruz. İnsanlar hayatlarının her alanında kullandıkları ürünleri kişiselleştirmeyi ve farklılaşmayı tercih ederken bunun için normalden daha yüksek bedeller ödemeyi göze alabiliyorlar. Eğer yaratıcılığınız ve bir mobilyayı sıfırdan inşa etmenizi sağlayacak bir el beceriniz varsa bu zanaatınızı para kazanmanızı sağlayacak bir fırsat haline dönüştürebilirsiniz. Ayrıca evlerine otantik bir hava katmak isteyen kişiler de kişiye özel mobilya tasarımlarını tercih ediyor. Siz de bu konuda yaratıcılığınızı ve yeteneğinizi gözler önüne serdiğiniz ürünler hazırlayıp bunları e-Bay, Amazon ve benzeri platformlarda potansiyel müşterileriniz ile buluşturmayı tercih edebilirsiniz. 

El Yapımı Takı Tasarımı

El yapımı takılar son dönemin en gözde aksesuarları arasında yer alıyor. Bu sektörde büyük bir büyüme potansiyeli olduğu ve yılda %5 - 6 oranında büyüme olduğu biliniyor. En önemlisi pazardan pay alabilmek için çok büyük bir oyuncu olmanız gerekmiyor. Bu konuda el becerisine ve yaratıcılığa sahipseniz sosyal medya platformları ya da çeşitli web siteleri aracılığı ile online olarak satış yapabilirsiniz. 

Takı tasarımı yaparken Pinterest gibi platformlar aracılığı ile bu konuda verilen farklı örneklerden ilham alabilirsiniz. El yapımı takı tasarımından para kazanmak istiyorsanız öncelikle takılarınızı hazırladıktan sonra nerede ve nasıl pazarlayıp satışa sunacağınızı planlayın. İlk etapta yaptığınız takıları aile çevrenize ve arkadaşlarınıza satabilir bu şekilde yaptıklarınızın farklı insanlar tarafından da görülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kermesler ya da el sanatları fuarlarında da alıcılar ile buluşabilirsiniz. 

İnsan Billboard Hizmeti

Eğer insanların meraklı bakışlarının üzerinizde toplanması sizin için bir sorun teşkil etmiyorsa bir insan reklam panosu haline gelip iyi paralar kazanabilirsiniz. İyi bir pazarlama vizyonu olan ancak kısmen sınırlı yatırım sermayesi olan girişimciler tarafından giderek daha sık tercih edilen bu yöntemle yeni ürünlerden araba galerine kadar her şeyin reklamı yapılabiliyor. İnsan reklam panoları en basit anlatımı ile insan trafiğinin yoğun olduğu alanlarda tanıtım ve reklam mesajları içeren işaretler ve pankartlar tutuyorlar. Genellikle insanları yönlendirmeye çalıştıkları işletmenin yakınında olurlar. 

İnsan reklam panoları, insanlarla etkileşimi ve pazarlamayı basit ancak etkili bir reklamla bütünleştirmenin en popüler yöntemlerindendir. İnsan reklam panosu aynı zamanda markanın bir elçisidir. Markayı, ürünü ya da hizmeti dış mekanlarda pazarlamanın en yaratıcı yollarından biridir. 

Markalar logolarını oluşturabilmek için kişilerin saçlarını ya da sakallarını kiralamayı da tercih edebiliyorlar. Bu durumda tek yapmanız gereken fark edilmek için kalabalık ve halka açık yerlerde dolaşmaktır. Bununla birlikte bu radikal iş fikrinin herkes tarafından yapılamayacağını da belirtmekte yarar görüyoruz. İnsan reklam panoları genellikle öğrenim ücretlerini ve günlük masraflarını karşılamak için hızlı bir şekilde para kazanmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. 

Web Sitesi Satın Almak

Doğru tercihler yapabileceğiniz konusunda kendinize güveniyorsanız mevcutta faaliyet gösteren bir web sitesi alıp yatırım yapabilirsiniz. İnternetteki bazı web siteleri oldukça büyük bir potansiyele sahiptir ancak, bu potansiyeli gerçeğe dönüştürebilmek için biz uzmanla çalışmaya ihtiyaçları vardır. Potansiyeli olduğuna inandığınız bir web sitesini uygun bir fiyatla alabilir, daha sonra ziyaretçi trafiğini ve reklam gelirlerini artırıp daha yüksek bir fiyat ile satışını yapabilirsiniz. 

Web sitesi ticareti insanların büyük paralar kazandığı iş fikirlerindendir. Bir web sitesinin fiyatını belirleyen ise trafiği, alan adı, geliri ve potansiyeli gibi etkenlerdir.       

Mobil Çamaşır Hizmetleri

İnsanlar hiçbir zaman kıyafet giymekten ve buna bağlı olarak çamaşırhane hizmetlerine ihtiyaç duymaktan vazgeçmeyecekler. Hatta çamaşır yıkama hizmeti Amerika’da yılda 40 milyar dolardan fazla gelir elde ederek en büyük sektörler arasında yer alıyor. Ev tipi çamaşır makineleri büyük ölçekli işletmeler için uygun olmamakla birlikte daha düşük maliyetle daha iyi hizmet sunabileceğiniz küçük bir işletme açmanız durumunda işinizi fazlasıyla görebilir. Bu noktada kimyasalların ve yıkama programlarının kumaşlara göre doğru kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahip olmanızı ve hizmet kalitenizi en üst seviyede tutmanızı öneriyoruz.

Hurdacılık

Son dönemlerin en popüler iş fikirleri arasında yer almasa da çöplerin temizlenmesi ve sürdürülebilir bir gelecek için geri dönüşüm ünitelerini erişilebilir kılma fırsatı elde edebileceğiniz bu iş fikri büyük potansiyele sahiptir. Bu işe başlamak için bir kamyon, kürek, çöp tenekesi, balyoz ve buna benzer ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. 

Düğün Planlaması

Son on yılda düğünler daha organize, daha gösterişli ve daha çok kaynak kullanılan etkinlikler haline geldi. Artık çiftler hayatlarının en önemli anlarından biri olarak kabul ettikleri düğünlerini hazırlık sürecini en verimli şekilde yönetebilmek için alanında uzman ve güvenilir düğün planlamacıları ile çalışmayı tercih ediyorlar. 

En iyi hizmetleri vermek için; sektörünün en iyileri olan yiyecek - içecek tedarikçileri, çiçekçiler, sanatçılar, seyahat acenteleri, fotoğrafçılar, DJ’ler ve daha fazlası ile iletişim kurmalısınız. Birlikte çalıştığınız ekip ne kadar profesyonel ve başarılı olursa sizin başarılı olma ihtimaliniz de o kadar yükselir. 

Düğün planlamacılığı yoğun bir tempo ve kimi zaman yüksek sermayeler gerektirse de kazancınızın da bu doğrultuda artacağını göz ardı etmeyin. 

Kişisel Şeflik Hizmeti

Mutfakta harikalar yaratacak pişirme becerilerine sahipseniz bunu kişisel şeflik hizmeti vermek ve yüksek kazançlara erişmek için kullanabilirsiniz. İnsanların büyük kısmı yoğun çalışma tempoları içerisinde kendilerine ayıracak zaman bulamadıkları gibi hazır yemekleri tercih ediyorlar. Ancak sağlıklı yaşam için doğru beslenmenin öneminin farkında olan profesyonellere seçtikleri lezzetli yemekleri hazırlayarak hizmet verebilirsiniz. Kişisel şeflik hizmetleri piyasasının 2016 - 2016 yılları arasında %5,2 oranında büyümesi bekleniyor. Bu nedenle sağlıklı ve lezzetli yemekler pişirebilen aşçılara olan talep de artmaya devam ediyor. 

Youtube ve benzeri platformlarda yer alan pek çok video aracılığı ile yeni yemekler ve pişirme teknikleri öğrenip kendinizi geliştirebileceğiniz gibi sertifikalı kurslara katılmayı da tercih edebilirsiniz. 

Müşteri Hizmetleri

Birçok kuruluş maliyetlerini düşürebilmek için müşteri hizmetlerini dış kaynaklar aracılığı ile yerine getirmeyi tercih ediyor. Yeterli yönetim ve iletişim kurma becerilerine sahipseniz siz de kolaylıkla müşteri hizmetleri işinde çalışabilirsiniz. İnternette pek çok site müşteri hizmetleri alanında hizmet alabileceği kişiler arayan kurumların ilanlarına yer veriyor. Siz de bu siteler aracılığı ile size uygun bir müşteri hizmetleri işi bulabilirsiniz. Eğer bu konuda yeterli deneyime sahipseniz kendinize sanal bir ekip oluşturabilir ve kendi müşteri hizmetleri ajansınız ile hizmet vermeye başlayabilirsiniz.

Evcil Hayvan Bakımı

Evcil hayvan bakımı, varlıklı evcil hayvan sahiplerinin bulunduğu alanlarda gelişen iş fikirleri arasında yer alıyor. Evcil hayvanlara verilebilecek hizmetler spadan saç kesimi ve masaj terapisti hizmetlerine kadar sınırsız alternatiften oluşuyor. Bu tarz hizmetler veren bir işletme kurmadan önce ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğunu ve işletmeyi açacağınız bölgenin potansiyelini detaylı bir şekilde araştırmanızı öneriyoruz.

Baskı T-Shirt İşi

Heyecan verici grafiklere ve sıra dışı logolara sahip t-shirtler özellikle genç nesil arasında büyük ilgi görüyor. Büyük şirketler bu alanda tedarikçiliği üstlense de piyasa yeni ve yaratıcı girişimcilerin de faaliyet göstermesi için yeterli pazar payına sahip bulunuyor. Siz de baskı t-shirtler hazırlayarak çok uluslu markalardan ya da yerel işletmelerden sipariş alabilir, hatta zaman içerisinde kendi markanızı da oluşturabilirsiniz. Bu sektörün en büyük avantajlarından biri ister küçük bir odada ister bir fabrikada üretime başlamayı         seçebilme özgürlüğünüzdür. 

Şimdi Sıra Sizde !

Yukarıda belirttiğimiz tüm küçük meslekler ve işletme fikirleri, küçük ölçeklerle başlasanız bile iyi gelir elde etmenizi sağlayabilir. Becerilerinize, ilgi alanlarınıza ve sermayenize bağlı olacak şekilde en doğru seçimi yapın. Asla bir iş fikrinin, başkalarının da yapıp başarılı olması nedeni ile seçmeyin. Başarılı bir girişimci olabilmek için piyasayı iyi değerlendirin ve içinizden gelen sesi dinleyin. 

Kaynak Link: https://www.adamenfroy.com/business-ideas

x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.