2.5 milyon yabancı iş için Türkiye’ye geldi

Türkiye’ye gelen yabancıların profili vizelerin de kalkmasıyla kabuk değiştiriyor. 2005’te iş için gelenler 500 binlerle ifade edilirken, 2010’da rakam 2.5 milyona ulaştı.


Dünya ekonomileri yerinde sayarken, başta İstanbul olmak üzere Türkiye hızla Avrupa ve Asya’nın yeni iş merkezi oluyor. Bu değişim istatistiklere de yansıdı. Türkiye’ye girerken geliş sebebi olarak ‘ticaret amaçlı’ diyenlerin sayısı 2005’lerde 500 binlerle ifade edilirken, 2009’da 1.3 milyona, 2010’da ise 2.5 milyona ulaştı. Özellikle İstanbul gelişen ticaret pastasında aslan payını alan şehir konumunda. Son verilere göre İstanbul’a gelen her 6 yabancıdan 1’i çantasında iş projeleriyle geliyor. Alışveriş için gelenlerin sayısında da hızlı bir artış var. Sınır ticaretinin canlanması ve komşularla vize uygulamasının kolaylaştırılması bu sayının artmasına sebep oldu. 2006’da 1.1 milyon olan bu alandaki ziyaretçi sayısı 2010’da 2.1 milyona dayandı.


FUAR VE KONGRELERDE HIZLI
Türkiye’ye gelen iş adamlarının önemli bir kısmı fuar ve kongre organizasyonları için geliyor. Türkiye bu alanda da hızlı bir yükseliş içerisinde. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre Türkiye’de 2010’da 375 adet uluslararası fuar gerçekleşti. 2011 yılındaysa 428 adet fuar organizasyonu planlandı. Oranlardaki artış, ekonomide çarkların iyi döndüğünün işareti olarak kabul ediliyor. Fuar ekonomisinde İstanbul başı çekse de diğer iller de hatrı sayılır bir paya ulaşıyor. Fuarların 227’si İstanbul’da, 26’sı Bursa’da, 25’i İzmir’de, 25’i Ankara’da, 16’sı Adana’da, 15’i Antalya’da, 15’i Konya’da, 13’ü Gaziantep’te, 12’si Diyarbakır’da, 43’ü de diğer illerde yapılacak.


TİCARETİN BAŞKENTİ İSTANBUL
CNR Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem Türkiye’nin doğuya kayan fuar ekonomisinde başkentliğe aday olduğunu söylüyor. Çin, Rusya ve BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) fuarcılık sektörünün gelişmekte olduğu ülkeler arasında yer almasına rağmen, İstanbul’un coğrafyasının avantajlarını kullandığını belirten Erem, “Türkiye 20 yılda yeni fuar merkezi olma yolundaki en güçlü aday. 2015’te dünyanın en büyük 10 fuar kuruluşu arasında yer almayı hedefliyoruz” diyor.


2011’de otellerde yer yok
TİCARİ faaliyetlerdeki artış en fazla İstanbul’daki 5 yıldızlı otellere yarıyor. Hafta sonları 300 euroya satılan odalarda torpille müşteri alan oteller 2011 yılı rezervasyonlarını da şimdiden kapatmış durumda. 2011’de düzenlenecek organizasyonlar için şimdiden rezervasyon yaptırmaya çalışmak bile işe yaramıyor. İş amaçlı gelenlerin ülkelere göre dağılımdaysa en fazla artış Çin’de yaşanıyor. Son 5 yılda Çin’den iş amaçlı gelenlerin yüzde 310 artmış durumda. Yine Ortadoğu ülkeleri ve Avrupa’dan gelenlerin sayısında yüzde 80’lere yaklaşan artış var.Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here