350 mobilyacı Türk İkea’sı için tek fabrika çatısında toplanıyor

İstanbul’daki mobilyacılar sitesi Modoko’nun içinde yer alan dükkan sahipleri dünya markası kurmak için bir fabrika kuracak. Herkes modoko markasıyla uzman olduğu ürünü üretecek. Modoko, İkea’nın en büyük rakibi olacak.

1969 yılında Anadolu yakasındaki tüm marangozlar bir araya gelerek kendi sanayi sitelerini kurmak üzere yola çıktı. 350 imalatçının kurduğu kooperatif kısa sürede tüm İstanbul’un mobilya merkezi halini aldı. Yeni evlenenler, eşyalarını değiştirmek isteyenlerin durağı hep Modoko oldu. Modoko’nun cazibesi sitenin dışında kalan mobilyacıları da Ümraniye’ye çekti. Rekabet hız kazandı ama Modoko şanından hiçbir şey kaybetmedi. Ta ki 2005 yılında İsveçli mobilya devi Ikea’nın Modoko’nun karşısında kapılarını açana kadar. Modoko Ikea’ya kaptırdığı müşterilerini geri kazanmak fabrika kurma kararı aldı. Site içinde bulunan 350 mağazanın güçbirliği ile kurulacak olan fabrikanın ardından Modoko da Ikea gibi bir dev marka haline gelecek.


Ikea’nın izlediği strateji adım adım izlenecek. Fabrikada sandalyeyi, koltuğu, yatağı, masayı uzmanları üretecek. Sonra tüm ürünler Modoko markası altında kurulacak bayi ağı ile satışa sunulacak. Modoko markası tıpkı Ikea gibi ürünlerin de üzerinde olacak.


Modoko’nun site içinde 5 bin, dışarıda ise 20 bin kişiye istihdam sağladığını ve bugüne kadar 13 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Özçelik, “Ikea bizi çok baltaladı. Ama müşteri bize dönecek. Fabrika için Sanayi Bakanlığı da dahil olmak üzere tüm yetkili birimlere başvurularımızı yaptık. Devletten arazi talebinde de bulunduk. Fabrikayı İzmit gibi deniz, tren ve karayolunun kesiştiği bir bölgede kurmayı planlıyoruz. 350 mağazanın da yatırıma katılım için onayını aldık” diye konuşuyor. Özçelik, Yatırıma dahil olmak isteyen Modoko dışındaki mobilyacılara da kapılarının açık olduğunu ve 700 ortağa kadar çıkabileceklerini söylüyor.

Dünyanın en büyük fabrikasına imza atacağız.
Özçelik, hareket planını tüm sektörün eski gücüne kavuşmasına yönelik hazırladıklarını açıklıyor. Modoko yönetiminin iki aya yakın bir süredir fabrikanın kuruluşu için girişimlerinde bulunduğu belirten Özçelik, bu yatırımla ihracatta da güçleneceklerini dile getiriyor. “Hedefimiz Türkiye’yi dünyada bir mobilya markası yapmak” diyen Özçelik, şöyle devam ediyor: “Fabrikanın devreye girmesi ile birlikte tüketici nezdinde de fiyatlar düşecek. Ikea ile rekabet edeceğiz diye ucuz mal da üretemeyeceğiz. Ama oyunu kuralına göre oynayacağız ve kendi mağazalarımızın yanı sıra dışarıya da fason üretim yapacağız. Bu sayede maliyetlerimiz düşecek ve fiyat avantajı sağlayacağız. Fabrikanın rakipleri karşısındaki en büyük avantajı ise mobilya uzmanlarının tek marka altında birleşmesi olacak. Bugün Modoko’da yer alan mağazalar en iyi oldukları alanlarda Modoko markası için üretime geçecekler. Ikea bizi çok baltaladı. Ama müşteri bize dönecek.”

Tek kat sınırlaması Ümraniye’de rekabeti zorlaştırıyor.
“Modoko zaten mobilyada bir markadır. Ama dışarıdakiler bu isimden bizden daha fazla yararlanıyor” diyen Özçelik, Modoko’nun karşı karşıya olduğu kat sınırlamasından zarar gördüklerini söylüyor. Modoko 1969 yılında kurulurken sanayi sitesi özelliğiyle sadece bir kat için imar izni aldı. Ancak bugün sitenin içindeki hiç bir marka mağazasına sığamıyor. En büyük mağazanın 360 metrekare olduğu Modoko’ya karşılık çevrede kurulan diğer sanayi siteleri 2 kat izniyle 700 metrekareye kadar çıkarken siteler dışında 5 bin metrekarelik showroomlar yer alıyor. Bu durumda vitrin avantajlarını yitirdiklerini ifade eden Özçelik, “Bizim verdiğimiz emeklerin karşılığını onlar alıyor” diyor. Büyük zincir mağazalardan yeterince zarar gördüklerini söyleyen Özçelik, kat izinleri için görüşmelere başladıklarını dile getiriyor.
kaynak : referans

3 YORUMLAR

  1. antalyada inşaat firması sahibiyim,modokodaki birleşim fikri kimden çıktıysa alnından öpüyorum.yanlız biz türkler zoru görmeden fikir üretemiyoruz,allah yardımcınız olsun inşallah mükemmeli başararak dünyada ses getirecek bir oluşum yapmanızı canı gönülden istiyorum.

  2. modoko ya uğrayıp mobilya bakmak istiyorum hangi marakalar var bana sıralaya bilirmisiniz.ben maraştan geleceğim.oyüzden bilgi almak istiyorum iyi çalışmalar.

  3. modokodaki mobilyacıların birleşme karaı alması çok güzel biz türkler bu kararı her alanda alabilsek bizle kimse başa çıkamaz modokodaki birleşim kararı alan herkezi tebrik ediyorum allah utandırmasın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here