45 bin euroluk eğitimi alan 5 bin TL maaşla pilot olma şansı kazanacak

Türk havacılık sektörü krize rağmen yükselişini sürdürürken, gençlere de prestijli bir meslek olan pilotluğun yolu açılıyor.
Pilot olmak için fakülte bitirmeye de gerek yok: 45 bin Euro maliyetli, 15 aylık pilotaj eğitimine katılabilmek için TC vatandaşı olma, 35 yaşından gün almama, en az lise mezunu olma, orta derecede İngilizce bilme şartı aranıyor. Pilotluk için 15 aylık eğitim sürecini tamamlamak ve yapılacak sınavda başarılı olmak gerekiyor. Yaklaşık 45 bin Euro’ya mal olan eğitimin ardından sektörde istihdam edilen bir pilot, ortalama 5 bin TL maaş alıyor.

Kurstan sonra sınav var

Pilotaj eğitimi de veren Türk Hava Kurumuna (THK) bağlı Türkkuşu Genel Müdürü Necdet Şendil, “Profesyonel hava yolu pilotluğu için eğitim zorunluluğu var. Bunun standart süresi 13-18 ay arasında. Bu sürede 805 saat teorik, 207 saat pratik eğitim veriliyor. Eğitimin ardından adaylar Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce sınava tabi tutuluyor” dedi.
Başarılı olanlara dünya çapında geçerli Havayolu Taşıma Lisansı verildiğini belirten Şendil, sektörün büyümesine paralel olarak pilot ihtiyaçlarının her geçen yıl arttığına dikkati çekti ve sadece THY’nin bu yıl 150 pilot istihdam edeceğini, diğer hava yolu şirketlerinin de yılda ortalama 300-400 pilota ihtiyaç duyduğunu belirtti. Şendil, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yabancılara gün doğdu

“Pilot açığı Türkiye’de önümüzdeki 5 yılda azalmaz, artar. Bunu şimdiden görüp hazırlıklı olursak, yeterli pilot adayını yetiştirirsek ihtiyacı karşılayabiliriz. Yoksa dünyada başka ülkelerden pilot adaylarını getirip burada uçurmak zorunda kalırız. Bir süre sonra Türk semalarında yabancı pilotların uçtuğu bir manzarayla karşı karşıya kalırız. 1935’ten beri pilotaj eğitimi veren Türkkuşu, öğrenci kapasitesini bu yıl 150’den 300’e çıkardı. Türk şirketleri pilot eksikliği nedeniyle yabancı pilotlarla uçuyor. Bir an önce yerli okullardan yetişen pilotlara öncelik verilmeli.”

6 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar bazı okullar, tabi Amerika’daki uçuş okulları bankadan kredini çekiyorsun ve pilot olduktan sonra 36 aya kadar vadeyle ödüyorsun. Böyle bi imkan tanıyorlar. Türkiye de Fatih Üniversitesi Pilot Eğitimi diye Google a aratabilirsiniz. Ben de Amerika’da almak istiyorum pilotluk eğitimini. Ancak orda verilen lisansı Türkiye’ye dönünce dönüştürmek için 1 yıl bekliyorsunuz ama 150.000 lira veya 300.000 lirayı vermemek için beklemeye değer. Amerika’da daha ucuza daha kaliteli eğitim alabilirsiniz. Daha bildiğim çok şey var ama yazamıyorum. Yorum atarım iletişim bilgilerimi daha sonra.. Saygılar…

  2. saçmalığın daniskası işte.100 milyar tık param olsa zaten aylık 5000 TL kazanırım.Uçmaya ne gerek var.Biraz ayaklarınız yere BASSINNN !!!

  3. Arkadaşım bu nasıl bir yaklaşım sadece 15 aylık bir kurs için bu kadar para nasıl verilir kim verir.Ben zengin isem kurs u ne yapayım fakir isem nasıl vereyim önce bu çelişki ortadan kaldırılacak sonra bu fikir öne sürülecek insanımızla dalga geçmeyin lütfen.Türk insan ındaki zeka kapasitesini hesaba katın 100 bin tl si olan bir genç sizin aklınıza gelmeyecek işler başarabilir.saygılar

  4. her bitirene ucak veriliyormu oda var bitirirsin o kadar parayi verirsin ucak verilmez o zaman para ucar gider bilemiyorum iyice arastirilmali bence

  5. Bundan yaklaşık 8-9 ay önce parasüt kursu ile ilgili Türk hava kurumuna üye olurken pilotluk ilgimi çekmiş ve arastırmıştım fakat sonra anladım ki araştırmakla kalmışım bütün heves içimde patladı,Bunu okuyan bu sektörle ilgili yetkili olur mu bılmıyorum ama Yabancı pilotlara uçmaya devam edersiniz sonra Biizm pilotlarımız yok diye de isyan belirtirsiniz 100 milyar kursa nasıl verilir düsünen var mı acaba evden mi kovdurcaksınız :):)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here