4500 kadın Avrupa Birliği fonuyla girişimciliği öğrenecek

TESK’in 4.5 milyon euro bütçeli projesiyle kadınlara ‘kendi işimi kurmalı mıyım’, ‘kendi işimi nasıl kurarım’ ve ‘kendi işimi nasıl başarıyla yürütürüm’ başlıklı eğitimler verilecek.
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), kadınların iş hayatında daha aktif rol almaları için kolları sıvadı. TESK, yıl sonuna kadar 4500 kadına Avrupa Birliği (AB) desteğiyle girişimcilik eğitimleri verecek. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Projesi” ile 25 ilde eğitim merkezleri kurularak, 4500 kadına girişimcilik eğitimleri ve 1500 kadına da danışmanlık ile koçluk hizmeti verileceğini kaydetti. Projeyle kadınların iş hayatında daha aktif rol almasını sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Palandöken, böylelikle esnaf ve sanatkârlarla mikro işletmelerin gelişiminin de destekleneceğini söyledi. Palandöken, proje kapsamında eğitim ve danışmanlık hizmetiyle teorik bilgi edinen kadınların girişimci olabilmesi için özel mikro kredi imkânlarının yaratılmasının önemi üzerinde dururken bu konuda finans kuruluşlarına destek vermeleri çağrısı yaptı.


Bütçesi 4.5 milyon euro
Projenin dün Ankara’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Palandöken, 2002-2004 yılları arasında 5 ilde yine kadın girişimciliğinin desteklenmesi hedefiyle yürüttükleri AB projesinin somut sonuçlara ulaşması ve daha geniş bir coğrafyada uygulanabilmesi için yeni bir proje hazırladıklarını söyledi. Palandöken, söz konusu projenin AB tarafından kabul edilerek temmuz ayında uygulanmaya başlandığını bildirdi.


Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da projenin yaklaşık 4.5 milyon euro bütçeyle yürütüleceğini söylerken mevcut rakamların Türkiye’de kadın girişimciliğinin gelişimine şiddetle ihtiyaç olduğunu gösterdiğini kaydetti. Çağlayan, işgücü istatistiklerine göre 25 milyon çalışanın yüzde 73’ünün erkeklerden oluştuğuna işaret ederken çalışan kadınlar arasında da sadece yüzde 1,2’lik kesimin işveren ve yüzde 13’lük kesimin serbest meslek sahibi olduğunu belirtti. Bakanlığın e-esnaf ve sanatkâr veritabanı verilerine göre 1 milyon 856 bin esnaf ve sanatkârdan 149 bin 772’sinin kadın olduğunu kaydeden Çağlayan, kadın esnafın yaptıkları işlere göre dağılımını ise şöyle sıraladı: 28 bin 909 bakkal, 1038 fırıncı, 1250 kantinci, 2767 pazarcı, 4477 lokantacı, 6789 tuhafiyeci, 1867 emlak komisyoncusu, 4641 konfeksiyon imalatçısı ve satıcısı, 3997 terzi, 12 bin 821 kuaför ve benzeri.


Avrupa’da kadın istihdamı yüzde 55
Bakan Çağlayan, Türkiye’de kadınların siyasi ve sosyal hakları yasal olarak birçok Avrupa ülkesinden önce elde etmesinin kökeninde Türk milletinin ayrımcılığı reddeden anlayışa sahip olmasını gösterirken “Ancak kadının toplumsal kalkınmamızdaki rolü, daha da gelişeceği yerde kifayetsiz iktidarlar yüzünden bir dönem akamete, kesintiye uğramıştır” dedi. Bu yüzden kadınların toplum hayatında üstlendikleri rolün henüz istenen seviyeye ulaşmadığını vurgulayan Çağlayan, “Siyasi irade olarak bizim verdiğimiz en büyük mücadelelerden biri kadına karşı her türlü ayrımcılığın ve şiddetin bütünüyle soyutlanması, tecrit edilmesidir” dedi. Çağlayan, kadınların işgücüne katılımından mahrum bırakılmasına karşı oldukları gibi kadın işgücünün ucuz emek olarak istismar edilmesinin de şiddetle karşısında olduklarını vurguladı.


Hollanda Büyükelçisi Marcel Kurpershoek ise kadınların işgücüne katılım oranının Türkiye’de 1/4 oranda, Avrupa’da ise yüzde 55 olduğunu söylerken projenin bu tablodaki iyileştirmenin yanında bölgesel kalkınma açısından da önem taşıdığını vurguladı.


TESK, Esnaf ve Sanatkâr Odaları ile Hollandalı ECORYS araştırma ve danışmanlık firmasının yürüteceği proje çalışmalarında “kendi işimi kurmalı mıyım” ve “kendi işimi nasıl kurarım” başlıklı iş kurma eğitimleriyle “kendi işimi nasıl başarıyla yürütürüm” başlıklı profesyonellik eğitimi ve deneyim paylaşma grupları ile danışmanlık, koçluk ve mentorluk hizmetleri verilecek.


25 ilde merkezler hizmet verecek
Proje çerçevesinde 9 Kadın Girişimciliği Destekleme Merkezi Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, Konya, Manisa, Malatya, Nevşehir ve Samsun’da hizmet verecek. Ayrıca bu 9 merkeze bağlı 16 “bağlı merkez” ise Amasya, Balıkesir, Düzce, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Kastamonu, Kırklareli, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Sivas, Uşak ve Yozgat’ta hizmet verecek. Merkezlere bir iş fikri olup bunun uygulanabilirliğini sorgulayanların yanı sıra işini kurmuş ve bunu büyütmek isteyenler de başvurabilecek. Erkekler de yüzde 20’lik oranı geçmeyecek şekilde merkezlerden yararlanabilecek. Daha fazla bilgi için www.kadindestek.com internet sitesi ziyaret edilebiliyor.
kaynak : Referans

Kadın esnafın yaptıkları

işe göre dağılımı

Bakkal

28.909

Fırıncı

1038

Kantinci

1250

Pazarcı

2767

Lokantacı

4477

Tuhafiyeci

6.789

Emlak komisyoncusu

1867

Konfeksiyoncu

4641

Terzi

3997

Kuaför

12.821

Kaynak: Sanayi ve

Ticaret Bakanlığı

4 YORUMLAR

  1. slm edırnede pvc pencerev işi yapıodum bayanım esımın işiydı esımden ayrıldım karsılıgında işyerını aldım ama devam edemedım yeterlı sermayem yok bu projeden yararlanabılırmıyım nereye bas vurmam gerekıo ayrıca esnaf kefalete kredı ıcın basvurdum yanıt olarak sanayı sıtesınde tanımıyolarmıs komsularım benıdıyerek kredı alamadım turkıyede hem bayanlar ön plana cıksın ıstıolar ama ıllakı arkamızda dayı olması gerekı saygılar

  2. merhaba ben 50yaşında bir bayanım ev yapımı pasta,börek satan bir işyeri,açmak istiyorum sermayem olmadıgı için bu işe girişemedim,yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler.

  3. merhaba 44 yaşındayım aslen inşaat teknikeriyim ancak 12 yıl önce gediz belediyesindeki işimden ailevi sebeplerden dolayı ayrıldım 2007 yılında sadece bayanlara yönelik cafe~fitness salonu açtım ancak yeterli sermayem olmadıgı icin devam edemedim oysaki kadınlara yönelik degişik conseptler içeren fikirlerim vardı kütahya bu proje kapsamında degil sanıyorum olmasını çok isterdim olsaydı kredi alma şansım olurmuydu acaba

  4. İyi günler, ben 44 yaşında bayanım. 3 yıldır işsizim. Geçen yıl emlakçılık kursuna katılıp sertifikamı aldım. Sermayem olmadığı için iş yerimi açamadım. Bende bu projeye katılıp, eğitimimi aldıktan sonra kredi alıp işyerimi açabilirmiyim. Saygılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here