50 bin işsize ağaç dikme işi

İstihdam paketi kapsamında yürütülen teknik çalışmalarda, “50 bin kişinin ağaçlandırma ve erozyonla mücadele için geçici olarak istihdam edilmesi” önerisi çıktı. Öneri, üst düzey ekonomi yönetimi tarafından da kabul edilirse, 50 bin kişi asgari ücretle Çevre ve Orman Bakanlığı’nda istahdam edilecek. 500 bin kişinin kamu yararına çeşitli işlerde çalıştırılmasıyla ilgili seçenek de, istihdam paketi kapsamında halen bulunuyor. Ancak bu seçenekle ilgili birçok belirsizliğin devam ettiğine dikkat çekiliyor. Çünkü 500 bin kişinin bir kez kamuya girmesi durumunda, bunun her yıl mevsimsel olarak devam etmesi ihtimalinin bütçe masraflarını çok ciddi bir biçimde artıracağına dikkat çekiliyor.

Teknik çalışmalar bitti
İstihdam paketi için yapılan ilk teknik çalışmalar sonuçlandırıldı. Hazırlanan öneri paketi ekonomi üst yönetimi ve bakanlara sunuldu. Bu noktadan sonra bakanların belirleyeceği öneriler dikkate alınacak ve bu öneriler için gerekli olan kaynak paketinin arayışına geçilecek. Pakette, ağaçlandırma ve erozyonla mücadele için vasıfsız eleman çalıştırılmasıyla ilgili bir düzenleme yer alıyor. Buna göre Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesinde, 50 bin kişi geçici olarak istihdam edilecek ve söz konusu kişilere asgari ücret ödenecek. Bu yolla hem ağaçlandırma faaliyetlerine hız verilmesi, hem de istihdamda bir parça kıpırdanma bekleniyor.

500 bin zor gözüküyor
Edinilen bilgilere göre, “500 bin işsizin İş-Kur üzerinden kamu yararına işlerde çalışması” ve bu çalışmanın maliyetinin kamu tarafından üstlenilmesi seçeneği de halen pakette yer alıyor. Ancak söz konusu düzenlemenin yaşama geçirilmesi durumunda oluşabilecek bir çok sıkıntıya henüz çözüm bulunabilmiş değil. 500 bin kişinin vasıfsız olarak çalışabileceği alanların çok sınırlı olduğuna dikkat çeken kaynaklar, kamuya geçici olarak bir kez girilmesi durumunda bunun devamının geleceğine de dikkat çekiyor. Kamuda geçici olarak çalışmanın, süreklilik kazanması ihtimali bulunduğuna dikkat çeken yetkililer, bu durumda her yıl kamunun 2.5-3 milyar TL’lik bir yükü üstlenmesinin söz konusu olacağına vurgu yapıyor. Bunun da orta vadede, kamu maliyesinde bozucu bir etkiye neden olacağı ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here