81 İlde Bisiklet Yolu Projesi Başlıyor

Bisiklet Yolu Projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, velilerin çocuklarına karne hediyesi olarak bisiklet almaları tavsiyesinde bulundu.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, çevreye duyarlı ve çevreyi kirletmeden yaşayacak bilinçli nesil yetiştirmek için çevreci araç olan bisiklet kullanımının küçük yaştan itibaren kazandırılması gerektiğine dikkati çekerek, ‘Eğer çocuğunuza karne hediyesi almak istiyorsanız en güzel hediye bisiklet olur’ ifadesini kullandı.

Bisiklet Yolu Projesi
Bisiklet Yolu Projesi

Bakanlık olarak belediyelerden gelen bisiklet yolu projelerine karşılıksız destek verdiklerini belirten Bayraktar, ‘81 İlde Bisiklet Yolu Projesi” çerçevesinde 110 proje içerisinden, 30 belediyeye 5 milyon lira gönderileceğini bildirdi. Hava kalitesinin artırılması, gürültünün azaltılması, trafiğin önlenmesi ve düşük karbon salınımı için çalışmalar yaptıklarını, bisiklet yollarını başta trafiğin yoğun olduğu yerlere ve tüm ilçe belediyelerine kazandırmayı hedeflediklerini ifade eden Bayraktar, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ulaşım odaklı, güvenli bisiklet yollarının yapılması için hazırlanan uygun projelere her türlü desteği veriyoruz. Gelen projeleri değerlendiriyoruz ve uygun bulunanlara katkı sunuyoruz. Kriterlere uymayan projelere Bakanlıktaki uzmanlarımız aracılığıyla danışmanlık hizmetleri veriyoruz ve projelerin hazırlanarak onaylanmasını, hibelerin yapılmasını ve projelerin hayata geçirilmesini takip ediyoruz. Özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerle ilgili yapılan bisiklet yolu planlamalarını öncelikli olarak değerlendiriyoruz. Bisiklet sıfır karbon salınımıyla dünyanın geleceğine dokunan bir araç. Bisiklet dünyamızı, sağlığımızı, çevremizi ve kesemizi koruyor.’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here