Afrika’da Ağırlık Kaldırarak Enerji Üreten Lamba Geliştirildi

Afrika'da Ağırlık Kaldırarak Enerji Üreten Lamba Geliştirildi 1

Afrika’da, durumu kötü olan insanlar ve öğrenciler için masrafsız, temiz enerji ile aydınlatma sağlayacak bir proje geliştirildi.

gravity

GravityLight adıyla lanse edilen proje kapsamında üretilen temiz enerji ürünü, herhangi bir kaynak kullanmadan ihtiyacı olanlara aydınlatma sağlıyor. Ürün bir çeşit tartı kullanıyor ve tartılardan bir ucuna bağlanan ağırlığı oldukça yavaş bir şekilde sarkıtarak enerji oluşturuyor.

fkvfqtamyyds6dylwspu

Ürün, ağrılığın tartıya bağlanmasının ardından anında enerji üreterek aydınlatmayı işler hale getiriyor. Bunu yaparken herhangi bir pil, enerji depolama ya da güneş enerjisine ihtiyaç duymuyor. Bu ürüne sahip seniz tek ihtiyacınız olan bir ağırlık. Örneğin bir kum dolu torba aydınlatma sağlamak için yeterli olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre dünyada her 5 kişiden 1’i elektiriğe sahip değil. İnsanların oldukça büyük bir kısmı da aydınlanma için gaz lambası kullanıyor. Ancak gaz lambası insanlar için büyük bir sağlık problemi oluşturuyor. Gaz lambası kullanılan bir evde yaşayan insanlar günde 40 sigara içmiş kadar zarar görüyor. Yapılan tahminlere göre Dünya’da yaklaşık 780 milyon kişi bu lambaları kullanmak zorunda kalıyor. Bunun yanında gaz lambalarını kullanmak her ne kadar ucuz gibi görünse zaten kötü durumda olan aileler için büyük bir külfet oluşturuyor.

GravityLight sayesinde gaz lambalarının ya da mum kullanımının ortadan kaldırılarak tamamen masrafsız ve sağlıklı olan bir alternatif oluşturulmaya çalışılıyor.

Ürün Indiegogo sitesi üzerinden tanıtılmakta ve fon arayışında bulunmaktadır. Ürün şu ana kadar yaklaşık 120 bin dolarlık fonu da elde etmiş durumda ancak firma hedeflerine ulaşabilmek için en az 200 bin dolarlık fona ihtiyaç duyuyor. Ürün Sayfası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here