Afrika’nın Eğitim Adası Girişimcileri Davet Ediyor

Arvin Boolell
Arvin Boolell

Hint Okyanusu’nun güneyinde Afrika kıtasının doğusunda yer alan ada ülkesi Mauritius’un Dışişleri ve Ticaret Bakanı Arvin Boolell, bölgenin eğitim üssü haline gelen ülkesi için Türk girişimcileri beklediklerini söyledi.

Ülkelerinin ekonomisinde ağırlığı olan Çin ve Hindistan gibi ülkelerin Mauritius’ta üniversite kurduğunu vurgulayan Boolell, “Türk eğitim kurumlarının da burada yaygınlaşması için dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Kon-federasyonu’nun (TUSKON) düzenlediği Türkiye-Mauritius Ticaret ve Yatırım Forumu’nda iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi masaya yatırıldı. Forumda konuşan Mauritius Dışişleri ve Ticaret Bakanı Boolell, bölgede zengin kaynaklar ve geniş iş imkanları bulunduğunu, ancak bunları işleyebilmek için yetenekli iş insanlarına ihtiyaç olduğunu söyledi. Oluşturmaya başladıkları eğitim üssüyle bölgeye nitelikli insan kaynağını sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Boolell, bölge ülkelerden de öğrenci çekmeyi planladıklarını ifade etti. Mauritius’un Afrika’nın ticari anlamda en güvenli ülkesi olduğunu belirten Boolell, “Yarın (bugün) imzalayacağımız Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması ve Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile Türk işadamlarını ülkemizde yatırıma teşvik edeceğiz. Türk işadamlarını, tarım, enerji, gıda ürünleri, deniz ürünleri ve turizm alanlarında yatırıma bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Mauritius’un da Türkiye gibi jeopolitik olarak iyi konumda bir ülke olduğunu belirten Boolell, “Mauritius, Afrika’dan Asya ve Avrupa’ya giden yola komuta ediyor. Türkiye, kabul edilmesi gereken bir güç ve şimdi de odağını Afrika’ya çevirdi. Çünkü Afrika hem şimdi hem de gelecek için önemli bir kıta.” değerlendirmesini yaptı.

Türk şirketleri ile ortaklık yapmak istediklerini de vurgulayan Boolell, “Mauritius yabancı yatırımcı için bölgenin hukuki altyapısı en yeterli ülkesi. Afrika’ya yatırım yapabilmenin en önemli ön koşulu güvenilirliktir. Mevzuatımız ve saygın demokrasi kurumlarımızla yatırım için güvenilir ülkeyiz.” sözlerine yer verdi. Türkiye’nin turizm alanındaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini ifade eden Arvin Boolell, “Türkiye yılda 30 milyon turist ağırlıyor. Biz de bu tecrübeden yararlanmak istiyoruz. Yılda 1 milyon turistin ziyaret ettiği küçük bir ülkeyiz. Turizm alanındaki fırsatları ortaklaşa yapılacak yeni yatırımlarla değerlendirebiliriz.” diye konuştu. Arvin Boolell, Türkiye ile Mauritius arasındaki ticaret miktarına ilişkin olarak da Türkiye’den ülkelerine 44 milyon dolarlık ihracat yapıldığını, Mauritius’un ise Türkiye’ye 4,5 milyon dolarlık mal sattığını, ticaretin ikili olarak güçlendirilmesine yönelik anlaşmalarla bu miktarların artacağını sözlerine ekledi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise Mauritius’un 2010 Dünya Bankası Raporu’nda kişi başına düşen doğrudan yabancı yatırım miktarında dünyada birinci sırada olduğuna işaret ederek, “Dünyada yabancı yatırıma en açık ve yabancı yatırımcı için hukuki altyapısı en yeterli ülke olarak bilinen Mauritius, Afrika ile ticaret yapmak isteyen firmalar için Afrika’ya açılan bir kapı konumunda.” dedi. Üyesi olduğu 406 milyonluk COMESA ve 250 milyon nüfusa sahip SADC pazarları ile Mauritius’un Sahra Altı ve Doğu Afrika için stratejik bir ortak konumunda olduğunu vurgulan Meral, “Türk işadamlarını, otomotiv ve yan sanayii, beyaz eşya, mobilya ve aksamı, demir çelik inşaat malzemeleri, enerji, elektrik araçları, gıda ürünleri, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri ve turizm alanlarında Mauritius’ta önemli fırsatlar bekliyor.” şeklinde konuştu.Zaman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here