Aile maaşı ve sosyal koruma ne kadar

6

Aile maaşı ve sosyal koruma
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Geliri olmayan ailelere maaş” projesinin bir benzerini hayata geçirme kararı alan hükümet, geliri asgari ücretin 3’te birinden az olan ailelere, “sosyal koruma” adı altında sabit maaş verecek.


Hükümet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Geliri olmayan ailelere maaş” projesinin bir benzerini hayata geçirme kararı aldı. İlgili bakanlıklar, “aile gelir testi” çalışması başlattı. Geliri asgari ücretin 3’te birinden az olan ailelere, “sosyal koruma” adı altında sabit maaş verilecek. Maaş, emeklilerdeki gibi bankadan çekilecek. Ancak çalışma seçimlerden sonra hayata geçirilebilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “Eğer Sayın Kılıçdaroğlu ‘Her aileye ayrıca yardım yapacağım’ diyorsa bunun kaynağını açıklamalı” derken, yürüttükleri çalışma için uzun süreden beri kaynak ve gelir analizi yaptıklarını açıkladı. Dinçer, bu konuda şu bilgileri verdi:


Aile maaşı ve sosyal korumadan hariç çok yardım yapıyoruz.
Türkiye’de, “Aile yardım ödeneği, doğum yardımı ödeneği, ölüm yardımı ödeneği, cenaze gideri, asgari geçim indirimi, primden muaf tutulan çocuk ve aile zamları, özürlü yakını aylığı, özürlü bakım parası” olarak pekçok yardım yapılıyor. Tüm Avrupa ülkelerindeki aile yardımlarını, “primsiz yardım” sistemine ilişkin örnekleri inceledik. Biz şimdi yeni bir çalışma yapıyoruz.


Aile maaşı ve sosyal koruma maaşı için gelir testine başlandı.
Bu kapsamda, yapılan tüm yardımları “sosyal yardım” kapsamından çıkarıp “sosyal hak” anlayışına kavuşturmak istiyoruz. Bunun için Türkiye’de bütün ailelere yönelik bir gelir testi yapmaya başladık. Bu testi ‘asgari ücretin altı veya üçte biri’ gibi kriterlere göre yapıyoruz.”


Aile maaşı ve sosyal koruma maaşını her ay bankadan alacaklar.
Eğer ailenin geliri, belli kriterlerin altında ise devletin onlara düzenli maaş vermesi söz konusu olacak. Bu mekanizmayı oluşturmaya çalışıyoruz. Tıpkı emekli maaşları gibi ailelerin bankada hesapları olacak ve her ay o hesaba maaşları yatırılacak. Düzenleme seçimden sonra gündeme gelecek. Biz bu sistemi ‘sosyal koruma’ olarak adlandırıyoruz.


Aile maaşı ve sosyal koruma
Çok güzel işler yaptık, görmediniz.
ÖMER Dinçer, “İlgi göstermediniz, gün yüzüne çıkmayan çok güzel işler yaptık” diye konuştu. Dinçer, bu işleri şöyle anlattı:
Tarım sigortalısının eşleri, çocukları ve anne-babası sağlık güvencesinden yararlanacak.


Yeni istihdam paketi ile çıraklar, mesleki eğitim görenler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacak. Zorunlu trafik sigortası için vatandaştan prim kesiliyor. Vatandaş primini ödüyor, devlet de tedavisini sağlıyor ama özel sigorta şirketi bunu devlete vermiyor. Tedaviyi biz üstleneceğiz, sigorta şirketinden tahsil edecek. Kısmi çalışma ödeneğinin kapsamı genişliyor. Bölgesel veya sektörel bazda kriz olursa da yararlanacak.
Kaynak:Hürriyet

2 YORUMLAR

  1. asgari ücretle her gün ekmek arası yesen doyamazsın ,bu küçük rakamlar sadece siyasilerin bir şeyler yaptık ,yapıyoruz diyebildikleri mikro icraatlar..reel rakamlar ortada varsa baba yiğit çıkarıp versin..koca TÜRKİYEnin vaziyetine bak 100-200 lira ile aileyi koruyacaksın bu parayla insan kıçını ayazdan koruyamaz.
    olabilecek rakamlar 1000-2000 tl arasında konuşulmalı ki bizde adam gibi yorum yazalım..

  2. Asgari ücret 600 tl.3 te 1 i 200 tl yapar.Eğer bir ailenin aylık geliri 200 tl’nin altındaysa zaten o aile bitmiş demektir.O ailelerin direkt olarak devlet korumasına alınması gerekir.Ayda verilecek 50-100 tl hiç bir şey ifade etmez.Aksi taktirde göz boyama olur,insanla dalga geçmek olur ki çok ayıptır.(Bu arada ilginçtir,kişi başı gelirimiz 1 gecede 3000 usd daha artarak 15.000 usd yi geçti)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here