Aileden zengin olan öğrenciler girişimciliğe yöneliyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin, öğrencileri üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre aile gelir seviyesi yüksek gelir grubunda yer alan öğrencilerin girişimcilik eğilimlerinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Ailesinin gelir seviyesi düşük olan gençler ise sabit ve düzenli bir işte çalışmak istiyor. Öğrencilerin girişimcilik eğilimlerini etkileyen unsurlar arasında ana-babanın eğitim durumunun da rol oynadığı görülüyor. Anne ve babaları ilkokul mezunu olan öğrencilerde özellikle kendi işini kurma ve başarma arzusu daha yüksek gözlenirken, babaları özel sektörde çalışan öğrencilerin girişimcilik eğilimlerinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Araştırmada, bu durumun, özellikle günümüzde kamu veya özel sektörde sabit ücretle iş bulmanın zorlukları dikkate alındığında, baba mesleğinin ne olursa olsun kendi işini kurma isteğinin bir nevi çıkış yolu gibi göründüğünü gösterdiği ifade edildi.
İş yaratan konumda
İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Nur Ersun ve Yrd. Doç. Dr. Kahraman Arslan tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre gençlerin üçte biri kendi işini kurmak istiyor. Öğrencilerin yüzde 36,5’lik bölümü, geleceğinin bağımsız olarak çalışmada olduğunu düşünüyor. Öğrencilerin, mezun olduktan sonra çalışmak istedikleri alan incelendiğinde yüzde 51.7 ile özel sektör ilk sırada yer alıyor. Araştırmada, “yüksek kazanç sağlama” isteği ve “bağımsız çalışma” arzusunun yüksek oranda çıkmasının, öğrencilerin girişimcilik eğilimleri ile doğrudan ilişkilendirilmesi ve girişimcilik eğilimlerinin bir yansıması olarak kabul edilebileceği, bu sonuçların, öğrencilerin iş bekleyen değil, iş yaratan konumunda olmayı arzuladıklarının bir göstergesi olduğu vurgulandı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here