Akıllı Kalem İle Müzecilik Yeni Bir Boyut Kazanıyor

7

New York merkezki bir firma tarafından geliştirilen akıllı müze kalemi, ziyaretçileri ortamdan uzaklaştırmadan bilgilendirme sağlıyor.

cooper

Bazı müzeler içerisinde ufak çaplı binlerce sanat eseri barındırır. Bu eserler hakkında detaylı bilgilere ulaşmak ise kimi zaman bir ıztırap halini alır. New York’ta hayata geçirilen bir sistem ile bu sorun ortadan kalkıyor.

Her ziyaretçiye verilen akıllı kalemler, müzede görülen objeleri hafızasına alarak gezi sonunda tek tek ayrıntılı bilgi sunuyor. Özellikle müzede görülen nesneler hakkında cep telefonları üzerinden yapılan araştırmalar nedeniyle insanların ortamdan uzaklaştığı ve oldukça büyük zamanlar harcadıkları bu durumda ziyaretçi deneyimlerini olumsuz etkilediği anlaşılmış. Bu duruma çözüm bulmak isteyen firma geliştirdiği sistem ile hem ziyaretçi deneyimini geliştirmiş hem de insanların daha kolay ve doğru bilgileri ulaşması sağlanmış.

Sistemin işleyişi ise, müzeyi ziyarete giden herkese akıllı bir kalem verilmesiyle başlıyor. Ziyaretçiler ayrıntılı bilgi almak istedikleri nesneleri kalem ile seçip hafızasına almasını sağlıyor. Müze gezisinin sonunda dev bir HD ekrandan oluşan masa üzerinde hafızaya alınan tüm nesneler görüntüleniyor ve ayrıntılı bilgiler sunuluyor. Bu yolla hem ziyaretçiler doğru bilgilenmiş oluyor hem de gereksiz zaman harcamaktan kurtulmuş oluyorlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here