Akıllı Kolye İle Hastalık Takibi

Akıllı Kolye İle Hastalık Takibi

Hindistan’da geliştirilen akıllı kolye hasta insanların tedavi süreçlerini ve hastalıklarını takip ediyor.

khushi-760x416

Özellikle kalabalık ülkelerde büyük bir problem haline gelen sağlık hizmetleri ve insanların verimli bir şekilde takip edilememesi salgınların ve ölümlerin yaygınlaşmasına sebep oluyor. Hindistan’da Khushi Baby adlı bir firma geliştirdiği akıllı kolye ile bu soruna çözüm arıyor.

Oldukça ucuz bir ürün olan Khashi Baby kolyesi, özellikle Güney Hindistan bölgesinde bulunan insanlara dağıtılan bir ürün. Cihazın özelliği ise kullanan kişinin tıbbi verilerini takip etmesi ve kayıt alması. Bu sayede tedavi sürecini hızlandırmayı ve hastanın tedavi süresince içinde bulunduğu durumu, gelişmeleri takip etmeyi amaçlayan firma, doktorlar açısından da işlerin oldukça kolaylaşacağını belirtiyor.

Kolye sahip olduğu bluetooth özelliği sayesinde akıllı cihazlarla da bağlantı kurabiliyor. Kolye sahibi bir sağlık merkezine gittiğinde bir akıllı telefon sayesinde bilgiler kolayca alınabiliyor. Bu sayede hastalığın durumu ve değişimleri sürekli olarak takip edilebiliyor.

Khushi Baby adlı sistem herhangi bir kar amacı gütmüyor ve sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştiriliyor. Kickstarter adlı tanıtım sitesinde gördüğü ilgiden sonra firma, tanesi bir dolardan satılan kolyeleri ilk etapta 4000 adet çocuğa hediye edecek.

Firma sayfası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here