Akıllı Nüfus Cüzdanları ( Akıllı Kimlik Kartları ) Nasıl Olacak

Akıllı Nüfus Cüzdanları ( Akıllı Kimlik Kartları ) Nasıl Olacak
Akıllı Nüfus Cüzdanları - Akıllı Kimlik Kartları Örnek Görsel

Akıllı Nüfus Cüzdanı – Akıllı Kimlik Kartı

Kullandığımız nüfus cüzdanlarının tarihe karışmalarına az bir zaman kaldı. Onların yerine yeni akıllı nüfus cüzdanları ( kimlik kartları ) cüzdanlarımızda yerini alacak. Tübitak’ın geliştirdiği akıllı nüfus cüzdanları sayesinde ehliyet ve benzeri kartları yanımızda taşımamıza gerek kalmayacak. Yeni nüfus cüzdanlarında ( yeni kimlik kartları ), eski nüfus cüzdanlarında olan pembe ve mavi renkler yer almayacak. Peki bu nüfus cüzdanlarının özellikleri nedir? Akıllı kimlik kartı nedir? Yeni akıllı kimlik kartları nasıl kullanılır ve hayatımızda bize ne gibi kolaylıklar sağlar. Akıllı Nüfus Cüzdanları ( Akıllı Kimlik Kartları ) 

Akıllı Kimlik Kartı Örnek Resim

Akıllı Nüfus Cüzdanları - Akıllı Kimlik Kartları Örnek Görsel
Akıllı Nüfus Cüzdanları – Akıllı Kimlik Kartları Örnek Görsel

Akıllı Kimlik Kartı Nedir ve İlk Olarak Nerede Kullanıldı

1976 yılından itibaren kullandığımız günlük hayatımızda olan ve günümüze kadar tam 5 kez değişen nüfus cüzdanları artık Akıllı kimlik kartına dönüşüyor. TÜBİTAK tarafından yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sonucunda pilot il Bolu’da uygulamaya konulan akıllı kimlik kartları hayatımıza ne tür kolaylıklar getirecek? 2009 yılında pilot il seçilen Bolu’da uygulamaya konulan yeni nüfus cüzdanlarında bulunan çip sayesinde kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği denetiminin kolay ve güvenli bir şekilde yapılacağının belirtildiği akıllı kimlik kartları ile artık ehliyete de gerek kalmayacağı bildiriliyor. Bolu akıllı kimlik kartları için pilot il seçildi. Pilot uygulamada verilen kimlik kartları sadece Bolu İlindeki sağlık ve sosyal güvenlik kurumlarında kullanılıyor. 10 yıllık kullanım ömrüne sahip olan ve ileri baskı teknikleri ile kişiselleştirilen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’nda TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen milli işletim sistemine sahip yonga (chip) bulunuyor. Kimlik kartı ile sağlanan hizmetlerde, hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik olmak üzere farklı güvenlik seviyelerinde kimlik doğrulama yöntemlerinin kullanıldığı bildiriliyor.

2010 yılı Kasım ayında sona eren pilot uygulama sonrasında, Bakanlığımız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, elektronik kimlik kartının ülke çapında yaygınlaştırılmasına ilişkin fizibilite çalışmasının yapıldığı ve bu fizibilite raporuna dayanarak, elektronik kimlik kartının ülke çapında yaygınlaştırılmasını amaçlayan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yaygınlaştırma Projesi 2012 Yılı Yatırım Programına alınmış ve 20.04.2012 tarihinde de Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yaygınlaştırma Projesinin ihale edildiği açıklanıyor. Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkân vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında olması tasarlanan Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartının 2014 yılı ilk çeyreğinde vatandaşlarımıza verilmeye başlanması planlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı pilot çalışmaları, 4 Temmuz 2007 tarihli ve 26572 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2007/16 Nolu Başbakanlık Genelgesi uyarınca yürütülmüştür. Pilot uygulaması üç aşamada yürütülen projenin birinci aşamasında TUBİTAK UEKAE tarafından geliştirilen işletim sistemi uygulamaları ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve kart okuyucularının test çalışmaları yapılmıştır. 2. aşaması 01.09.2008 – 05.12.2008 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Kurumu ile sağlık bakanlığı tarafından belirlenen ve Bolu İli Merkez İlçesinde yerleşik 14 bin vatandaşımıza kimlik kartı verilerek gerçekleştirilmiştir. Bolu İlindeki vatandaşlarımızın tamamını kapsayan pilot uygulamanın 3. ve son aşaması 31.08.2009 tarihinde başlatılmış olup 01 Kasım 2010 tarihinde tamamlanmıştır.

Akıllı Kimlik Kartının Özellikleri Nelerdir

  1. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye inecek.
  2. Sağlayacağı güvenli kişi doğrulaması nedeniyle e-Devlet hizmetlerinin niteliği ve sayısı artacak.
  3. Gerekli çalışmalar tamamlandığında akıllı kimlik kartı ehliyet yerine de geçecek ve ehliyet taşımaya gerek kalmayacak.
  4. Kolay taşınabilir, kredi kartı boyutlarında tasarlanmıştır.
  5. Taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar içerir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here