Akıllı telefon sağlık uygulamaları

Akıllı telefon sağlık uygulamaları
telefon-saglik-uygulamalari
telefon-saglik-uygulamalari
telefon-saglik-uygulamalari

Akıllı telefon’unuza yükleyeceğiniz bir takım uygulamalarla, kan basıncınızı ölçüp kulak enfeksiyonunuzu teşhis edebileceğinizi biliyor muydunuz? Son yıllarda büyük bir ilerleme kaydeden akıllı telefonlar, hemşirelerin ve laborantların tahtına gözünü dikmiş görünüyor. Artık yüklediğiniz uygulamalarla nabzınızı ölçüp, kan şekerinizi öğrenebileceksiniz. Massachusetts Institute of Technology(MIT)’de görev yapan Profesör Frank Moss, akıllı telefonların bilimsel kullanımına önemine dikkat çekiyor.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video çekebilen aynı zamanda güçlü programlama yeteneğiyle desteklenen akıllı telefonlar sayesinde doktora gitmeden birtakım basit testlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayabilirsiniz.

Akıllı telefonların durdurulamaz yükselişinden sonra birçok medikal uygulama, şu anda mağazalarda yer alıyor ve sürekli geliştiriliyor. Bu uygulamalar, karmaşık testleri birkaç basit adımda gerçekleştirebiliyor.

Bu uygulamaların kullanıcılara sadece fikir vermesi için kullanılması gerektiğini vurgulayan teknoloji ve bilgi uzmanı Stephen Downs, “Bu tür uygulamaların verdiği sonuçlar, telefonların ve kullanılan yazılımların kalitesi ile doğru orantılı olarak değişebiliyor. Ancak Laboratuar ortamında gerçekleştirilen testler kadar kesin bilgiler vermesi asla beklenmemelidir.” ifadelerini kullanıyor.

Bu tür uygulamaların güvenilirliğini anlamak için haklarında yazılan okur görüşlerinin dikkatle okunması ve program geliştiricisinin tavsiyelerinin dinlenmesi gerektiğini belirten Downs, bu yazılımlara yüzde yüz güvenilmemesini öneriyor.

Akıllı telefonlarla yapabileceğiniz 5 tıbbi test

  1. Kan basıncınızı görebilirsiniz :‘Blood Pressure Companion’ adlı uygulama ile kan basıncınızı ölçebilirsiniz ve bu program için ödeyeceğiniz ücret, yalnızca 1 dolar.
  2. Glikoz miktarınızı öğrenebilirsiniz : ‘Glucose Buddy’ adlı uygulama ile diyabet hastaları, doktora gitmeden glikoz miktarını ölçebilecek. ‘Glucose Tracker’ adlı uygulama ise yalnızca iki dolar.
  3. Gözlük numarasını ölçün : MIT’de yapılan çalışmada gözlük numaranızı ölçebileceğiniz bir program geliştirildi. Bu sayede gözünüzün ne durumda olduğunu anlayabilirsiniz.
  4. Kalp atış hızınızı ölçebilirsiniz :‘Instant heart rate’ uygulaması ile kalp atış hızınızı bir dolarlık bir program ile ölçebilirsiniz.
  5. Kulak enfeksiyonunu teşhis edebilirsiniz : Akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak, yüklediğiniz program aracılığı ile kulağınızdaki enfeksiyonu bile teşhis edebilirsiniz. Zaman – Akıllı telefonlarla yapabileceğiniz 5 tıbbi test – Akıllı telefon sağlık uygulamaları

1 YORUM

  1. Verdiğiniz değerli bilgiler ve makale için çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here