Akros çimento Bursa’da 500 kişiye iş imkanı sağlayacak

11

Başbakanlık Yatırım Ajansı, Akros Çimento’yla birlikte Bursa’da 175 milyon Euro’luk bir yatırımı duyurdu. Akros Çimento, Bursa’da 500 kişiye istihdam kapısı açıp, 2.5 milyon ton çimento üretecek.


BURSA’nın Yenişehir ilçesinde, toplam 175 milyon Euro’luk yeni yatırımla çimento, beton üretim tesisleri, prefabrik inşaat elemanları, yapı endüstrisi işlemleri ve yapı kimyasalları üretecek bir entegre tesis kurulacak. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ile Akros Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Akros Çimento) tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, tesislerde yıllık 2 milyon 500 bin ton üretim yapılacak ve ürünler ağırlıklı olarak Rusya ve Afrika ülkelerine ihraç edilecek. 70-100 milyon Euro dolayında ihracat yapması planlanan tesis için ilk etapta 500 kişi de işe alınacak. Türk-Rus ortaklığı ile hayata geçirilecek yatırım bu bölgede çimento hammaddesiyle çevrili 760 dönüm arazi üzerinde yer yapılacak. Nisan 2010’da temelin atılması, 2012 yılı başında da üretime geçilmesi bekleniyor.
2007 yılında Türk-Rus ortaklığı ile kurulan Akros Çimento, Türkiye’de; Akros Orman Ürünleri, Akros import-export şirketleriyle 200 bin metreküp Sibirya Çam tomruk ithalatı ve dağıtımı konularında faaliyet gösteriyor. Rusya pazarında da yatırımları olan grup, buradaki beton santralları, buğday, ayçiçeği ve şeker pancarı hasat yatırımları ile Taganrog’da çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye yıllık cirosu yaklaşık 30 milyon dolar olan grup, yeni tesis ile Türkiye çimento üretiminde yüzde 8-9’luk pay hedefliyor.
5 milyon ton kapasite
Projenin yıllık 5 milyon ton çimento üretim kapasitesine göre planlandığını ve ilk etapta Türkiye’nin yıllık gayri safi milli hasılasına 250 milyon dolar tutarında katkı sağlanacağını vurgulayan Akros Çimento Genel Müdürü Hakan Büyüksaraç, “Tüm yöre halkının destek verdiği bu yatırımı hayata geçiriyor olmaktan gururluyuz” dedi. Büyüksaraç yatırımın hayata geçirilmesi adına attıkları her adımda Başbakanlık Yatırım Ajansı’ndan da büyük destek aldıklarını söyledi.
Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz da, istihdam ve ihracat potansiyeli yüksek stratejik bir yatırımın önemli kazanım olduğunu söyledi ve “İstihdam üreten, ülke ekonomisine katma değer sağlayan, verimlilik ve rekabet gücü yüksek yatırımları ülkemize çekmek için çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi.


Gebze’deki fabrika Dow’u memnun etti


TÜRKİYE’de plastik katkı maddeleri üretimi için 33.5 milyon Euro yatırım yapan dünya kimya devi Dow, Gebze’de kurduğu yıllık 40 bin ton üretim kapasitesine sahip tesis ile beklentilerinin çok üstünde başarı elde etti. Gelişmiş akrilik mukavemet artırıcılar ve plastik katkı maddelerde müşterilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilen Dow, Gebze tesisinin faaliyete geçtiği aralık 2008’den bu yana çok tercih edilen bir ürün olan mukavemet artırıcıları sayesinde satışlarında büyük artış sağladı. Dow Doğu Avrupa ve Orta Doğu Afrika Plastik Katkı Maddeleri Ticaret Müdürü Fabrizio Trinchero, Türkiye’deki faaliyetlerin tüm Batı ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika piyasalarına mükemmel bir köprü oluşturduğunu söyledi.

2 YORUMLAR

  1. OYAK ADANA ÇİMENTODA 11 YILLIK BETEN LABORANTIYDIM YENİ OLUŞUM SEBEBİYLE İŞTEN AYRILDIM İŞ ARIYORUM FİZİKSEL KİMYASAL TESTLERİ YAPIYORUM İŞİMDE İYİ VE TERCÜBELİYİM ŞİMDİDEN HERKESE HAYIRLI OLSUN FABRİKAMIZ SAYGILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here