Alanya’da Yabancı Girişimci Sayısı Artıyor

Girişimciler
Girişimciler

Antalya’nın Alanya ilçesinde bin 200 yerleşik yabancı, kendi işini yapıyor.  Yılda gelen turist sayısının 3 milyonu, mülk alan yabancı sayısının ise 100 ülkeden 30 bini aştığı Alanya’da bin 200 yerleşik yabancı da kendi işini kurup patron oldu.

Yabancılar, bisikletçilikten restoran işletmeciliğine, emlakçılıktan otomobil kiralama işine kadar pek çok sektörde faaliyet gösteriyor. Alanya’da iş yeri açanların büyük çoğunluğunu ilçeye ilk olarak tatil amaçlı gelip, daha sonra yerleşmeye karar verenler oluşturuyor.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede bisiklet tamircisinden restoran sahibine kadar yabancıların pek çok iş kolunda faaliyet gösterdiğini söyledi.  Bin 200 yabancının odalarına kayıtlı olduğunu bildiren Şahin, “Bunlardan 684’ü aidatını düzenli şekilde ödüyor. Mutlular ve para kazanıyorlar ki geliyorlar, yatırım yapıyorlar” dedi.

Yabancıların ilçe ekonomisinde aldıkları payı değerlendiren Şahin, “Yabancıları sadece ekonomik güç olarak görmemek gerekiyor. Bizler için en önemlisi ülkelerinde Alanya ve Türkiye lobisini yapmaları, Alanya ile ilgili pozitif konuşmaları. Bunun Alanya turizmine ve konut satışına büyük bir katkısı oluyor” diye konuştu.
YABANCILAR ÖNCELİKLE KONUT İŞİNE GİRİYOR

Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Angelika Anzhela ise Alanya’nın her ülkeden gelen yatırımcıya açık bir şehir olduğunu dile getirdi.

İlçede yaşayan yabancıların çok olduğuna dikkati çeken Anzhela, “Bir turizm kenti olan Alanya’da yaşayan yabancıların çokluğu, özellikle kendi dilinde konuşan insanlara ulaşmak isteyen yatırımcılar, girişimciler tarafından bir fırsat olarak görülüyor. Kendi milletiyle alışveriş işine girerek bunu fırsata çevirmek istiyorlar” diye konuştu.

Yabancıların rahatlıkla iş yapabildiği Alanya’da kanunlar anlamında da bir sıkıntı yaşanmadığını vurgulayan Anzhela, yabancı yatırımcıların ilçede öncelikle konut işine girdiğini kaydetti. İlçede yaşamak isteyen yabancı sayısının giderek arttığına işaret eden Anzhela, yabancı yatırımcıların da Alanya’ya gelmeye devam edeceğini belirtti.
İLÇEDE YAŞAYAN YABANCILAR: ”YENİ ALANYALILAR”

Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu da ilçede yaşayan yabancıları ”Yeni Alanyalılar” olarak tabir ettiklerini söyledi. İlçedeki yabancıları yaşam anlayışlarına göre üçe ayırdıklarını ifade eden Karaoğlu, şöyle devam etti:

”Yaklaşık 30 bin Yeni Alanyalı arasında emekliliğini geçiren, tatilini geçiren, bir de buraya yerleşmiş, çalışma izni almış kişiler var. Bu da Alanya için doğal bir şey. Çünkü Alanya dünya ve rant kenti oldu. Bu da ilçeye ciddi yatırımcıların gelmesine neden oluyor.”

Gazipaşa Havalimanı’nın hareketlenmesiyle yabancı yatımcıların bölgeye ilgisinin artacağını ifade eden Karaoğlu, Alanya’da bisikletçiden kaloriferciye, emlakçıdan inşaat sektöründe çalışana kadar farklı sektörlerden iş yapanların olduğunu söyledi.

Türk ve yabancı esnaf arasında farklılıklar olduğunun altını çizen Karaoğlu, şöyle dedi:

“Biz Türk esnaflar olarak ticareti, misafirperverliğimizi, mantalitemizi, kültürümüzü katarak yapıyoruz, onlar ise daha farklı. Daha katı ve olmazsa olmaz kurallar var. Uluslararası ticarette önemli olan işi kuralına göre yapmaktır. Bunun ana maddesi de dürüstlük ve sözüne sadıklıktır. Bu dünyanın her yerinde geçerlidir. Yabancı yatırımcılar ülkemiz ve Alanya’mız için bir artıdır, fırsattır.”
ALANYA’DAKİ 21 YILLIK ALMAN PATRON

Alanya’nın en eski yabancı patronlarından Martin Bernhart, 1992 yılında yerleştiği Alanya’da 21 yıldır kendi işini yapıyor. İş yerinde bisiklet satmanın yanında bisiklet, motosiklet ve otomobil kiralama işi de yapan Bernhart, Alanya’da iş yapmasının nedenini, Almanya’daki memuriyet hayatının kendisine uygun olmaması şeklinde açıkladı.

Türkiye’de bir işe başlamanın Almanya’ya göre daha kolay olduğunu ifade eden Bernhart, ”Zaten işini hakkıyla yapmıyorsan batıyorsun. Bu yüzden işimi her zaman en iyi şekilde yapmak istiyorum” dedi.

Bisiklet tutkusunun bazı yarışlara girmesine de vesile olduğunu anlatan Bernhart, her hafta düzenli olarak bisiklet sürerek formunu korumaya çalıştığını, Alanya’da yapılan ulusal ve uluslararası yarışlara katılmaya çalıştığını kaydetti.

Alanya’nın bir turizm kenti olduğunu söyleyen Bernhart, turizm ve kent hayatının iç içe olmasını kendisi ve işi için bir avantaj olarak gördüğünü vurguladı. Bernhart, “Burada rahatım yerinde, işimi daha uzun yıllar yapmak istiyorum. Belki de motosiklet işini bırakabilirim ama bisikletin hiçbir zaman modasının bitmeyeceğini düşünüyorum” diye konuştu.
HEM İŞ HEM TATİL YAPIYORUM

Alanya’ya 12 yıl önce turist olarak gelen Hollandalı Paul Wagendorp da ilçenin yatırım yapılacak en iyi kentlerden biri olduğunu söyledi. Alanya’da bir ilçe için çok fazla yabancı yatırımcı olduğunu dile getiren Wagendorp, Hollanda’daki işini bırakarak Alanya’ya yerleştiğini, çünkü hem tatil hem iş yapmak istediğini ifade etti. Wagendorp, “Alanya sıcak, güzel ve yaşanılabilir bir kent. Burada hem tatil hem de iş yapıyorum” dedi.

Alanya’da restoran satın alarak iş hayatına başladığını anlatan Wagendorp, iki ülke arasında farklılıkların ilk zamanlar biraz zorluk çekmesine neden ancak bu zorlukları cana yakın insanların yardımıyla aştıklarını kaydetti.

Wagendorp, Alanya’da yatırımlarına bir otel satın alarak devam etmek istediğini sözlerine ekledi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here