Ali Express Güvenli Mi? Çin’den Ürün Alma Rehberi

En popüler alışveriş siteleri arasında ilk sıralarda bulunan Ali Express kurulduğu günden bu yana güvenilir olup olmamasıyla gündeme geliyor. Çin’den ürün almak isteyen milyonlarca kişi ilk olarak Ali Express sitesine giriyor, ürünleri inceliyor, sepete ekliyor ama tam sipariş anı geldiğinde “Ali Express güvenli mi?” soru işaretlerine teslim oluyor. Kimi zaman çok uygun fiyatlarla çeşitli fırsatları barındıran Ali Express ve Çin’den ürün alma hakkında hazırladığımız bu yazımızda “Ali Express Güvenli Mi?”, “Çin’den Ürün Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” gibi önemli soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Ali Express Güvenli Mi?

Sol elinde telefon olan bir erkek bir dizüstü bilgisayar ile Alibabanın internet sitesini ziyaret ediyor. Telefonda da Alibaba uygulaması açık
Chesnot/Getty Images

Ali Express güvenli mi? sorusuna kesin bir yanıt vermek elbette mümkün değil, herhangi bir e-ticaret sitesinde yaşanabilecek standartlar sorunlar Ali Express sitesinde de yaşanabilir. Ancak genel anlamda Ali Express hakkında bilgi vererek bu soruya daha geçerli bir yanıt sunmak istiyoruz.

İlginizi Çekebilir: Aliexpress Türkiye ve İş Fikirleri

Ali Express sitesinin sistemi alıcıları koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Sitede satıcılar tarafından satışa sunulan ürünler mağazalardan satın alınır. Her mağazada bulunan ürünler, o mağazadan kaç müşterinin ürün satın aldığı, alınan ürünlerle ilgili yapılan yorumlar site ziyaretçilerine açık bir şekilde gösterilir. Ürünü satın almaya karar verenler ürün parasını öder ancak para doğrudan satıcının hesabına iletilmez. Alıcıdan alınan para Ali Express tarafından geçici olarak el konulduğu için alıcı ürünü 60 günlük bir süreçte teslim alamazsa parası Ali Express sisteminden alıcıya aktarılır. Alıcının onayını almak için de satıcı tüm kolaylıkları yapmaya hazır olur.

Görünüşte oldukça güvenli olan bu sistemi kötüye kullanan ve 60 gün teslimat süresini müşterileri oyalayarak geçiren satıcılar da Ali Express üzerinden satış yapar. Satıcılar, yanlış PTT kargo takip numaraları verebilirler, soruları geç yanıtlayabilirler ya da yanlış ürün teslim edebilirler. Bu noktada da müşterilerin tercihleri önem kazanır. Ali Express üzerinden alışveriş yapanların bilmesi ve dikkat etmesi gereken önemli unsurlar bulunur.

Çin’den Ürün Alma Rehberi

Çin'den bir sokak manzarası. Işıklar ve Çin alfabesi ile tabelalar.
Sutthipong Kongtrakool / Getty Images

Ali Express sitesi üzerinden Çin’den ürün almayı düşünenlerin neler yapmaları gerektiği hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz. AliExpress üzerinden ürün satın almak için:

  • AliExpress kullanıcı hesabı oluşturulmalıdır. Ücretsiz açılabilen AliExpress hesabı Çin’den ürün almanın ilk aşamasıdır.
  • Ali Express hesabı açıldıktan sonra yeni üyelerin karşısına ana sayfa çıkar. Onlarca farklı kategoride binlerce ürünün satışa sunulduğu siteden alışveriş yapmak kafa karıştırıcı olsa da sitede birçok filtreleme modülü kullanıcılara yardımcı olur. Ürün ve mağaza özelinde yapılan araştırmalar sonucu hem satıcı hem de satın alınması düşünülen ürünler ile ilgili gerçek yorumlara ulaşılabilir.
  • Çin’den ürün almak isteyenlerin satın alacakları ürün ve satıcı özelinde derinlemesine araştırma yapması gerekir. Her ne kadar Ali Express sitesi mümkün olduğunca alıcıların parasını güvende tutsa da az önce belirttiğimiz gibi sistemsel açıkları kollayan satıcılar da bulunmaktadır. Bu nedenle henüz hakkında yorum yapılmayan ya da güvenilirliğinden emin olunmayan mağazalardan ürün satın alınması önerilmemektedir.
  • Site üzerinden kullanıcılar tek bir ürün de çoklu ürünler için de satın alma işlemi gerçekleştirebilirler. Bir ürün sepete eklendiğinde site kullanıcıları alışverişe devam etmeye ya da satın almaya yönlendirir.
  • Ürün satın alınırken adres bilgilerinin doğru girildiğine emin olunmalıdır. Siparişler onaylandığı takdirde ödeme yönteminin belirlenmesi gerekir. Neredeyse tüm banka ve kredi kartları ile ödeme yapılabilen bu ekranda onaylama işlemi yapıldığında satıcı ürünü hazır hale getirmeye başlayabilir.
  • Çin’den ürün satın alacakların kargo takip sürecine dikkat etmeleri gerekir. Ürünler için alıcı takipli ya da takipsiz kargo seçenekleri arasında tercih yapabilirler. Ücretsiz kargo opsiyonu takipsiz kargo gönderilerinde olsa da önerimiz takipli kargo seçeneğinin tercih edilmesidir. Satın alma işleminden sonra satıcı ürünü kargoya verdiğinde alıcılara kargo takip numarası verir. Bu aşamada alıcılar PTT kargo takip ekranından gönderilerin konumunu inceleyebilirler.

Sonuç olarak, Ali Express dikkatli olunduğu ve takipli kargo seçeneği değerlendirildiği takdirde güvenli bir alışveriş sitesidir. Binlerce seçenek arasından ve yüzlerce satıcı arasından acele karar verilmemesi önerilir. Ürünler fiyat bazında olduğu kadar satıcıları özelinde de araştırılmalı; kargo takip numarası kaybedilmeden ürünler beklenmelidir. Sipariş verildikten sonra 60 gün içerisinde ürün teslim alınmadıysa mutlaka Ali Express ile iletişim kurulmalı, sipariş iptal edilmelidir. Bu şekilde yasal süre zarfında gerekli müdahalelerde bulunularak alıcılar güvenliklerini arttırabilirler.

Fatih Odabaş
Çin ve Türkiye arası ticarette uzman. Türkiye'den Çin'e ve Çin'den Türkiye'ye ticaret, ihracat ve ithalat alanında danışman.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here