Alışkanlıklarınızı Değiştirin Dünyanız Değişsin

Şu anda yaşadığımız hayat, karşılaştığımız sorunlar veya dertler, tamamen eski alışkanlıklarımız sebebiyle ortaya çıkmış olabilir.

1409335493-2-change-habits-change-everything

Gün içinde yüzlerce tercih ve seçim yapıyor olabilirsiniz. Bu seçimleri etkileyen en büyük faktörlerden biri ise alışkanlıklarımızdır.

– Sabah işe gidip masanıza oturduğunuzda yaptıklarınız

– Bir toplantıya nasıl bir hazırlık yapıp gittiğiniz

ve bunlar gibi daha bir çok küçük, farketilmeyen alışkanlıklar iş hayatınızı da etkiliyor.

Gün içinde ne kadar seçim yapıyorsunuz? Bu seçimleri yaparken hedefleriniz ve yapmak istedikleriniz konusunda ne kadar düşünüyorsunuz? Alışkanlıklarımız olmadan tabiki yaşayamayız, herkesin belirli alışkanlıkları vardır. Alışkanlıklarınızı bırakmak imkansız gibi birşeydir. Ancak bunları değiştirmek kolaydır. Siz farkında olmadan size zarar veren alışkanlıkları belirleyip bunları değiştirmeniz gerekir.

1. Farkındalık: Bir alışkanlığı değiştirmek için önce o alışkanlığın hayatınız açısından ne getirisi olduğunu ve ne zararlar verdiğini belirlemelisiniz. Bu getiri ve zararları doğru bir şekilde incelemeli ve totalde alışkanlığı size getirisi mi yoksa zararı mı olduğunu bulmalısınız. Bunu yaparken hedeflerinize bakmalı, gelmek istediğiniz noktayı ele almalısınız.

2. Entegrasyon: Bir alışkanlığı bitirmek oldukça zordur. Örneğin bir diyete başlayacaksınız ve hedefiniz belirli bir kiloya düşmek. Bu noktada beyniniz kilonuzu düşürmeye ve zayıflamaya odaklanmışken kendinizi elinizde bir paket çikolata ile bulabilirsiniz. Çikolata yemeyi çok seviyor olabilirsiniz. İşte bu noktada beyninizin hedefleri ile alışkanlığınız çakışmış durumdadır. Böyle bir durumda hedefleriniz ile alışkanlığınızı entegrasyona sokmalı, çikolata yeme isteiğinizi kısıtlarken, diyetinizi de biraz esnetmeniz gerekebilir. Böylece hedefinizden şaşmamış olursunuz ancak hedefinize biraz daha uzun bir sürede ulaşmanız muhtemeldir.

3. Odaklanma: Daha önce dediğimiz gibi bir alışkanlığı bırakmak kolay değildir, ancak daha da zor olan iyi bir alışkanlığı kendinize edindirmektir. Yapılan araştırmalara göre bir şeyin alışkanlık haline gelmesi için 66 gün boyunca bu şeyi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Tabi bu yapacağınız şeye bağlı olarak 6 aya kadar bile sürebilmektedir. Bir alışkanlığı edinmek istiyorsanız, ona odaklanmalı ve zaman ayırmalı, gerektiğinde ona göre plan yapmalı ve aksatmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here