Alman televizyonunda Türkiye nasıl rezil oldu

Alman televizyon kanalı RTL’de pazartesi akşamı yayınlanan Ekstra Magazin (Extra-Das RTL-Magazin) adlı program, bir Türk ve bir Alman kadını Türkiye’ye tatile gönderdi ve yaşadıklarını başından sonuna gizli kameraya çekti. Beş ayrı yere gitti kadınlar ve bakın başlarından neler geçti…

1-Hamburgercide Herkesin görebildiği yerde asılı olan fiyatları Türk kadına lira, Alman kadına euro olarak söylediler.Yani Türk kadın hamburgeri 6 liraya, Alman kadın 6 euroya aldı.Üstelik çok ünlü bir fast food zinciriydi bunu yapan, markayı buzlayarak vermelerine rağmen ne olduğu anlaşılıyordu.Kameralar geldiğinde bütün satış görevlileri bir yerlere kaçıştı, sonra bir görevli çıktı pişkince “Alman kadına sattığımız fiyatlar pahalı değil” dedi.

2- Takside Türk kadınla Alman kadın aynı yerden taksiye bindiler aynı mesafeyi gidip aynı yerde indiler.Türk kadın 20 euro ödedi, Alman kadın 30 euro…Kameralar Alman’ı taşıyan taksiciyi bulup sordu.”Anlaşamadık, çok dolaştık yol uzadı” falan dedi.Sonradan anlaşıldı, gece tarifesi açmış.

3- Mağazada Alman kadın bir mağazaya girip çanta satın aldı, 70 euro ödedi.Bunların hepsi gizli kamerayla çekiliyor.Bir süre sonra Türk kadın aynı mağazaya girip aynı çantayı aldı, 30 euroya…Sonra kameralar geldi, neden böyle yaptığını sordular bizim uyanığa…Neyse ki bu satıcı insaflı çıktı, özür dileyip 40 eurosunu iade etti Alman’ın.

4- Kuyumcuda Alman kadın kuyumcuya girip 170 euroya bir kolye aldı.Ardından dükkana giden Türk kadın aynı kolyeye 130 euroya ödedi.Kameralar gelip “Bu fark turist olmasından mı kaynaklanıyor” diye sorunca dükkan sahibi sinirlendi.Başladı bağırmaya; “Serbest piyasa bu, istediğimi istediğim fiyata satarım size ne oluyor, kimse karışamaz bana” diye…Almanlar neye uğradıklarını şaşırıp çıktılar dükkandan.

5- Restoranda Alman kadın bir restorana girip, mezeler, yemekler sipariş etti.Ardından Türk kadın girdi, aynı yemekleri yiyip aynı şeyleri içti…Sıkı durun! İkisi de kuruşu kuruşuna aynı parayı ödedi. Kameralar mikrofon uzatınca da restoran sahibi; “Bizim için din, dil, ırk fark etmez. Her müşterimiz önemlidir, her müşteriye aynı hizmeti aynı fiyata sunarız” dedi.Derin bir ohh çektik, nihayet dürüst bir satıcı çıktı diye…
Bu anlattıklarım aynı sırayla salı akşamı RTL’de yayınlandı.

Her bölümün arasında da Türk bayrakları dalgalandı, sahillerden görüntüler yayınlandı.Sonunda da toplu bir hesap çıkardılar.”Bir Almanla bir Türk’ün Türkiye’de yaptıkları günlük harcamalar arasındaki fark 108-110 euro civarında” sonucuna vardılar…
Yani açıkça “Bu Türkler bizi kazıklıyor” dediler.
Şimdi siz Almanya’da istediğiniz kadar turizm reklamı yapın, salı gecesi RTL’yi izleyen milyonlarca Alman’ın kafasındaki “Kazıkçı Türkler” imajını silebilir misiniz?

Hem her şey dahil sistemlerle en ucuz tatil cenneti ol hem de kazıkçı olarak anıl…Bir de üstüne böyle rezil ol…Esnafından otelcisine kadar hálá turizmi öğrenemedik ya ona yanıyorum.
Cengiz SEMERCİOĞLU – Hürriyet

7 YORUMLAR

 1. Beni tanıyorsun galiba hakkımda cok net ifadeler kullanmıssın ben seni tanımıyorum o yuzden hakkında olumsuz bişey yazmıyacağım. Ne talep edersen onu alırsın bu zihniyetle alakalı bişey aslında vermıs oldugum bakkal ahmet örneğide bireyin zihniyetini ortaya koyuyor Milletin değil Ben Çinli değilim Çin milliteyçiliğide yapmıyorum.Ama öyle ıskarta malların bozuk malların cenneti değil burası adamlar aslan gibi üretiyorlar.

 2. çinde yaşayan arkadaşım, unutmayın ki çinlileri de sizler uyandırdınız. orda ne varsa çer çöp getirdiniz buraya, 3 liralık şeyleri 2 liraya sattınız burda, yarısı da bozuk getirdiğiniz şeylerin. Ondan sonra da kalkmış diyosun çinliler de aynı. Onu da siz yaptınız, siz büyüttünüz çinlilerin keselerini…

 3. Benim sölemek istediğim suçun ört bas edilmesi değil,kişinin yanlışının millete yüklenmesi,ozaman bu makaleyi yazan arkadaş desinki; kuruyemişçi ahmet efendi milleti kazıklıyor. Neden Türk milleti rezil olsun

 4. Üzülerek belirtmeliyim ki ben Almanya`da 1 senedir bulunan bir ögrenci olarak Almanya sinirlari icersinde hicbir zaman ve mekanda Alman asilli bir tüccardan satis esnasinda farkli bir muamele gormedim. Ayrica Almanya`da bu tür olaylari yapmaya devam edenlerin büyük cogunlugunu da yabanci uyruklu insanlar olusturuyor.
  Yapilan yanlistir.
  Cin`de yasayan kardesimizin belirttigi gibi durum sadece Türkiye`de böyle de her ülkede güllük gülistanlik degil elbette. Bu da dogrudur. Ancak olayi örtbas etme kisminda kendisine katilamayacagim. Hicbir suc örtbas edilmemelidir.
  Aslinda paragraflarla yazi yazmaya gerek yok. Tarihte tanimi yapilmis bozulmayan karakterde bir Türk olarak yasanmalidir.

  Saygilar,

 5. Peki zaman zaman yerli turistin tatilinin, yabancı turistten daha pahalıya patlamasına ne demeli? Bu sizinde belirttiğiniz gibi herşey dahil sistemi ile de ilişkili. Ortada 2 yanlış var, peki hangisi daha üzücü? Kendi insanımızın tatil yapamaması mı? Yoksa bir yabancının tatilinin biraz daha pahalıya patlaması mı?

  Demek istediğim kendi sorunlarımızı çözemezken, başkalarının probleminin bizi daha kötü durumda bırakabileceğine inanmıyorum.

 6. Ülkemiz aleyhinde olan şeylerin reklamını neden yapıyoruz siz zannediyomusunuz yurtdışında bir Türk faklı bir muameleye maruz kalıyor.Ben çinde yaşıyorum ve durum şu anlatılandan farlı değil,ama hiçbir çinli görmedimki Çin rezil oldu diye kendi yayım programlarında yorum yayımlasın Özetle ortada bir hata varsa üstünü kapatalım Saygılar

 7. Aynı şeyi bir türk televizyonu bir türk ve bir Alman ı Almanya’ya tatile göndererek tekrar etsin bakalım.Aynı şey daha da fazlasıyla Türk’ün başına da gelecektir.Hem ekonomilerini biz ayakta tutuyoruz, hem en zor işlerde bizi çalıştırıyolar hemde bizi beğenmiyorlar, bu almanlara iyi bir ders vermek gerek.Türk televizyoncular iş başına…..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here