Almanya’da ‘Bin-Git Oto’ sistemi başlıyor

Kentlerdeki yoğun trafiğe karşı yeni bir önlem. Almanya’nın Ulm kentinde Daimler firması Smart otomobil filosu ile tıpkı bisiklet gibi ‘Bin-Git Oto’servisini hizmete sokuyor. Daimler aynı sistemi Texas’ta ve 2010’da Paris’te başlatıyor. Büyük kentler teklif için sırada.
Avrupa kentleri trafikte yeni bir kiralama sistemi ile tanışıyor. Bin-Git-Oto. Kentin çeşitli yerlerinde park etmiş olan araçlara sisteme üye olanlar istediği gibi binip itediği yere gidiyor. İşi bitince istediği yere park edip gidiyor. Kullandığı süre kadar dakika başına 19 cent (kuruş) ödüyor. Bu fiyata bütün yan giderler dahil. Park ücreti yok.

Aslında bu sistemi Alman Demiryolları Deutsche Bahn yıllar önce bisikletler için başlatmıştı ve hala başarıyla uyguluyor. Daimler şimdi aynı sistemi pilot proje olarak 200 oto ile Ulm’de başlatıyor. Sisteme daha başlarken 13 bin kişi kayıt yaptırdı.

Sistem ehliyete yapıştırılan bir chiple devreye giriyor. Ücretlendirmeler otomatik olarak kaydedilip belirtilen hesaptan düşülüyor.

Kentte daha çok genç işadamları ve 36 yaş altı çalışanların sisteme rağbet gösterdiği belirtiliyor. Özellikle çevreci ve Yeşil bilinçle yetişen yeni nesil genç çalışanların kent özel oto yerine bu sisteme sempati gösterdiği belirtiliyor.

Sisteme dahil otoların yeri cep telefonuna yükleniyor. Cepten istenince tek tuşla 500 metre çapındaki tüm boş otolar görülebiliyor. Kullanıcı en yakın arabaya yönelerek binip gidiyor.

ABD’de Texas’ın Austin kentinde denenmeye başlanacak olan sistemin, 2010’da Paris’te de uygulamaya konulacağı belirtiliyor. Daimler firması satışların düştüğü otomotiv sektöründe bu sistemi yeni bi açılım ve yeni kazanç kapısı olarak görüyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here