Almanya’da fuara Schengen engeli

Köln’deki gıda fuarı Türk firmalarına kâbus oldu. 55 firmadan 17’si Alman Konsolosluğu’ndaki bürokrasi duvarına takılıp vize alamadı. Yüzbinlerce euroluk masraf heba oldu, milyonlarca euroluk ihracat fırsatı kaçtı. Türk heyeti fuardan çekilmeyi tartışıyor.


Sabah Gazetesi’nin ‘Schengen Vurgunu’ başlığıyla gündeme taşıdığı vize zulmü giderek derinleşiyor. Vize alınmasına bürokrasi ve yüksek harç zamlarıyla gizli duvar ören Avrupa Birliği (AB), Türk Devleti’nin resmi organizasyonuyla düzenlenen fuar için Almanya’ya gitmeye çalışan 17 Türk firmasının yöneticilerine kapıyı açmadı. Firmaların sahipleri ve yanlarındaki görevli personelle birlikte 40 kişiyi bulan heyet, Alman Konsolosluğu’nda vize duvarına takıldı. Açılışını Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın yarın yapacağı Köln’deki gıda fuarı, milyonlarca euroluk iş bağlantısı hedefleyen Türk işadamları için kâbusa döndü. İnternationale Süsswaren Mess (ISM) 2011 Fuar’ı için Almanya’ya gitmek isteyen Türk işadamlarının kaçırdıkları iş bağlantıları bir yana ödedikleri stand kiraları, yol ve konaklama masrafları ile vize harcamaları da boşa gitti. Söz konusu firmaların fuar harcamasının yarıya yakınını ise ihracatı teşvik kapsamında devlet karşılıyordu. Türkiye’deki ihracatçı işadamları arasında büyük sıkıntıya neden olan vize skandalı ocak ortasında 55 işadamının Köln’deki ISM fuarına gitmek için İstanbul’daki Alman Konsolosluğu’na başvurmasıyla başladı. İşadamları ocak ortasında konsolosluğa evraklarını götürdü. Cevap 23 Ocak’ta geldi. Alman Konsolosluğu’ndan yapılan bildirimde 40’a yakın işadamı için yüzyüze görüşme zorunluluğu getirildi. Ancak görüşme randevusu 3 Şubat’a yani fuar bitim tarihinden sonraki bir güne verildi. Daha önce birçok kez AB ortak vizesi taşıyan işadamları uygulamaya tepki göstererek, vize işlemlerini Almanya yerine başka Topluluk üyesi ülkelere kaydırdı. Bunların bir kısmı vizesini yetiştirebildi. Ancak 15 gündür vize işlemleriyle uğraşan 17 firmanın sahibi ve beraberindeki fuar personeli her türlü masrafını ödedikleri fuar için vize alamadı.


HER FUARDA YAŞANIYOR
Benzer bir durum 16 Ocak’ta Almanya’da yapılan Mobilya Fuarı İMM’de de yaşanmıştı. Bazı Türk işadamlarının fuara katılmada zorluk yaşadığı ortaya çıkmıştı. İşadamı Tahsin Bozkurt, “Vize almak iyice zorlaştı” dedi.Sabah

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here