Altın Fiyatları Yorumları

Altın Fiyatları Yorumları
Robert Harding Video / Getty Images

Yatırım yapmak söz konusu olduğunda altın her daim güvenli limanlarda kalmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alan bir yatırım aracı olarak ön plana çıkar. Dolar ve Euro gibi dövizlerin fiyat değişimlerinden uzak kalmak ve piyasa belirsizliğini lehine çevirip kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar, yatırım danışmanlığı hizmetlerinden yararlanarak kendileri için en uygun finans enstrümanı olarak altından yana oy kullanır. 

Altın yatırımı geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan bir alışkanlık olarak da nitelendirilebilir. En değerli madenler arasında yer alan altın yatırımı talebi, bu nedenledir ki tüketicilerden ziyade yatırımcılardan gelir.

Altın yatırımı yapanların geçmiş yıllarda en büyük korkusu yastık altı saklanan birikimlerin güvenliğini sağlamak olarak düşünülse de günümüzde bankalardaki altın kasaları ve altın hesaplarının açılabilmesi en büyük endişeleri de gidermiştir. Ekonomik belirsizliklerin dünya genelinde devam etmesi FED ve Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar, BREXIT sürecine özgü dinamikler son dönemde altın yatırımlarının popülerliğini arttırmaktadır. Siz kendinizi bu konuda yetersiz hissediyorsanız nasıl altın yatırımı yapılır başlıklı içerikte konuyu derinlemesine inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Bu yazımızda “Altın yatırımı yapmak istiyorum” diyenlere altın fiyatları yorumları hakkında kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Yatırım içerikli önceki tüm yazılarımızdaki gibi bu yazımızdaki bilgiler de yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

Altın Fiyatları Ne Durumda?

“Altın fiyatları ne kadar?”, “Altın fiyatları yükselecek mi?”, “Altın fiyatları düştü mü?” gibi sorular bu aralar tüm platformlarda yankı uyandırıyor. Altın yatırımları yapanlar yatırım planlamalarını netleştirmeden önce piyasalarda meydana gelen tüm değişimleri yakından takip ediyor. Altın yatırımının ne şekilde yapılacağından bağımsız olarak, “Bugün altın fiyatları ne kadar?” gelin birlikte değerlendirelim…

18 Şubat saat 10:00 itibarıyla;

  • Gram altın alış fiyatı: 225,07 TL, satış fiyatı ise 225,12 TL
  • Çeyrek altın alış fiyatı: 375,18 TL, satış fiyatı ise 365,23 TL
  • Yarım altın alış fiyatı: 712,12 TL, satış fiyatı ise 730,47 TL
  • Cumhuriyet altını alış: 1.477,00 TL, satış fiyatı ise 1.499,00 TL olarak güncellenmiş durumda.

İlginizi Çekebilir: 5 popüler Döviz uygulaması – Dolar, Euro, Borsa ve Altın Fiyatları

Altın Fiyatları Analizi Nasıl Yapılır?

Altın fiyatları yorumları incelendiğinde tüm öngörülerin analizlere dayandığı anlaşılabilir. Altın fiyatları ve altın fiyat yorumları barındıran sitelerde altın fiyat yorumları, hangi analiz yöntemi kullanılarak analiz gerçekleştirildiğine göre değişiklik gösterebilir. Bu aşamada size iki ayrı analiz yönteminden bahsetmek istiyoruz.

Teknik Analiz Nedir?

Tüm finansal piyasalarda kullanılan teknik analiz kavramı, geçmiş dönemlerdeki fiyat hareketlerine bakılarak gelecek dönemde oluşması muhtemel fiyat hareketlerinin tahmin edilmesi prensibine dayanan bir yöntem olarak tanımlanabilir. Grafikleri okumayı gerektiren, yorumlamayı, destek, direnç, yükselen kanal, alçalan kanal  ve trend gibi kavramları barındıran teknik analiz çoklu indikatörlerin kullanımını zorunlu kılar. Teknik analizin hangi zaman dilimlerini baz alarak yapıldığı sonuçları değiştirebileceğinden altın yatırımı yaparak para kazanmak isteyenlerin haber takibi yapması, yatırım danışmanlığı uzmanlarının altın fiyatları yorumları hakkında bilgi sahibi olması ve buna göre yatırım kararlarını şekillendirmeleri gerekir.

Temel Analiz Nedir?

Finansal piyasalarda teknik analiz ve temel analiz yöntemlerinden herhangi biri kullanılabilir. Genelde danışmanlık yapan uzmanlar öngörülerini tek bir analiz yöntemi doğrultusunda sunarlar. Bu nedenle yatırımlar konusunda sınırlı bilgiye sahip olup ne karar vereceğini net bir şekilde bilmeyenlerin hem temel hem de teknik analiz yorumlarını okuması önerilir. “Temel analiz nedir?” sorusuna geri dönecek olursak temel analiz, trendlere bakarak bir sonraki yönelimin ne olacağını anlamak yerine piyasa değerinin ne olduğuna odaklanan yöntem olarak tanımlanabilir. Temel analizciler ekonomik, sosyal ve politik verileri de göz önünde bulundurur; buna ek olarak makroekonomik değişimleri yakından takip eder. Kurlar üzerinde etkisi bulunan faiz oranları, enflasyon verileri, ekonomik takvim temel analizcilerin olmazsa olmazlarıdır.

Altın Fiyatları Yorumları Değişiyor

Grafikler incelendiğinde altın fiyatlarının kasım 2018 ve şubat 2019 dönemi arasında yükselişte olduğu anlaşılıyor. Aralık ayında dip seviyeleri gören altın, şu an için yükselen bir seyir takip ediyor. Altın fiyatları yorumları paylaşılan sitelerde de altının yükseleceğini düşünenlerin oranı %76 seviyelerinde olduğu gözleniyor. Özellikle Venezuela güç savaşının devam etmesi ve ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları petrol fiyatlarını baskıladığı için altın ve dolar eş zamanlı olarak yatırımcıların ilgi odağı olma yönünde savaşıyor. Petrol fiyatları dalgalı bir seyir izlerken altın mı dolar mı ikilemi de ŞİMDİLİK dolardan yana bir ibre gösteriyor.

Yıl başında yapılan yorumlar ise bu durumun tam tersine işaret ediyor. Yeni yıla yükselişle giren altın, dolar kuruna bağlı olarak ons değerinde artış yaşattı. Ancak uzmanlara göre 2019 senesi altının yılı olmayacaktı. Şu anki gidişat ile tam olarak bağdaşmayan altın fiyatları yorumları yatırımcıları temkinli olmaya itti.

Ons Altın Temkini Elden Bırakmıyor

Az önce de belirttiğimiz gibi küresel piyasaların netlik kazanmasının ardında Çin ve ABD arasındaki yandaş toplama savaşlarının büyük bir etkisi bulunuyor. Henüz her iki cepheden de net göstergeler gelmediği için ve dolar endeksi değişiklik göstereceği için ons altın değerleri de belirsizliğini koruyor. Belirsizlik ortamında ons altın dirençleri 1312 / 1315 / 1320; destek noktaları ise 1302 / 1300 / 1295 olarak belirtiliyor.

Gram Altın Fiyatları Ne Olur?

Son birkaç haftadan bu yana gram altın fiyatları üzerinde hissedilebilir bir baskı yaşandığının altını çizen uzmanlara göre göstergelerin çoğu olumlu olarak yorumlanıyor. Fakat şu an için hızlı bir yukarı yönlü hareketin gözlemlenmesi de çok mümkün görülmüyor. Kısa vadede ise göstergelerin olumlu yöne doğru gideceği savunulan görüşler arasında yer alıyor.

Altın Fiyatları Üzerinde Etkili Olması Beklenen Veriler

Bu hafta içerisinde doların değer kazanması ile altının ons fiyatı baskı altına alındı ve gram altın fiyatlarında düşüşler meydana geldi. Avrupa cephesinden gelen verilerin olumsuzluğu doları baskılayınca ons fiyatında toparlanma oldu. Yakın dönemde altının değerinin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P tarafından yapılacak Türkiye değerlendirmesi ile değişebileceği de uzmanlar tarafından belirtildi.

Sonuç olarak, altın fiyatları yorumları yapılan analizlere göre değişiklik gösterebiliyor. Teknik analiz yapanlar geçmiş yıllardaki ya da daha doğru bir ifadeyle dönemlerdeki gidişin devam edeceğini, temel analizciler ise altın fiyatları üzerinde yerel ve küresel birçok değişkenin etki göstereceğini savunuyor. Şu an tüm dünya gündemi oldukça sıcak, Venezuela’da yaşanan karmaşa, Türkiye özelinde yaklaşan seçimler, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, Avrupa’dan gelen veriler ve ticaret müzakerelerinin nasıl sonuçlanacağı gibi unsurların altın fiyatlarını etkileyeceği yönünde yorumlanabilir. Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların kısa, orta ve uzun vade beklentilerini şekillendirmesi; yatırım araçlarını çeşitlendirmesi ve piyasaları yakından takip etmesi öneriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here