Alttan Isıtmalı Yol

Ankara’daki 3,5 kilometrelik protokol yolu alttan ısıtma sistemi döşenen Türkiye’deki ilk karayolu oldu. Karlı ve buzlu havalardan etkilenmeyecek yolun sistemi hazır. Ancak yolu ısıtacak elektriği hangi kurumun vereceği belli olmadığı için sistem devreye alınamıyor. Kar ve buzlanmaya karşı alttan ısıtmalı yol sisteminin Türkiye’deki ilk uygulaması Ankara’daki protokol yolunun 3,5 kilometrelik kısmı oldu. Dünyada bu işin uzmanı şirketler arasında yer alan Danimarkalı Danfoss protokol yoluna geçtiğimiz yaz aylarında alttan ısıtma sistemini döşedi. Bunun için yolun altına elektriği ısıya dönüştüren özel kablolar, kar ve buzlanmayı algılayıp sistemi devreye alacak sensörler yerleştirildi. Çalıştırılmaya hazır sistem, elektriği verecek kamu kurumunun hangisi olacağına karar verilemediği için devreye alınamadı.

Alttan Isıtmalı Yol
Alttan Isıtmalı Yol

Yoldan sorumlu bir yetkili kamu kurumları arasındaki bürokrasiden yakınırken içinde bulundukları durumu, “Elektriği TEDAŞ mı başka bir kurum mu verecek bir türlü belirlenemedi. Bu gidişle elektrik teline attığımız bir kancayla denemeyi yapacağız.” sözleriyle ifade etti. Esenboğa Havalimanı ile Ankara şehir merkezi arasındaki yolun problemli olan bu 3,5 kilometrelik kısmı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından tünel ve iki viyadükle de güvenli hale de getirildi.

Türkiye’nin ilk alttan ısıtmalı yolunu inşa eden Danimarkalı Danfoss şirketinin bölge yöneticisi Jurij Gabedov ve şirketin Türkiye’deki ısıtma çözümleri yöneticisi Yaşar Hüseyin Şan, Zaman’ın sorularını cevapladı. Gabedov, kar ve buzlanmaya karşı İstanbul Boğazı’ndaki köprüler ile Bolu Tüneli’ne özellikle talip olduklarını, otoyol ve viyadüklere de aynı sistemi kurabileceklerini ifade etti. Türkiye’de buz sarkıtlarına karşı Erzurum Adliyesi girişi ile Ankara’daki bazı AVM girişleri, Ankara Belediyesi’nin çatısındaki helikopter pisti ile İstanbul’da metrobüs dönüş köprüleri ve Konya’daki bazı üst geçitlerde de şirketin yaptığı ısıtma sistemi mevcut. Sistemin kurulum maliyeti ise metrekare başına 30-50 Euro. Şirket sisteme 10 yıl garanti veriyor. 36 ülkede üretim tesisleri bulunduğunu belirten Gabedov, Türkiye’de de üretim tesisi kurmak için fizibilite yaptıklarını söyledi. 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirketin, son yıllarda ısıtma çözümlerinde en fazla büyüdüğü ülke Türkiye.

Enerji tasarrufunu kullanmayarak değil aynı enerjiden daha fazla faydalanmak olarak anladıklarını belirten Yaşar Hüseyin Şan, örneğin balans vanası ile kalorifer kazanına uzak katlardaki dairelerin daha az ısınma derdinin sona erdiğini, her katın eşit ısındığını söyledi. Şan, termostatik radyatör vanaları ve kazana takılan balans vanası sayesinde yüzde 30 enerji tasarrufu sağlanabileceğini vurguladı. Şan, 2009’da 960 adet olan Türkiye’deki balans vanası satışlarının 2012’de 21 bin adede ulaştığını söyledi. Şirketin son üç senedeki balans vanası satışları 25 kat arttı. Balans vanasının maliyeti, tesisat maliyetinin yüzde 2’si. Eczacıbaşı, holding binasının bir bölümünde sistemi test edip yüzde 22 enerji tasarrufu sağladığını gördükten sonra bütün bina için uygulama yaptırmış.

Türkiye ile Danfoss’un merkezinin bulunduğu Danimarka arasında son dönemde iyi ilişkiler yaşanıyor. Bundan 1,5 ay önce Ankara, Danimarka Büyükelçiliği’nde Türk bakanlık bürokratlarının da katılımıyla bir enerji tasarrufu toplantısı yapıldı. Danimarka Ankara Büyükelçisi Ruben Madsen burada, Türkiye ile ticari ilişkilerin artması için ülkesinin, 2 yıl içinde Türk vatandaşlarına vizeyi kaldırma çalışması yaptığını ifade etti. Bu, Danimarka’nın Türkiye için kendine özgü bir uygulaması olacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Danimarka’ya yapacağı ziyarette de bu konu ele alınacak. Zaman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here