Amacın Gücü İçin Eylem Planı

1-Yaşamdaki amacınızı, misyonunuzu ya da hayalinizi belirleyin. Bu, yaşamınızı biçimlendirmede, yetenekten daha önemlidir. Hedefinizi bilirseniz “dağları” aşabilirsiniz.
Yoksa, yaşamınız dümensiz bir geminin denizde amaçsızca sürüklenmesine benzer. Amacınız, yaşama coşkuyla sarılmanıza yardım edecektir.


2-Olmayı arzuladığınızı yapın. Yaşamınızın denetimini kendinizde değilse, olayların ve başkalarının amaçlarının güdümüne girersiniz.


3-Ulaşmayı arzuladığınız en az 20 hedef yazın. Onları hakettiğinize inanın. Böylece, sizi bekleyen gelişme fırsatlarına gözünüz açılacak ve bu fırsatlara heyecanla yaklaşacaksınız. Amacınıza ne kadar bağlıysanız, kendinize ve başkalarına karşı sorumluluklarınızı o kadar iyi algılayabilir, benimseyebilir ve yerine getirebilirsiniz.


4-Mazeretlerden kurtulun; olayların gerçeği gün ışığına çıkacaktır. Kişisel sorumlulukla yaşamak, mazeret bulmanın yerini aldığında, amaç ve olumlu eylem de korkunun yerini alır.


5-Yaşam amacınızı belirlediğinizde, bu yönde başarıyla emek vermekten ve amacınızı gerçekleştirmekten mutluluk duyacaksınız. yaşam amacı mutluluğun anahtarıdır.


6-Yaşam amacınıza ulaşmak için güçlü bir arzu duyun. Bu, eksikliğini duyabileceğiniz her türlü becerinin yerini dolduracaktır. Arzuyla yola koyulduğunuzda, ” aracınız” ne olursa olsun, onu “nasıl” süreceğinizi bulacaksınız. Ne kadar büyük bir arzuya sahip olursanız, başarı olasılığınız o kadar güçlüdür.


7-Sizi, yüreğinizin derinliğinden, neyin motive edeceğini bulun. Dış etkenler motive olmanıza yol açabilseler de , asıl yüreğinizde yatan şey, her durumda başarı yoluna devam etmenizi sağlayacaktır.


8-Yaşam amacınızı belirlemeniz, sizi daha sağlıklı bir yaşama götür. Özsaygının azlığı ve duygusal çöküntü sağlığınızı olumsuz etkiler. Yaşam amacı, aynı zamanda, insanların size ve yeteneklerinize gereksinimi olduğunu duyumsamanızı sağlar.


Mazeret Yok
Jay Rifenbary

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here