Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Nasıl Olunur ve Maaşları

Ambulans ve acil bakım teknikeri
Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak istiyorum

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Nasıl Olunur

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Nasıl Olunur ve Maaşları; Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birden bire hastalanan insanları, gerektiğinde bulundukları yerde ilk tedavilerini yapıp, güvenli bir şekilde hastanelerin acil servisine getiren kişidir. Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Maaşları 3.000 tl ve üzeridir.

Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri Ne İş Yapar?

Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak
Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak istiyorum

– Hastanın durumunu ve çevresini inceleyerek, yakınlarından bilgi alarak sorununu belirler,
– Durumuna göre hastaya ilk yardım tekniklerini uygular,
– Hastanın güvenli bir biçimde ambulansa yerleştirilmesi için gerektiğinde polis veya itfaiyenin yardımını sağlar, gereğini yapar,
– Yolda hastaya acil bakım hizmeti verir,
– Hastayı bir sağlık kuruluşuna teslim eder, oradaki ilgililere hastanın durumu hakkında bilgi verir,
– Hastanelerin acil servis bölümünde ilk yardım görevi yapar,
– Gerektiğinde ambulans sürücülüğü de yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Ambulans,- Ambulans içindeki her türlü sağlık ekipmanı

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak isteyenlerin;
– Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı,
– Hasta ve zayıf insanlara yardım etmekten hoşlanan,
– Bedence sağlıklı ve güçlü,
– Çabuk ve doğru karar verebilen,
– Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
– Dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü,
– Başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ambulans ve acil bakım teknikerinin çalışma ortamı çok çeşitlidir. Kaza ve yangın yerlerine gittiğinde tehlike ile karşılaşabilir. Ambulans ve acil bakım teknikeri görevini yaparken polis, jandarma ve itfaiye gibi ekip mensuplarıyla, hasta yakınlarıyla ve diğer sağlık personeli ile iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Ambulans ve acil bakım teknikerleri, üniversite ve devlet hastaneleri ile özel sağlık kuruluşlarının ambulans servisleri ve işyeri acil yardım ünitelerinde çalışırlar. Mesleki eğitimin az sayıda üniversitede verilmesi ve öğrenci kontenjanlarının düşük olması nedeniyle mezun olan öğrenciler iş bulma konusunda fazla zorlanmamaktadır. Kazalar sonrası ilk yardım, kurtarma ve taşıma hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle meydana gelen can kaybı ve sakatlıklar göz önüne alındığında “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” nin önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği mesleğinin eğitimi üniversitelere bağlı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları bünyesindeki “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” bölümünde verilmektedir

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği ve Yaşlı Hizmetleri, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri bölümlerinden mezun olanlar “Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa, ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.

Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak istiyorum

Ambulans ve acil bakım teknikerliğinin eğitimi ön lisans düzeyinde iki yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülür. Son yarıyılda yıl içi stajı vardır. Ayrıca 1. ve 2. sınıf sonunda 6′ şar haftalık yaz stajı vardır. Stajlar hastane ve sağlık kurumlarında yapılır.
– Öğrenciler ilk üç yarıyılda beden eğitimi ve vücut geliştirme, acil hasta bakımı, acil yardım ve kurtarma çalışmaları, ambulans servisi eğitimi gibi dersleri teorik ve pratik olarak alırlar. Ayrıca davranış bilimleri, anatomi, fizyoloji gibi derslerle genel kültür derslerini alırlar. 4. yarıyılda yani son dönemde yıl içi stajı yaparlar ve sadece beden eğitimi ve vücut geliştirme ile yabancı dil derslerini alırlar.
– Bölüm mezunu herkes mutlaka sürücü belgesi almak zorundadır.

MESLEKTE İLERLEME

Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği ve Acil Bakım Teknikerliği, Acil Yardım Teknikerliği ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde Sağlık Memurluğu, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programına dikey geçiş yapabilirler

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

– Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve
yurtlarından faydalanabilirler.
– Öğrenimleri sırasında sürücü ehliyeti almak zorunda olan öğrenciler sürücü kursu ücretini kendileri öderler.

– Mezuniyet sonrasında asgari ücretin 2-3 katı kadar maaş alırlar. Ayrıca üniversite hastanelerinde döner sermayeden pay alırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
– İlgili eğitim kurumları,
– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri,
– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here