Amerika ve Çin ticaret savaşı katlanarak büyüyor

Amerika ve Çin ticaret savaşı

Amerika ve Çin ticaret savaşı

Amerika ile Çin ticaret savaşı 2018 yılının Mart ayında resmen başladı. Trump ve yönetiminin 23 Mart 2018’de ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesi bu savaşın ilk adımları olarak sayılıyor.

Amerika ve Çin ticaret savaşı

Sonrasında Çin hükümeti fazla geç kalmadan ek gümrük vergilerine cevaben nisan başında Amerika menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 tarife getirdi.

Amerika ayrıca 22 Mart tarihinde Çin’in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle 50 milyar değerindeki bini aşkın Çin menşeli ürüne iki aşamalı olarak yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceğini açıkladı.

Pekin yönetiminin, Amerika’nın sadece Çin’i hedef alan bu hamlesine tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, bu karara karşılık ABD’den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirileceğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 18 Haziran’da Çin’in daha önce açıkladığı tarifelere misillemeyle karşılık vermesi halinde 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması talimatını verdi.

Tarihler 6 Temmuz’u gösterdiğinde, ABD yönetimi, Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800’den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başladı.

Çin yönetimi, Trump’ın tüm tehditlerine rağmen ABD’nin ithal ürünlere yönelik mütekabil tarife artışlarının “anında yürürlüğe girdiğini” duyurdu.

USTR’nin Çin’den gelen misillemeye cevaben hazırladığı 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünün listesini yayımlaması, kartopu gibi büyüyen ABD-Çin ticaret savaşında şimdilik son hamle oldu. Pekin’in bu hamleye nasıl bir yanıt vereceği ise merak ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in daha önceki tarifelerini misillemesi nedeniyle yüzde 10 gümrük vergisi getireceği 200 milyar dolarlık Çin menşeli ürünün listesi yayımlandı.

WASHİNGTON yönetimi, ABD-Çin ticaret savaşının katlanarak büyümesine neden olacak bir adım daha attı.

ABD Ticaret Temsilciliği (USTR), Başkan Trump’ın 18 Haziran’da verdiği talimat doğrultusunda hazırladığı yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulanacak Çin menşeli ürünlerin listesini açıkladı.

Yaklaşık 200 milyar değerinde 5 bin ürünün bulunduğu listede deniz mahsullerinden spor eldivenine, doğal ve kimyasal minerallerden sebze-meyvelere, tütün mamullerinden otomobil lastiğine kadar pek çok çeşitte ürün yer alıyor.

Bununla birlikte, listenin önemli bir bölümünü “Made in China 2025” girişimini zedeleyecek teknoloji ağırlıklı ürünlerin oluşturması dikkati çekti.

Amerikan iş dünyası ve kamuoyunun yorumuna açılan listenin geri bildirimler ışığında 60 gün içinde son şeklini alacağı bildirildi.

1 YORUM

  1. Çin’den toptan konteynır bazında alışverişlerinizde, ürün bulma konusunda, gümrük konusunda her türlü desteği veririz . Kapı teslim fiyat veririz . 10 senedir Çin’de profesyonel kadromuzla hizmet vermekteyiz . Eğer bir ticarete başlamak veya sorunsuz bir mal alımı yapmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

    WHATSAPP: +8615651825250

    Bornova Trade and Technology Co., Ltd.

    e-mail : info@bornova.cn

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here