Amerika’dan Nasıl Ürün Alırım Ve Bunu Türkiye’de Nasıl Satarım

Dünya’da bir çok kişi drop-shipping sistemini kullanarak geçimini sağlamaktadır. Peki nedir bu drop-shipping yöntemi ve nasıl para kazandırır? Cevabı yazımızda...
Amerika’dan Nasıl Ürün Alırım Ve Bunu Türkiye’de Nasıl Satarım
5 dk
Son güncellenme: 21/12/2019

Türkiye’de henüz daha tam olarak bilinmemesine Dünya’da bir çok kişi drop-shipping sistemini kullanarak geçimini sağlamaktadır. Peki nedir bu drop-shipping yöntemi ve nasıl para kazandırır? Drop shipping; satıcının ürünleri stoklamadan direk alıcıdan satıcıya ulaştırdığı tedarik satış zincirine verilen isimdir. Bu sistemde, alıcılar satıcı tarafından tespit edilir, ürünün postalanacağı adresi ve ürün bedeli müşteriden alınır, ürünün ücretini ve postalanacağı adres ise doğrudan tedarikçiye gönderilir. Satıcının kazancı ise ürünü satın aldığı fiyat ile sattığı fiyat arasındaki farktır. 

Drop shipping ‘in farklı uygulamaları vardır. Ürünler, müşteriye numunelerle ya da katolaglarla tanıtılır veya internet üzerinden sunulur. İnternette sunmak için kullanacağınız kaynaklar; kendi internet siteniz, diğer satış portalları,e-bay, Gittigidiyor veya Hepsiburada vs.., olabilir. Bu saydığımız sitelerin en önemli avantajı yüksek izlenme ve takip oranlarıdır. Web trafiğinin yoğun olduğu bu siteler yurt dışından ürün alıp Türkiye’de pazarlamak için en uygun duraklardır. Bu sitelerin kendilerine has pazar özellikleri vardır ve serbest piyasa ortamını oluşturmuşlardır. Satıcılar ürünlerine bu sitelerde açtıkları sanal mağazalarda sergileme şansına sahiptirler ve bu mağazalar satıcı tarafından kişiselleştirilmeye müsaittir. Bu siteler sayesinde satıcılar müşteri portföyü oluşturup, referanslar elde etme imkanına sahip oluyorlar. Bu sistemde satıcıları bekleyen en büyük zorluk ise tedariktir. 

Ürününüzün rakiplerine göre ucuz, kaliteli, yeni, ilgi çekici olması sizi rakiplerinize göre ön plana çıkarabildiği gibi geri plana da itebilir. Rekabetin ve satışın çok olduğu elektronik ürünlerde ise fiyat avantajı olan satıcılar ön plana çıkmaktadır. Fakat başta belirttiğimiz gibi bu ürünün tedarik edilmesi biraz uğraş ister. 

Bir de işin Yurt dışı ayağına göz atalım. Bu sistemin en verimli ve yüksek hacimde kullanıldığı alan tabi ki e-bay sitesi. E-bay’de sistem şöyle işliyor; ürün toptancıları, satıcıların ücretsiz veya belli bir ücret karşılığında kendi firmalarının veritabanına erişmesini sağlıyor ve stoklarındaki tüm ürünlerin resimlerini, bilgilerini ve fiyatlarının yanında da tavsiye edilen satış fiyatlarını belirtiyor aynı zamanda da stok durumlarını görmenize yardımcı oluyor. Yapmanız gereken eBay veya herhangi bir açıkarttırma sayfasında toptancıda bulunan ürünleri listelemek veya alışveriş sayfanıza ürünleri girmek ardından da satış için gerekli bağlantıları sağlayığ satışın gerçekleşmesini sağlamak. Satıştan yapıldıktan sonra sattığınız ürünü, örneğin 200 $ aldığınız 20 adet t-shirt’ü üzerine 50 $ fark koyarak sattınız, toptancınızın sayfasından satın almak, satış fiyatını toptancıya ödemek ve müşterinizin adresini teslimat adresi olarak girmek. Toptancı satılan ürünü adını ve adresini bildirdiğiniz müşteriye yolluyor ve size müşterinize iletmeniz için gönderim yaptığı firmanın internet sayfasından teslimat durumunun kontrol edilebildiği kodu gönderiyor, bu kodu Gitti Gidiyor’da en az bir kere satış yapan arkadaşlar bilirler, sizde bu kodu müşterinize bildiriyorsunuz ve bu şekilde müşteriniz de aldığı ürünü rahatlıkla takip edebiliyor. Drop-shipping yöntemi ile satış yapanların kendi web sayfalarını kurmaktan çok Amerika’da eBay’den Türkiye’de ise Gitti Gidiyor’dan satış yapmayı tercih etmelerinin en büyük sebebi bu. 

Sistemin Avantajları: 

 • -Yatırımı sermayesi koymadan ya da çok az bir sermaye ile, E- Ticaret sisteminin en büyük avantajı olarak bahsedebileceğimiz, ticarete atılma şansınız olur. Masraflarınız; ürün listeleme ücretleri, üyelik ücretleri veya kendi sayfanızı kurmak için yapacağınız harcamalar olur. 
 • -Ürün satılmadan veya müşteri size parayı ödemeden her hangi bir ücret ödemek durumunda kalmazsınız. E-Ticaret dışındaki normal ticarette ise ürünü peşin ya da bir ay vadeli alırsınız. Ürün satılmış ya da satılmamış toptancıyı bağlamaz. 
 • -Ürünleri koymak için depo tutmaya ihtiyacınız olmaz hatta ürünleri görmezsiniz bile. -Siparişleri göndermek gibi bir derdiniz olmaz. -Ürünleri satıldığı zaman yeni sipariş vererek müşterinize gönderebilirsiniz bu da ekstra stok maliyetini kaldırmış olduğunuz anlamına gelir. 
 • -Tek bir toptancıya bağlı kalmak zorunda değilsiniz, birden fazla toptancıyı aynı platformda zahmetsizce bulabilir, ürün fiyatlarının kıyaslamasını yapabilirsiniz. 
 • -Sattığınız ürünün paketlemesi, gönderimi veya depolamasıyla uğraşmadığınız için elinize kalan para net kazancınız olarak hesabınıza geçer. 

Sistemin Dezavantajları: 

 • -Tanımadığınız, yüzünü bile görme imkanınızın olmadığı birine güvenmek zorundasınız.
 • -Envanter yönetimini yapamazsınız 
 • -Ürünün stok durumundan doğan problemler dolayısıyla müşterinizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Daha anlaşılır olması için anlattıklarımız örnekleyelim. Satıcı A olsun, alıcı da B Online ticaret ile hayatını kazanmayı amaç edinmiş satıcımız A,internetten ürününü satmak için satış portalları ve açık arttırma sitelerindeki hesaplarını kullanıyor. Buna ek olarak kendi markası ile kurduğu basit bir internet sitesi var ve ürünlerinin tanıtımını buradan yapıyor. A’nın yapması gereken tek şey tüketimi fazla olan bir ürünü bulmak ve bu ürünü uygun fiyata tedarik etmek. A pek çok ürünü inceledikten ve alım-satım raporlarına göz attıktan sonra yurt dışından spor ayakkabı alıp satmaya karar veriyor. A, bu e-ticaret sitesinde ekstra indirim kazanmış spor ayakkabıları seçiyor ve adı geçen ürünü daha çok sipariş edip sattıkça toptancıdan ekstra indirim kazanıyor. Bu da emsallerine oranla %45 fiyat avantajı demek oluyor. A’nın nasıl satış yaptığına bir göz atalım. A, alıcılara ürünleri para iade garantili olarak ve emsallerine oranla daha cazip imkanlarla, taksit ya da peşin alırsa % 40 oranında indirim gibi satıyor ve bunu gören alıcı B siparişini veriyor. Alıcı B’nin bu kararı almasında A satıcısının daha önceki satışlarından kazandığı olumlu referansların da etkisi çok fazla. B alıcısı parasını ödüyor ve parfümünü beklemeye başlıyor. O sırada A satıcısı, B den aldığı parayla ürünün siparişini veriyor ve spor ayakkabıyı teslimat için belirtilen adrese yönlendiriyor. A bu süreçte ne ürünü, ne alıcıyı ne de satıcıyı görüyor. Tek yapması gereken bankaya gidip parasını çekmek. 

Drop-Shipping Yapmayı Düşünenler Nelere Dikkat Etmeli?

 • -İlk yapılması gereken ve öncelikli adım piyasa araştırmasıdır. En çok hangi ürünler satıyor ve fiyatları nedir? Bu ürünlerde rekabet hangi aşamadadır? Toptancının size verdiği “en uygun” fiyatları diğer firmalar ile de karşılaştırıp “en uygun” fiyatı bulun. 
 • -Satış sözleşmelerini okumalı ve forum sayfalarında firma üzerine biraz araştırma yapmalı. 
 • -Dikkat etmeniz gereken diğer nokta da sayfalarında SSL kullanıp kullanmadıkları, tercihen BBB (Better Business Bureau) sertifikalarının olması”
 • -Ayrıca firmanın kestiği gönderim ücretlerini ve vergileri de göz önünde bulundurarak ürünlerinizi fiyatlandırmanız gerekecektir. -Drop shipping satış için koyduğunuz kârı hesaplarken vergi ve gönderime de eklemeyi unutmayın. Aksi takdirde tüm kazancınız vergi ve gönderime gider.
 • -Sorunlu ürünler nedeniyle çıkacak problemlere karşın firmanın iade ve garanti şartlarını iyice gözden geçirmeniz gerekir aksi durumlarda başınız ağrıyabilir 
 • -Bir ürünü satmadan önce toptancının stok durumunu kontrol etmek ve gerekirse firmayla irtibata geçmek hayati önem taşır. -Bu işi en iyi şekilde yapan firmalar masrafları karşılamak amacıyla üyelik ücreti almaktadır, bazı firmalar ise ücretsiz üyelik veriyor. 
 • -İlerde başınızı ağrıtmamak için her firmanın veritabanı için ücret ödemeye kalkışmayın, firmayı internetten araştırın.
 •  -İnternet sayfasında iletişim bilgisi, firma bilgisi ve telefon numarası gibi bilgiler bulunmayan sayfalardan uzak durun. Hatta bu bilgilerin doğruluğu için firmayı arayı bilgileri teyit edin. Konuya yönelik profesyonel eğitim almak ve e-ticareti öğrenerek yapmak için ise Coproline E-Ticaret Eğitim kurumlarından destek alabilirsiniz. Dropshipment’ın yanı sıra internetten dış ticaret ve online satış konularını da detaylıca öğrenerek kendi işinizi kurabileceğiniz 80 saat uzunluğundaki program konuyu ciddiye alanlar için birebir: www.coproline.com 0212.213.33.18/19 

Yazar: Deniz Gülsoy www.hazelnutoffice.com

Bu içeriği oylayın
0.00, 0 Oy
Yorumlar (15)
ali 45 ay önce
yavrum sende saglamsallamissin ups fedex var ikigunde elide sen $ haberver
süleyman 65 ay önce
merhabalar karamanda üretim hat safada gıda yani bisküvi çkolota sektöründe ve makina imalatında geniç üretim potansiyeli ayrıca organik ürünler zeytinyagı şarküter ürümlari tamamen organik ben isteyen doslarıma ürün temin ediyorum:+90 545 322 16 77
even 78 ay önce
arkadaslar uzun zamandir amerikada yasamaktayim, her turlu elektronik urunu alip(kendi adresime gonderip) burdan fedex usps or pts ile size ulastiririm. size sundugum websayfasinda eger istediginiz urun yoksa contact kismindan ne istediginizi yaziniz. biz de size fiyat (kargo urun) cikarip gonderelim. eger urunu almak isterseniz bir paypal adresi ve credi/banka kartiniz yeterli ve guvenli. hususan bilgisayar parcalari, fotomakineler ssd kartlar, ve akliniza gelebilecek hreturlu elektroniki size gonderebilirim. www.cosmotechparts.com bu sayfayla irtibata geciniz. saygilar
arif 87 ay önce
ihracat fazlası az veya yüksek adetlerde tekstil ürünleri t-shırt,iç çamaşırı mayo bikini v.s satıyorum. ilgilenen arkadaşlar mail ile irtibata geçebiliriz. uclertex@hotmail.com arifarmagan@gmail.com Not: şu an elimde 2.000.000 Adet ( İki milyon adet) Mayo, T-shırt, Bikini ve Çocuk T-shırtler var. İlgilenenlere maille resim yollayabilirim.
Caner BatmanLı 126 ay önce
%1oo orj. ADIDAS / NIKE / TIGER / CONVERSE / PUMA / TİMBERLAND /CHRİSTİAN LOUBOUTİN.. -ÖZEL SİPARİŞ ALINIR!- İSTEDİGİNİZ AYAKKABI MODELİNİN RESMİNİ BULMANIZ YETERLİDİR Ü“Ü“ ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ TÜRKİYEDE BULUNMAYAN MODELLERLE KARŞINIZDAYIZ! Taylan_012@hotmail.com.tr Ü“Ü“ ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
ebru dilikara 129 ay önce
Merhaba Arap ülkelerine mal tedarik etmek adına bana yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa lütfen irtibata geçsin benimle. 0538 683 07 96 mode tekstil ebru dilikara
Selma 130 ay önce
Amerika'dan UCUZ ve ORJINAL spor ayakkabilari !!! Parfumler !!! Kremler !!! Nike, Adidas, Jordan, Reebok, Puma ve daha bircok ORJINAL MARKA ayakkabiyi TOPTAN fiyatina ve COK UCUZA Amerika'dan Turkiye'ye satmaktayiz. Tum spor ayakkabilarilari Amerika'da uretilip kesinlikle Cin ve Asya MALI DEGILDIR! Urunlerin hepsu orjinal kutularinda satilmaktadir. www.amerturk.com - selma@amerturk.com
CaNer BatmanLı 131 ay önce
ADIDAS / NIKE / TIGER / CONVERSE / PUMA /TİMBERLAND YENI SEZON TUM MODELLERI UYGUN FIYATA KACIRMAYIN! SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR! ;) %1oo orjinaL + uyGun Fiyat.. ;) TÜRKİYEDE BULUNMAYAN MODELLERLE KARŞINIZDAYIZ! taylan_o12@hotmail.com
fatih eyüpoğğlu 131 ay önce
çin de istediğiniz malıı bulup ayağınıza kadar geitiriyoruz bir tıık kadar yakıınıız.... jintao34@hotmail.com
CaNer BatmanLı 131 ay önce
ADiDas onitsuka tiger nike Gibi ayakkabı aLmak isteyenLer uLaşaBiLirLer! taylan_o12@hotmail.com FiyatLarımız uyGunDur!
NYCITEX 134 ay önce
Merhaba Arkadaslar Amerika'dan yuklerinizde sorun mu yasiyorsunuz ? Tasima ucretlerinin pahali mi maal oldugunu dusunuyorsunuz ? Yukleriniz zamanin da ve soz verildigi gibi gelmiyor mu ? Sizi bu konularda en dogru sekilde aydinlatmak icin bu yorumu ekliyoruz. NYCITEX, 10 yili askin bir suredir Amerika tasimacilik sektorunde faaliyet gosteren deneyimli ve guvenlir bir Turk firmasidir. 10. yilimizda 220'den fazla ulkeye hava, kara ve deniz tasimaciliginda hem bireysel hem de ticari alanda sorunsuz hizmet vermenin mutlulugunu yasiyoruz. Tecrubeli oldugumuz en onemli hizmet yelpazelerimizden biri de Amerika ve Turkiye arasindaki gonderiler. Kendimize ait olan ucak hattimiz, beraberinde alternatif , ucak hatlarindaki kullanim hakkimiz, New York JFK Area da bulunan ana binamiz, hizli musteri iliskilerimiz ile Amerika'dan almis oldugunuz yuklerinizi uygun fiyatlarla Turkiye'deki adresinize tasiyoruz. Musterilerimizle birebir konusup, yuklemeleri icin en uygun yontem ve en ekonomik yollari oneriyoruz. Firsatlarimiz bununla da sinirli kalmiyor, Turkiye Amerika arasindaki en uygun tasima fiyatlarini uyguluyoruz. Bu konuda iddialiyiz cunku basarimizi musterilerimizin yillardir bize olan guvenine ve memnuniyetine borcluyuz. Daha ayrintili bilgi icin web sitemizi ziyaret edebilir, bizimle direk kontaga gecebilirsiniz. Saygilarimizla, NYCITEX Corp. Tel: 1-718-244-8790 Fax: 1-718-244-8770 www.nycitex.com
Ömer Bilgin 136 ay önce
Arkadaşlar neden olmasın. Para kazanmanın çok çok kolay bir yolu yok(eğer bir milyarderin çocuğu değilseniz ki o zamanda para kazanıyor değilsiniz :) sadece hazır yiyorsunuz ) önce bunu anlamamız gerkiyor. Ama, ama... aklımı kullanayım, öğrendiklerim işe yarasın, tabii gayret etmeden olmaz bu iş diyorsanız pekala mümkündür bu veya buna benzer bir iş yapıp para kazanmanız. Ben tekstil sektöründeyim bizim sitemiz aracılığıyla( www.toptantisort.net ) bizden ürün alıp satan bir müşterimiz var, haftada birkaç defa alım yapıyor, bu ürünleri bir şekilde ulaştığı kendi müşterilerine hemde toptan satıyor, %10 hatta %5 bile kazansa bu aracılıktan, taş atıp kolu ağrımamış oluyor.(belki biraz yoruluyordur ama ekmek bile çiğnenmeden yenmiyor öyle değilmi)
even 78 ay önce
arkadaslar uzun zamandir amerikada yasamaktayim, her turlu elektronik urunu alip(kendi adresime gonderip) burdan fedex usps or pts ile size ulastiririm. size sundugum websayfasinda eger istediginiz urun yoksa contact kismindan ne istediginizi yaziniz. biz de size fiyat (kargo urun) cikarip gonderelim. eger urunu almak isterseniz bir paypal adresi ve credi/banka kartiniz yeterli ve guvenli. hususan bilgisayar parcalari, fotomakineler ssd kartlar, ve akliniza gelebilecek hreturlu elektroniki size gonderebilirim. www.cosmotechparts.com bu sayfayla irtibata geciniz. saygilar
BARIS 137 ay önce
Merhaba arkadaşlar. Ben Barış. İngiltere Londrada yaşıyorum. İngiltere'den veya Çin'den tedarik etmek istediğiniz her türlü ürün için yardımcı olabilirim. İngiltere pazarında tutacağına inandığınız ürünleriniz veya İngiltere ve Çinden toplu olarak almak istediğiniz ürünler hakkında irtibata geçini hemen her ürün konusunda direk üreticiler ile irtibatım mevcuttur. Herkese kolaylıklar diliyorum. Barış - 0044 79 41 79 62 26 e-mail : LR_Turkey@yahoo.com.tr MSN : bbekici@superposta.com
Mehmet Barın 136 ay önce
Bu söylediğinizde kar payları ne kadar yüksek görünsede, amerikadan yada hongkong gibi uzakdoğudan aldıgınız mallar 10-30 gün gibi sürelerde size ulaşıyor. Ayrıca gümrük denen bir olay varki bu daha da vahim bir durum. Sanırım 150 euro ya çıkartmışlar vergisiz ürün limitini. Ayrıca kargo ücretleri ebayda çok uçuk ve toplu mal gönderiminde katlanıyor. Bu yüzden küçük girişimciler başarılı olamaz bu konuda.. Bu hiç iyi bir fikir değil....
Daha fazla yorum
x
Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Gizlilik ve Çerez Politikası sayfamızdan erişebilirsiniz.