Amerikan mallarına ve şirketlerine boykotlar devam ediyor

Amerikan malları

Amerikan şirketlerine yapılan boykotlara yenisi eklendi. Bim’in iPhone satışlarını durdurması, Doğubank’ın Apple ürünlerinin siparişlerini askıya alması ve hükümetimizin Amerika ürünlerine ek vergiler getirmesinden sonra Ankara Keçiören Belediyesi MC Donalds, Burger King ve Starbucks Gibi Markalara ruhsat vermeyeceklerini açıkladı.

Amerikan malları

Hürriyet’in haberine göre Ankara’da Keçiören Belediyesi Amerika menşeili firmalara ruhsat vermeme kararı aldı. Bu karar diğer belediyeler tarafından da uygulamaya geçerse mevcut açılan Amerikan markalarının yeni bayilikler vermesi zorlaşıyor.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Aldığımız bu kararın örnek olmasını temenni ediyoruz” diyerek açıklama yaptı. Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle MC Donalds, Burger King, Starbucks gibi ABD menşeili firmalara bugünden itibaren ruhsat verilmemesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda ilçede faaliyet göstermek isteyen tüm firmalara bu karar uygulanarak ruhsat verilmeyecek. Kahve ve restoran zinciri gibi büyük firmalar da ruhsat alamayacak.

BİLBORDLARA TÜRK LİRASI İLANI

Ayrıca Türk Lirası üzerinden başlatılan ekonomik saldırıya karşı tüm ilçe Türk bayrağı görselli “milli paramız milli davamız” yazılı billboardlarla donatılmış, vatandaşlara dövizini bozdurarak Türk Lirasına sahip çıkma çağrısı yapılmıştır. Vatandaşımızın duyarlılığı ve devletimizin kararlılığı da bir kez daha göstermiştir ki milli menfaatlerden asla taviz verilmeyerek, ülke ekonomisinin dinamikleri güçlendirilmeye devam edecektir.

TÜM BELEDİYELERİ DAVET EDİYORUZ

Tüm belediyeleri tehdit ve yaptırımlarla kaos ortamı oluşturmak, ülkemizi hukuki sürece müdahaleye zorlamak isteyenlere karşı devletimizin milli duruşunun yanında yer alarak somut adımlar atmaya davet ediyoruz. Aldığımız bu kararın örnek olmasını temenni ederken, ülkemizin asla boyun eğmeyeceğini, teslim olmayacağını ve ekonomik savaşı kaybetmeyeceğini de bir kez daha ilan ediyoruz.

ABD’NİN Ülkemizde satışa sunulan bazı markaları

– Apple, Amd, Burger King, Black&Decker, Buick, Coca Cola
– Creative, Chrysler, Compaq, Columbia, Cadillac, Camel, Cat
– Caterpillar, Chevron, Chevrolet, Calvin Klein, Converse, DKNY
– Domino’s Pizza, Dell, Dodge, Dolce&Gabbana, Dunhill
– Elidor, Energizer, FedEx, Ford, General Electric, Gap, Gillette
– Gmc, Google, Gloria Jean’s Cafe, Hummer, Hp, Harley Davidson
– IBM, Intel, Jacobs, Jeep, John Deere, Johnnie Walker, Kingston,
– KFC, Kodak, Levis, Lee, Lincoln, Marlboro, Mastercard, Mobil
– Mercury, Mc donald’s, Microsoft, Motorola, Mustang, Nike
– Oldsmobile, Pallmall, Parliament, Pizza Hut, Pepsi, Polo Ralph Lauren
– Pontiac, Salem, Saturn, Schweppes, Sprite, Starbucks Cafe, Sun,
– Timberland, Tommy Hillfiger, Ups, Viewsonic, Yahoo, 3M
– Youtube, Zippo, Wendy’s, Winston, White Westinghouse, Wrangler, Xerox,

Amerika menşeli gıdadan otomobil ve giyim sektörüne kadar pek çok marka Türkiye’de geniş bir alıcı kitlesine sahip. Elektronik ürünler listesi dışında Türkiye’de satılan ABD malları şunlar:

ABD giyim markaları :
Tommy Hilfiger, Nike, Polo, Ralph Lauren, Hugo Boss, Calvin Klein, Levi’s, Timberland, Lee, GAP,

ABD markalı gıda markaları : First Sakız, Falım, Kraft, Fritolay, Milka, Ruffles, Doritos, Lays, Cheetos, Mc Donalds, Burger başta olmak üzere bir çok hazır yiyecek zinciri de ABD menşeli.

ABD malı içecek markaları : Coca Cola, Pepsi, Yedigün, Sprite, Fanta, Schweppes, Damla Su, Danone, Hayat Su, Cappy

ABD markalı temizlik ürünleri : Ace, Air Wick, Ajax, Aldays, Alo, Ariel, Axe, Calgon, Clit Bang, Colgate, Dettol, Fairy, Finish, Head & Shoulders, Hacı Şakir, Ipana, Jhonsons Baby, Loreal, Lux, Max Factor , Nıvea, Oral-B, Orkid, Palmolive, Pantene, Prima, Protex, Rinso, Rejoice, Sensodyne, Vileda, Vanish, Veet, Vim, Febreze, Koleston, New Wave, Discreet, Gillette

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here