Amerika’nın En Pahalı Arabası Shelby

Amerika'nın En Pahalı Arabası Shelby 1

Büyük bir otomobil üreticisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde şu ana kadar satılmış en pahalı araba alıcısını buldu.

amerikanin-en-pahali-arabasi

Amerika’nın en pahalı arabası deyince insanlar genelde 2016 model, sınırlı sayıda üretilmiş muhteşem özelliklere sahip bir araba bekliyor. Ancak durum öyle değil.  Shelby tafafından üretilen eski bir araç bu ünvanı elde etmeyi başardı.

Bir açık artırmada satılan 1962 model Shelby 260 Cobra model araba, 13.75 milyon dolara satılarak en pahalı araba olma ünvanını elde etti. Arabanın özelliği ise 1962 yılı üretimi olması. Yani araba tasarımcısı Varrol Shelby tarafından tasarlanmış ilk araba. Arabanın bir diğer özelliği ise üretildiği yıllarda Amerikan süper arabalarına tasarımsal olarak önderlik etmesi. Bu araba üretildikten kısa bir süre sonra diğer markalar tarafından benzerleri üretilmeye başlandı.

shelby-en-pahali-araba
Shelby 260 Cobra

Araba üretildiğinde farklı bir renge sahipmiş ancak üreticiler arabayı, bir otomobil dergisi tarafından çekim yapılacağı için ilgi çekici bir renge boyamaya karar vermişler. Böylece bu tarz renklerin insanların seçimlerini etkiledikleri de ortaya çıkmış.

Shelby’nin bu araçla tarihe imza atması be markanın herkes tarafından duyulması sağlanmış. Öyle ki araba üretildikten sonra bu tarz spor arabalarla yarışlar bile düzenlenerek bir ekonomi oluşturulmuş. Aracın bir sonraki evresi ise muscle kar denilen güçlü motorlu araçlar olmuş. Özellikle Mustang, Camaro, Chevrolet gibi markalar Shelby’den esinlenerek arabalarını üretmeye başlamışlar.

Arabanın fiyatı duyulduktan sonra bir çok insan aracın fotoğraflarını beğenmeye başlarken bir kesim de eski bir arabaya bu kadar para verilmesine tepki göstermiş durumda. Bu kadar paranın bir hobi için harcanması yerine insanların yararına kullanılabileceği belirtiliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here