Anadolu’nun geleneksel tatları Natural & Regional markası ile dünyaya açılıyor

Anadolu’nun doğal, bölgesel, geleneksel tatları ve değerleri NAR Natural & Regional markası ile dünyaya açılıyor.

Türkiye’nin doğal, bölgesel ve geleneksel lezzetlerini, Türkiye’de yaşatmak ve dünyaya tanıtmak üzere oluşturulmuş NAR Natural & Regional markası, 27 Nisan’da Feriye Lokantası’nda tanıtıldı. Marka Good Food, Inc. tarafından zeytinyağından organik ekşi ve sirke çeşitlerine, organik pekmez çeşitlerinden reçel ve marmelat çeşitlerine, akide şekerinden lokuma geçmişin, kültürümüzün geleneksel lezzetlerini günümüze taşımak misyonu ile 2009 yılında kuruldu. NAR Natural & Regional’ın tanıtım toplantısında Good Foods, Inc. Genel Müdürü Samir Bayraktar; markanın hedeflerini, değerlerini, felsefesini paylaştı.

Anadolu lezzetleri markalaşıyor

Samir Bayraktar, NAR’ın hedefinin bölgeselliğe ve yerel çeşitlere önem vererek her yıl yenileyecekleri ve genişletecekleri ürün gamı ile farklı lezzetler arayan lezzet tutkunlarına en iyi kalitede hizmet vermek olduğunu belirtirken hem yurt içinde hem yurt dışında farklı projelerle de gündeme geleceklerini aktardı. Bayraktar toplantıda yaptığı sunumda: “Farklı bölgelerden ve farklı çeşit zeytin bahçelerinden gelen değişik aroma ve tatlardaki zeytinyağı koleksiyonu, organik sirke, ekşi ve pekmez setleri, baharat-zeytinyağı eşleşmeleri, ikramlık reçel ve marmelatları, geleneksel Türk lokumu ve akide şekeri koleksiyonu ile NAR; Anadolu lezzetlerini, geleneklerini ve tükenmekte olan üretim deneyimini koruma altına alarak markalaştırmayı hedefliyor” dedi.

Adını doğallıktan ve bölgesellikten alıyor

İsmini ve anlamlarını Natural & Regional (doğal ve bölgesel) kelimelerinden alan NAR; Anadolu’nun doğal ve bölgesel ürünlerini, bu ürünlerin saflığına, özelliğine ve kültürüne yakışan üretim ve paketleme anlayışıyla sunuyor. NAR markasının her bölgenin kendine has doğal ve geleneksel ürünlerinden zevk alanlar ve bu zevki paylaşmayı sevenler için yepyeni bir marka olduğunu söyleyen Bayraktar “NAR’ın özel seçimi ve kontrolü altında tamamen doğal ve organik koşullarda ekilen, bakımı yapılan, bölgesine göre ayrı ayrı toplanan ve işlenen ürünler, öz değerlerine yakışır, zevkli ve farklı ambalajları ile Anadolu kokan bir değer kazanıyor. Balıkesir’den Mersin’e, Aydın’dan Hatay’a, Tekirdağ’dan Mardin’e Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde özel olarak yetiştirilen o bölgelere has ürünleri dünyaya tanıtmak amacıyla kurulmuş olan NAR’ın öz kaynağı; benzersiz doğasıyla bu ürünleri yetiştiren zengin ve çeşitli Anadolu toprağı ve iklimi ile sağlıklı Akdeniz mutfak kültürü” şeklinde konuştu.

Vedat Başaran ve Gökçen Adar da işin içinde”¦

Bayraktar’ın söylediğine göre NAR’ın doğal, bölgesel ve geleneksel değerlerle hazırlanan gurme koleksiyonu, Anadolu’nun kendine has bölgelerinde var olan özel ekim bahçelerinde ve tesislerinde tamamen doğal ve organik koşullarda yetiştirilen ürünlerden hazırlanmasından dolayı sunumlarıyla olduğu kadar lezzetleri ile de dikkat çekiyor. Feriye Lokantası Piyanolu Salon’da yapılan NAR’ın tanıtım toplantısı sonrasında NAR’ın lezzet kültürü danışmanı araştırmacı yazar Gökçen Adar’ın ve Türkiye’nin ünlü şeflerinden Vedat Başaran’ın tarifleri ile Akdeniz müzikleri eşliğinde sunulan NAR Natural & Regional Gurme Koleksiyonu ile yapılmış birbirinden lezzetli yemekler katılımcıların damaklarında enfes lezzetler bıraktı.

1 YORUM

  1. Fantastic what great news, i cannot believe my eyes. I live in the uk and all major giant supermarkets sell turkish food, BUT labelled as GREEK FOOD. The food we have been brought up on, our mothers cook ‘day in day out’ is being sold as GREEK FOOD due to greek lobbying, lies and misleading Europeans. The english Dictionary have also removed the word Turkish yoghurt from it’s puplications due to Greek lobbying so the Greeks can sell and promote yoghurt as Greek yoghurt. All over Europe yoghurt is well nown as GREEK YOGHURT. DOLMA, CACIK, HUMMUS, KOFTE, DONER, BOREK, FETA, KEBABS, IMAM BAYILDI and much much more are all being sold and labellled as GREEK FOOD in all major giant supermarkets. There are hundreds of kebab shops in the UK operated by turks and kurds from mainly rural turkey which do not sell or promote there food as TURKISH FOOD due to lack of education or being kurdish and having grievances with Turkey. Turkey wake up and show the world what lovley food you have.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here