Android Hava Durumu Uygulaması PressureNET

Akıllı telefon kullanıcılarından hava durumu tahminleri

Hava Durumu Uygulaması
Hava Durumu Uygulaması

Daha isabetli hava durumu tahminleri için meteoroloji araştırmacılarına iletilmek üzere pressureNET uygulaması pek çok akıllı telefonda bulunan dahili barometreleri kullanıyor. Yerel hava durumu tahminlerini iyileştirmek için kullanılabilecek atmosferik basınç kaydı tutmak üzere günümüzde pek çok akıllı telefonda barometre olduğu pek bilinmemektedir. Canadian Cumulonimbus tarafından tasarlanan pressureNET uygulaması, daha tutarlı hava durumu tahminleri için Android telefonlardan veri topluyor ve meteoroloji araştırmacılarına iletiyor.

Tasarımcısının da belirttiği üzere pressureNET, “kullanıcı katılımlı bir atmosfer basıncı global ağı”. İlgili kullanıcılar uygulamayı Google Play‘den indirebiliyor. En az Android 3.0 versiyonunun gerekli olmasına karşın, sadece dahili barometresi olan cihazlar uygulamayı kullanabiliyor: bunlar da Samsung Galaxy Nexus, S3, S4, Note, Note II, Nexus 4, Nexus 10, Xoom ve Xiaomi MI-2.

Uygulamanın özellikleri arasında; konumları gösteren interaktif Google Map ve barometre kayıt girileri, güncel kullanıcı tanımlı hava durumunu gösteren grafikler, yerel basıncın alçalma veya yükselme uyarıları, mevcut durum raporları, kişiselleştirilmiş istatistikler ve uygulamanın global veri seti için düzenlenmiş pressureNET‘in sitesinde de mevcut olan veri görselleme haritası bulunuyor. pressureNET’in verileri ayrıca benzeştirme ve işleme için hava bilimcilerine canlı olarak aktarılıyor. pressureNET projesi, tamamen açık kaynaktır [MIT License] ve kodu GitHub’da erişime açıktır.

Son yıllarda kalabalık kitlelerden alınan veriler çok popüler bir trend haline geldi. Uygulama girişimcileri: İlham alın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here