Apple’dan 17 Bin Dolarlık Altın Saat

Apple'dan 17 Bin Dolarlık Altın Saat 2

Apple 17 bin dolarlık saatini tanıtarak herkesi şaşkınlığa uğrattı.

Apple tarafından 17 bin dolarlık saatin tanıtılmasıyla bir çok çevre şaşkınlığa uğradı bunun sebebi de Apple’dan böyle bir aksiyon beklemiyor olmalarıydı. Analiz uzmanı Benedict Evans konu hakkındaki fikirlerini bir blog ile açıkladı. İşte Benedict Evans’ın fikirleri;
apple17000

Bir çok insan altın bir Apple Watch için 17 bin dolar veremeyecektir. Bir saate 17 bin dolar harcayacak insanlar, saatin uzun yıllar dayanıklı bir şekilde çalışabilmesine ve saatin mekanik parçalarının kalitesine bakarlar. Evans’a göre Apple’ın altın saati tamamen bir pazarlama tekniğidir. Firmanın amacı Apple Watch’ın yanında lüks düşkünlerine ait bir alan yaratmak, böylece Apple Watch’u rakip firmaların akıllı saatlerinden daha yukarda tutmaktır.

Apple mağazaları dev ve zengin bilboardlar kullanıyor. Bu bilboardları da tüm ana alışveriş merkezlerinde uyguluyor. Apple haricinde bu kadar büyük ve lüks bölgelerde bu kadar çok sayıda mağazası olan bir şirket düşünemiyorum. Apple tamamen kendi kendini kazanan bir pazarlama tekniği kullanıyor. Lüks ve pahalı markaların yaptığı da aslında budur. En gözde ve bilinen ürünler genelde en pahalı ürünler olur. Bu ürünler belki de satın alanlar tarafından sadece bir kere kullanılır. Ancak asıl kazancı markanın ucuz ürünleri sağlar. Çünkü bir firmanın aşırı pahalı ürünlerinin bulunması o markayı tüketicilerin gözünde kaliteli, lüks ve de değerli yapar. Bunlar arasında parfüm markalarından kozmetik firmalarına, araba üreticilerinden kıyafet markalarına bir çok endüstri bulunur.

Evans’ın değindiği bir diğer nokta ise Apple Watch’ın satış fiyatının 350 dolar olması ve Apple’ın şimdiye kadar yeni çıkardığı bir ürüne istediği en düşük fiyatın bu olması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here